חשד לרשלנות רפואית |

בת 5 עברה טיפולים כימותרפיים מיותרים

אבחון שגוי של דלקת בבלוטות הלימפה הוביל על פי החשד לטיפולים מיותרים. בבית החולים אומרים: לא היתה ברירה, היה חשד לסרטן קטלני

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

חשד לרשלנות רפואית בבתי החולים וולפסון ושיבא, לאחר שנחשף כי בת חמש עברה טיפולים כימותרפיים קשים מיותרים בשל אבחון שגוי. הילדה טופלה בשל נפיחות בצווארה, כאשר בבדיקת ביופסיה עלה חשד לגידול סרטני. תוצאות הבדיקה, ששללו את החשד והעלו כי מדובר בדלקת בבלוטות הלימפה, התקבלו רק לאחר שעברה הילדה שני טיפולים קשים ואיבדה את שיערה. בשיבא הסבירו לעיתון "מעריב", שחשף את הסיפור, כי החשד נגע לסוג סרטן שמתפשט במהירות רבה בקרב ילדים, ולפיכך הוחלט להחל בטיפול באופן מיידי.

אמה של הילדה סיפרה הבוקר בראיון לגלי צה"ל כי "הרופא בא, ואמר כי נעשתה טעות - לאנה אין סרטן, הטיפול היה מיותר". היא ציינה כי בתה חלשה מאוד, ולפיכך לא הולכת לגן. "הרופאים סיפרו שהיא תצטרך להתחיל לעבור הליך שיקום".

בראיון פירטה האם את השתלשלות האירועים. "חשבתי שיש לבתי דלקת, הלכנו לרופא, ואחרי שבוע וחצי שהיא ישבה בבית בלי שהדלקת תעבור, הופנינו לחדר המיון בבית החולים וולפסון". לדבריה, "הבדיקות הראשוניות היו טובות, אולם אחרי שעשו ביופסיות אמרו שיש חשד לסרטן". היא ציינה כי "בוולפסון הדגישו כי אינם בטוחים באבחנה", ולכן, אמרה, הופנו לבית החולים תל השומר. לדבריה, בתל השומר לא ערכו כלל בדיקות לבתה, ופתחו ישר בטיפול כימותרפי.

מנהל המערך להמטואונקולוגיה בשיבא, פרופסור עמוס תורן, אמר בתגובה לגלי צה"ל כי "במקרה הזה היתה אבחנה כתובה וברורה מבית חולים מוכר של סרטן מסוכן מאוד - ולכן לא רצינו לחכות לפני תחילת הטיפול". לדבריו, "יש מצבים בהם אפשר לחכות לתשובה - לוקמיה, סרטן במח העצם - אבל לא בלימפומה, שהיא מסוכנת במיוחד. הרי אם באמת היה מדובר בלימפומה, אך היינו ממתינים לתשובות הבדיקה, גם היתה נמתחת ביקורת". הוא הוסיף כי בבית החולים "מרגישים רע עם המקרה. אנחנו אמנם רק בני אדם - אבל מקרים כאלה לא אמורים לקרות".

בבתי החולים המעורבים בטיפול בילדה מגלגלים את האחריות האחד לפתחו של השני. מהמרכז הרפואי שיבא נמסר ל"הארץ" כי "הילדה הגיעה אלינו לאחר אבחון פתולוגי מלא מבית חולים אחר, ובנוסף עם חוות דעת זהה מבכיר המומחים בארץ בנושא זה. מאחר והאבחון היה למחלה הנחשבת לבעלת קצב התחלקות התאים המהיר ביותר בילדים, התקבלה החלטה רפואית על מתן טיפול מהיר לילדה. במקביל, תוך מתן שני הטיפולים הראשונים לילדה ביום הראשון וביום השמיני, הוזמנה גם הביופסיה שנלקחה בבית החולים האחר. הערכה מחודשת ונוספת שבוצעה על ידי אנשינו לאותה ביופסיה שנלקחה בשעתו קבעה שהילדה אינה חולה במחלה, וזימנו את ההורים לשיחה בה נאמרו להם הדברים. אנו נוהגים בשקיפות מלאה מול המטופלים ובני משפחותיהם וכל מסמך רפואי הנמצא בתיק יימסר להם בכל עת שיבקשו, כמקובל".

ואילו במרכז הרפואי וולפסון מדגישים כי "הילדה הייתה בבירור ב'וולפסון', במהלכו עלה חשד סביר כי מדובר במחלה ממאירה. מאחר והוחלט להעבירה לבית חולים אחר להמשך בירור וטיפול היא הופנתה בצירוף הבדיקות הפתולוגיות והמסמכים הרלוונטיים. כל זאת, לאחר שקיימנו התייעצויות עם מומחים בתחום הפתולוגיה, גם מחוץ לבית החולים. ליבנו על הסבל של הילדה ומשפחתה. אנו מאחלים לה רפואה שלמה במהרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ