לראשונה זה 20 שנה |

הרופאים לא התנדבו ושבוע המודעות לסרטן העור בוטל

דו"ח של משרד הבריאות מצביע על יציבות בתחלואה לצד ירידה בתמותה כתוצאה מהמחלה. השיעור הגבוהה ביותר - בקרב ילידי ישראל

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

השנה, לראשונה זה 20 שנה, לא ייערך שבוע מודעות מוסדר לסרטן העור בישראל, שיכלול בדיקות בחינם לאוכלוסייה לגילוי נקודות חן חשודות, וזאת עקב חוסר היענות מצד רופאי העור בקופות החולים להתנדב לפרויקט. לדברי מירי זיו, מנכ"לית האגודה למלחמה בסרטן, "מתחילת הקמפיין פנינו לקופות החולים והשנה כל ארבע הקופות הודיעו לנו שלא יקימו תחנות בדיקה כי יש להן קושי לקבל שיתוף פעולה מצד רופאי העור. אני מקווה שבשנה הבאה הפעילות תחזור, והשנה אני מניחה שבחלק מהמוסדות הרפואיים יהיו יוזמות מקומיות".

דו"ח חדש של המרכז הלאומי לבקרת מחלות במשרד הבריאות מצביע על יציבות בעשור האחרון בתחלואה בסרטן העור מסוג מלנומה חודרנית, המתפתחת לכדי גרורות, ולצדה עלייה במקרי התחלואה במלנומה ממוקדת, שהם שליש מכלל מקרי המלנומה.

ככלל, בשנת 2009 אובחנו 1,293 חולים חדשים בסרטן העור מסוג מלנומה. שיעור התחלואה הגבוה ביותר מתועד בקרב ילידי ישראל והשיעור במגזר הערבי נמוך ביותר, אם כי בעשור האחרון מזוהה עלייה בתחלואה בקרב נשים ערביות.

אנשים משתזפים בחוף הים בתל אביבצילום: דניאל צ'צ'יק

ההחלמה מסרטן העור עולה בשנים האחרונות. לדברי ד"ר ליטל קינן בוקר, מנהלת רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות, "התמותה מסרטן העור בישראל יורדת כיוון שמגלים יותר סרטן העור. עם זאת, בחלוקה לפי מין, הירידה בתמותה מופיעה בעיקר בקרב נשים, ואילו בקרב גברים קיימת יציבות בתמותה לאורך השנים האחרונות".

על פי הדו"ח, בשנת 2009 אובחנו 431 חולים חדשים במלנומה ממוקדת של העור. בגברים מדווח על עלייה של 20% ב-2009-2002, משיעור של 5.3 חולי מלנומה ממוקדת למאה אלף ל-6.4 למאה אלף. בקרב נשים מדווח על עלייה של 35% ב-2009-2002, משיעור של 3.9 למאה אלף ל-5.3 למאה אלף. באשר למלנומה חודרנית, בקרב גברים דווח שיעור של 12.2 למאה אלף איש בשנת 2000 ו-12.3 למאה אלף בשנת 2009. ואילו בקרב נשים תועד שיעור יציב של 9.2 למאה אלף במשך העשור האחרון.

ב-2002-1998, 83% מהגברים ו-86% מהנשים שחלו בסרטן מסוג מלנומה החלימו, ואילו ב-2008-2003 עלו שיעורי ההחלמה ל-86.5% בקרב גברים ו-89% בקרב נשים. בהשוואה בינלאומית של הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן (IARC) ישראל ממוקמת במקום ה-18 בעולם בהיארעות סרטן העור. בראש הרשימה נמצאות אוסטרליה, ניו זילנד ושווייץ.

משרד הבריאות הבהיר כי יחל בקרוב ברישום מוצרים להגנה מפני השמש רק אם יציעו הגנה מפני קרינה אולטרה סגולה מסוג UVB ו-UVA גם יחד, בשונה מחלק מהמוצרים הנמכרים כיום המציעים הגנה מקרני UVB בלבד. כמו כן, המשרד עדכן כי יאשר מעתה רק תכשירי הגנה עם מקדם (SPF) 30 ומעלה. תכשיר עם מקדם הגנה מספר 30 מאריך תיאורטית פי 30 את משך הזמן עד להאדמה של העור בתנאים של חשיפה לשמש. "המספר מציין את ההגנה מקרני UVB שהן קצרות יותר וגורמות לעור להישרף. הקרניים הארוכות החודרות לתוך העור הן קרני UVA ולכן הוחלט להתייחס גם לקרניים אלה במוצרים החדשים שיאושרו", מסבירה ד"ר רינת בכר, מנהלת מחלקת תמרוקים באגף הרוקחות במשרד הבריאות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ