ההיפנוזה שמעלימה את הפחד משירותים ציבוריים

טיפול בהיפנוזה עשוי להקל על 7% מהאוכלוסייה הסובלים משלפוחית ביישנית שגורמת להימנעות ממתן שתן בשירותים ציבוריים ובבתי מכרים

שאול נבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול נבון

בחודשים האחרונים הגיעו אלי לטיפול מספר בחורים צעירים בגילאי ה-20 וה-30. הבעיה: הם נמנעים מלהיכנס לשירותים ציבוריים כדי להשתין. הסיבה: הם מתביישים שמא מי שעומד לידם במשתנה ציבורית פתוחה עם מחיצה, או מי שעומד במקרה מאחורי דלת התא, "ישמע" את רעש השתן המוטל באסלה.

הימנעות זו מופיעה גם כשכל אחד מהם ביקר בביתו של מכר, דירה, שבה דלת השירותים היתה קרובה מדי (לדעת המטופל) לסלון בו ישבו אנשים. גם כאן סבר המטופל כי ישמעו מעבר לדלת את "הרעשים". זאת ועוד: כשהמטופל נכנס לשירותים בבית ידידו או ידידתו, ומתכונן ל"משימת ההשתנה", קיימת עצירת שתן בלתי רצונית, וחולפות דקות רבות מבלי שקורה דבר. או-אז, המטופל יוצא די מהר מהשירותים, חוזר לידידיו היושבים בסלון, ומרגיש כישלון במשימה כל כך טבעית המצויה ברפרטואר ההתנהגותי אצל רוב האנשים בתבל. המטופל מקפיד לצאת מהר מהשירותים, מדוע? כי הוא מעריך שהאנשים בסלון הבית ישימו לב ש"בילה" זמן רב מדי בשירותים, ויאמרו לו בצאתו משהו בסגנון "יש בעיה?". לחלופין, הוא מעריך שהוא נמצא בשירותים זמן רב מדי, ידידיו ידברו עליו שלא בנוכחותו.

התסמונת ממנה סבלו הבחורים הצעירים הללו נקראת בשם "השלפוחית הביישנית" (Paruresis). התסמונת מאובחנת כהפרעה פסיכוגנית הנובעת מחרדה חברתית, לרוב ללא בעיה אורולוגית-רפואית. התופעה אינה מבוטלת: בארה"ב סובלים מהתסמונת כ-17 מיליון גברים אמריקאים. למרות שהתופעה אינה מוזכרת ב-IV-DSM ספר האבחנות של איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי, המקובל בישראל ובעולם, תסמונת השלפוחית הביישנית מאובחנת בעיקר בקרב גברים, ופוגעת קשה באיכות החיים.

שירותים ציבוריים. הסובלים מהתסמונת מתביישים שאחרים ישמעו אותםצילום: רויטרס

הטיפול במטופלים הצעירים כולל שילוב של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, יחד עם טיפול בהיפנוזה. במחקר משנת 2010, שהתפרסם בכתב העת Social Work Health Care טופלו 101 מטופלים הסובלים משלפוחית ביישנית בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי עם מעקב של שנה לאחר גמר הטיפול. בתום המעקב, רוב המטופלים (85%) דיווחו על חזרה לאורח חיים רגיל של כניסה לשירותים ציבוריים ללא קושי.

תסמונת השלפוחית הביישנית יכולה להיות מוסברת על רקע של טראומה חברתית. לדוגמה, עלבון בפומבי של המטופל הקשור לדימויו הגברי ומיניותו. ואכן, אחד מהמטופלים, בן 22 שבא אלי, דיווח על כך, שכשישב עם חברים, אמרה מישהי שישבה בחבורה המכירה אותו, ספק בכוונה תחילה, ספק בהיסח הדעת: "הוא (המטופל) לא ממש גבר". כולם גיחכו סביבו. המטופל קיבל את האמירה ממש קשה, והגדיר אותה "טראומטית". האמירה "רדפה" אחריו בכל מקום שבו היה נכנס לשירותים ציבוריים.

תסמונת השלפוחית הביישנית הופכת לסוד בעבודה ומול חברים, המטיל עול. לדוגמה, אחד המטופלים, בן 28, סיפר לי, שכשהכיר בחורה חדשה, התבייש לספר לה על כך שאינו יכול להשתין אצלה בשירותים. בעת הטיפול עודדתי אותו לספר לה, מה שהוביל להקלה משמעותית. גם חברתו "לא נפלה מהכסא" כששמעה את סודו. ללמדנו שהמחשבות והפחדים של כולנו עלולים להיות גרועים יותר מהמציאות.

בעזרת היפנוזה ניתן ללמד את המטופל עם תסמונת השלפוחית הביישנית בהימצאו בשירותים להרפות את השרירים סביב האגן ופתח יציאת השתן. כמו כן, הטיפול בהיפנוזה מאפשר למטופל לחוות את ההליכה לשירותים ציבוריים ממקום יותר מרוחק רגשית ו"אדיש". ניתן בטיפול בהיפנוזה לאפשר למטופל חוויה רגשית שבה הוא מתעלם ממה "שקורה מחוץ לדלת השירותים", ונתינת סוגסטיה לפיה "כאילו" הוא נמצא בשירותים מוכרים לו, בביתו, או בבית מוכר אחר, שם אינו מרגיש חרדה להשתין. כמאמר הפתגם ממסכת דרך ארץ ג', "אין הביישן למד".

השלפוחית הביישנית. לחצו להגדלה

ד"ר שאול נבון הוא פסיכולוג רפואי מומחה-מדריך, מורשה להיפנוט ולמחקר מדעי בהיפנוזה, מזכיר האגודה הישראלית להיפנוזה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ