יוזמה: רופאי ילדים יטפלו גם בהפרעות קשב ובהשמנה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

יוזמה חדשה של איגוד רופאי הילדים, מקדמת את הכשרתם של רופאי ילדים הוליסטיים, מומחים לרפואת ילדים, שיטפלו במרפאות לא רק בבעיות רפואיות המוכרות, המתאפיינות ברובן בחום גבוה, ודלקות גרון ואוזניים, אלא גם בבעיות התפתחותיות והתנהגותיות. בהתאם לתוכנית, תקודם הכשרתם של רופאי ילדים שיציעו גם טיפולים להפרעות שינה, הפרעות קשב וריכוז, בעיות השמנה, והפרעות הרטבה ואי-שליטה על הסוגרים.

המודל לתוכנית פותח בשנים האחרונות באוסטרליה, על ידי הפרופ' פרנק אוברקלייד, מנהל המרכז לבריאות הילד בבית החולים הממלכתי בילדים במלבורן. במרכז מועברות הכשרות לרופאי ילדים בקהילה בתחומים התנהגותיים והתפתחותיים, מעבר לבעיות גופניות. בהשראתו יזמו לפני שלוש שנים ראשי איגוד רופאי הילדים בישראל, היו"ר פרופ' מתי ברקוביץ מהמרכז הרפואי אסף הרופא והמזכ"ל ד"ר צחי גרוסמן מקופת חולים "מכבי", הקמת פורום משותף לרופאי ילדים וארגונים רפואיים,, המכונה פרויקט "גושן", לקידום "שינוי חסר תקדים בתחום הטיפול בילדים בקהילה, ובייחוד בפריפריה, באמצעות תוכניות הכשרה חדשות ופתיחת מרפאות ייעודיות", כפי שקובע נייר העמדה של הפרויקט. ההיקף התקציבי שנקבע לתוכנית עומד בתחילתה על 3 מיליון דולר מתורמים ו-3 מיליון נוספים מארגונים שותפים.

לדברי גרוסמן, "ההכשרות הקיימות ומצוקת הזמן של רופא הילדים גרמו לכך שהרופא לא יכול להתעסק עם כל הבעיות, ובמקרים מסוימים מפנה לבעלי מקצוע אחרים, למשל נוירולוגים, אורולוגים, דיאטנים ומומחים להתפתחות הילד, וזה כשבמקרים מסוימים יש ביכולתו לתת טיפול בעצמו".

רופאי הילדים יוכשרו בטיפול בהפרעות שינה. "כיום יש מקרים רבים שנופלים בין הכיסאות, למשל של מתבגרים שמזיזים את השעון הביולוגי קדימה ומתקשים לקום בבוקר ותינוקות שמתקשים להירדם בלילות, והורים רבים מטיילים בין רופאים מומחים ומטפלים למיניהם, ונותרים ללא מענה", אומר גרוסמן. רופא הילדים אף יוכשר לתת מענה לטיפול בבעיות הרטבת לילה ואי שליטה על סוגרים, כולל הפרשת צואה לא רצונית, בעיות שכיום ניתן להן מענה חלקי במרפאות גסטרו, וקיים מחסור בקהילה ברופאים שיוכלו להציע טיפול לילדים הסובלים. כן ישולבו בהכשרות תכנים לחיזוק הטיפול בהשמנת יתר על ידי רופא הילדים,

לפי התוכנית, תוך חמש שנים מתוכננת הקמת 24 מרפאות ייעודיות לרפואת ילדים הוליסטית, תחילה בירושלים ובצפת. באחרונה הודיעו שתי קופות החולים הגדולות- כללית ומכבי- על תמיכה בהקצאת תקנים לרופאי ילדים הוליסטיים, שיוכלו לקבל מטופלים לזמן ממושך יותר מעשר הדקות הקצובות כיום למטופל, במחשבה כי הפרויקט יוביל לחיסכון בהפניות למומחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ