הרשויות בניו יורק מזהירות ממציצת דם בברית המילה

במארס נפתחה חקירת מותו של תינוק בברוקלין, מחשש שהודבק בהרפס על ידי מוהל בברית מילה. בישאל אין איסור על מציצת הדם בברית

ראש מחלקת הבריאות בעיריית ניו יורק, ד"ר תומס פארלי, פירסם בסוף השבוע אזהרה מפני מציצה ישירה של דם על ידי המוהל בברית מילה, בשל סיכון להידבקות התינוק בנגיף ההרפס.

בשנים 2000 עד 2011 דווח בניו יורק על 11 מקרים של תינוקות שנדבקו בנגיף ההרפס בברית מילה שנעשתה בה מציצה של דם התינוק על ידי המוהל. בעשרה מהמקרים הללו נזקקו התינוקות לאשפוז בבית חולים, בשני מקרים התפתח נזק מוחי ושני תינוקות מתו. לדברי פארלי, "אין שיטה בטוחה למציצה ישירה מהתינוק, ויש לשקול ניקוי הדם בשיטות סטריליות".

החשש מהדבקת התינוק על ידי המוהל גדול, כי מבוגרים רבים נדבקו בנגיף ההרפס סימפלקס מסוג 1, הגורם לזיהומים בשפתיים ובפה, ואינם יודעים זאת כי לא פיתחו סימנים חריגים. הידבקות תינוק בנגיף עלולה להוביל להתפתחות זיהום קשה, לנזק מוחי ובמקרים קשים למוות.

בנובמבר 2004 דווח על תאומים שנדבקו בהרפס ממוהל בברית מילה שנעשתה בה מציצה ישירה של הדם. המוהל לא ידע שהוא נשא של הנגיף. רק מאוחר יותר, בגיל שלושה שבועות, פיתחו התאומים חום גבוה ונגעים אופייניים, ואחד מהם מת מסיבוכים קשים.

בעקבות האזהרה מסוף השבוע יפיצו תשעה בתי חולים בעיר ניו יורק חוברת מידע המתריעה מהסכנות הנלוות לברית המילה. במארס השנה דווח שהתובע הכללי של רובע ברוקלין בניו יורק הורה לפתוח בחקירת נסיבות מותו של תינוק בן שבועיים, בספטמבר 2011, בבית החולים על שם הרמב"ם בעיר, לאחר שנדבק בנגיף ההרפס. קיים חשד שהוא הודבק על ידי מוהל בברית מילה.

מוהלים רבים נמנעים היום ממציצה ישירה של דם בברית המילה, ושואבים את הדם בקשית סטרילית. שיטת "מציצה בפה" של דם התינוק שנויה במחלוקת ביהדות. חלק מהרבנים גורסים שזו שיטה שפותחה במאות קודמות לצרכים רפואיים, כאמצעי לניקוי היילוד לאחר כריתת העורלה.

יש פוסקים ביהדות הטוענים שביטול שיטת המציצה על ידי המוהל פוגעת בטקס מבחינה הלכתית.

במאי 2003 פירסמה הוועדה הבינמשרדית לפיקוח על המוהלים בישראל, המורכבת מנציגי משרדי הדתות, הבריאות והרבנות הראשית, חוזר הנוגע למציצת דם בברית מילה. על רקע הוויכוח ההלכתי בעניין, החוזר קובע כי ההלכה מאפשרת גם מציצת דם בשפופרת במקרה חשש להדבקה במחלה זיהומית, וכי על המוהל לידע את הורי התינוק על שתי האפשרויות לביצוע חובת המציצה. החוזר אינו אוסר לחלוטין מציצה ישירה של הדם.

צוות חוקרים, בראשות הרב ד"ר בנימין גזונדהייט מהמחלקה להשתלת מוח עצם בהדסה, פירסם בפברואר 2005 מאמר בעניין זה בביטאון ההסתדרות הרפואית "הרפואה". הוא קרא למשרד הבריאות לתעד מקרי סיבוכים הכרוכים בהדבקות בזיהומים בשל שימוש בשיטת המציצה הישירה בבריתות מילה, ולנקוט אמצעים למניעת הסיבוך. ואולם עד כה לא פורסמה הנחייה האוסרת לחלוטין שימוש בשיטה זו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות