יוזמה של משרד הבריאות לקיצור תורים לניתוחים

המשרד מתכוון להחיל גם פיקוח על התורים לרופאים המומחים בקופות החולים. עד כה נמנעו בתי החולים מאיסוף נתונים על משך זמני ההמתנה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

משרד הבריאות ינהיג החל מהחודש הבא נוהל חדש לקיצור משך ההמתנה לניתוחים בבתי חולים. הנוהל שנקבע באחרונה על ידי ראש מינהל הרפואה במשרד, הפרופ' ארנון אפק, קובע כי לראשונה יידרשו המוסדות הרפואיים לדווח על תורי המתנה לעשרה סוגי הליכים רפואיים, לרבות ניתוחי קטרקט ובדיקות MRI בהרדמה כללית. בתי החולים אף יידרשו לדווח על ממוצע וחציון משכי התורים כתנאי לחידוש רישיונם.

עד כה נמנעו בתי החולים מאיסוף נתונים על משך תורי ההמתנה, ואף משרד הבריאות לא טיפל בבעיה זו. דו"ח מבקר המדינה ממאי 2009 מתח ביקורת קשה על התורים הממושכים לניתוחים חיוניים, לרבות ניתוחים לחולי סרטן. כך, למשל, נמצא כי באחד מבתי החולים ההמתנה לניתוחי הסרת כליה בעקבות גידולים סרטניים עמדה על 3-2 חודשים, ובניתוח להסרת גידולים סרטניים בשלפוחית השתן תועדה המתנה של 3 חודשים. שנה לפני פרסום הדו"ח, הודיע משרד הבריאות למבקר על כוונתו לבצע מעקב שיטתי אחר תורים לניתוחים, אולם עד כה לא בוצע דבר.

על פי משרד הבריאות, הסיבות להיווצרות תורי המתנה ממושכים לניתוחים הן מגוונות, וכוללות ניצול לקוי של תשתיות וכוח אדם, התנהלות בלתי יעילה של ספקים ומבטחים ודרישה מצד קופות החולים למכסות מוגבלות של ניתוחים הפסדיים עבורן. הפרופ' אפק טוען כי בקרה על התורים תביא לניצול טוב יותר של כוח האדם במוסדות הרפואיים השונים, ולנקיטת פעולות לקיצור התורים.

הנוהל מצטט את חוק ביטוח בריאות ממלכתי משנת 1994, הקובע בסעיף 3ד' כי "שירותי בריאות הכלולים בסל הבריאות יינתנו לפי שיקול דעת רפואי, באיכות סבירה, בפרק זמן סביר".

מומחים רפואיים שהעידו בפני משרד מבקר המדינה בעת גיבוש הדו"ח שפורסם ב-2009, טענו כי להמתנות ארוכות יש מחיר רפואי: בין היתר, המתנה ממושכת לניתוחי הסרת גידולים עלולה לסכן חיים.

בדיקת MRI בבית החולים אסף הרופאצילום: ניר קידר

בנוסף לפיקוח בבתי החולים, מינהל הרפואה מתכוון להחיל בתקופה הקרובה פיקוח גם על התורים לרופאים המומחים בקופות החולים. יש לציין כי גם קופות החולים נמנעות מפרסום נתונים על תורי המתנה לרופאים מומחים, ובדצמבר 2009 העבירו נתונים בעניין רק בהוראת בית משפט.

בתגובה לנוהל זה, העביר איגוד רופאי העור את התייחסותו, ולפיה לבדיקה שגרתית אצל רופא עור ומין ניתן להמתין חודש עד חודשיים, אולם בדיקה דחופה צריכה להיענות תוך ימים ספורים. האיגוד ביקש כי במסגרת המהלך יוטלו סנקציות על מטופלים שלא באים לתורים שנקבעו בשבילם. הנושא נבחן במשרד.

ממשרד הבריאות נמסר כי "המשרד פועל להגברת התקשורת בין קופות החולים לבתי החולים, בין השאר, באמצעות קידום תיק אינטגרטיבי ממוחשב למטופל ובהסכמים מול האוצר להגדלת מספר הרופאים במערכת ושימוש מושכל בשירותי הרפואה הקיימים, באמצעות נהלים למיניהם".

תגובות