63% מהלא מעשנים בישראל חשופים לעישון פסיבי

במחקר של משרד הבריאות נמצאו בדגימות השתן של רוב הלא מעשנים רעלים הקשורים בניקוטין. החשיפה גבוהה יותר באזורים כפריים מאשר בערים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מחקר של משרד הבריאות מעלה כי יותר מ-60% מהלא מעשנים בישראל חשופים לסכנות העישון הפסיבי. אמנם רק חמישית מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל מעשנת סיגריות, כפי שהוערך במאי בדו"ח העישון של משרד הבריאות, אולם צוות חוקרים בראשות הד"ר תמר ברמן מהאגף לשירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ובית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית מצא כי מרבית הלא מעשנים בישראל חשופים לעישון פסיבי.

העישון הפסיבי מוגדר כמסוכן לא פחות להתפתחות סרטן, והמעשנים הפסיביים סופגים את הרעלים הנפלטים מהסיגריות לגופם. החוקרים בחנו דגימות שתן שנאספו בין פברואר ליוני 2011 מ-248 נבדקים מעל גיל 18, המתגוררים בחמישה מחוזות ברחבי הארץ, מתוכם 155 נבדקים שהגדירו עצמם כלא מעשנים, רובם בגילי 45 עד 73. דגימות השתן נשלחו לבדיקות מקיפות במעבדה שבאוניברסיטת ארלנגן בנירנברג שבגרמניה, והתברר כי ב-63% מהדגימות שנאספו מהנבדקים שאינם מעשנים אותרו ריכוזים הניתנים למדידה של קוטינין, תוצר פירוק של ניקוטין, ממצא המצביע על חשיפה גבוהה של ישראלים לעישון פסיבי.

לדברי ברמן, "הקוטינין מצביע על חשיפה לעשן הסיגריות עד כמה ימים אחורנית. המשמעות העיקרית היא שרוב הלא מעשנים בארץ עומדים ליד מעשנים וסופגים את עשן הסיגריות לתוך גופם, באופן הגורם להפרשות רעלים בשתן".

בבחינה פרטנית נמצא כי החשיפה לעישון פסיבי בקרב לא מעשנים גבוהה יותר בקרב גברים (78%) בהשוואה לנשים (51%), וגבוהה יותר במגזר הערבי (73%) בהשוואה לאוכלוסייה היהודית (67%). כמו כן נמצא במפתיע כי החשיפה לעישון פסיבי אף גבוהה יותר באוכלוסייה כפרית (71%) בהשוואה לעירונית (63%), אם כי הנתון האחרון מבוסס על מספר קטן של נבדקים. המחקר מומן על ידי הקרן לבריאות וסביבה וממצאיו סוכמו בשיתוף ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות הפרופ' איתמר גרוטו, והוצגו היום (רביעי) בכנס בעניין חשיפה לאבק באוניברסיטת תל אביב.

בלייניות מעשנות בירושלים, ארכיוןצילום: טס שפלן

השוואה שבוצעה לסקר שנערך בקנדה ב-2007 עד 2009, שבחן אף הוא חשיפה לעישון פסיבי בדגימות שתן, העלתה כי בקרב צעירים בגילאי 20 עד 39, שיעור הגברים הלא מעשנים החשופים לעישון פסיבי בישראל גבוה במיוחד (67%), פי שישה בהשוואה לקנדה (10%), ובקרב הנשים (50%) פי חמישה בהשוואה לקנדה (10%).

המחקר אף בחן את ריכוז הקוטינין בדגימות השתן ומצא כי הריכוז הממוצע בקרב גברים לא מעשנים (3.3 מיקרוגרם לליטר) היה גבוה פי 2.75 בהשוואה לריכוז שאובחן בקרב נשים לא מעשנות (1.2 מיקרוגרם לליטר), ממצא המצביע על חשיפה ליותר עישון פסיבי בקרב גברים.

ריכוז נמוך במיוחד של קוטינין נמצא בקרב נשים ערביות, ככל הנראה מאחר שההרגלים החברתיים של נשים שאינן מעשנות במגזר הערבי אינם מלווים בחשיפה גבוהה למעשנים. עם זאת, לממצאים הללו משמעות חלקית בלבד, "מאחר שמדובר בסיגריות, כל חשיפה מסכנת את הבריאות ואין סף שמתחתיו עישון נחשב לבריא", אומרת ברמן.

ברמן המליצה בסקר לאמץ בדיקות שגרתיות לרמות הקוטינין באוכלוסייה הישראלית כדי לבחון מגמות של חשיפה לעישון פסיבי לאורך זמן. במדינות מסוימות כבר מבוצע ניטור קבוע לקוטינין בשנים האחרונות, לרבות בארה"ב ובריטניה, ובקרוב אף יחל ניסוי בסוגיה ב-26 ממדינות האיחוד האירופי.

חשיפה לעישון פסיבי נבדקת במחקרים בעולם בכמה שיטות, לרבות דיווח עצמי וניטור סביבתי לעשן סיגריות, אולם שיטות אלה נחשבות ללא מדויקות ולכן אומצו בשנים האחרונות שיטות של מדידת סמנים ביולוגיים כגון קוטינין. בחלק מהמדינות אף מבוצעות הבדיקות בדגימות דם ורוק.

עישון פסיבי מוכר ברפואה כמחולל סרטן ואף צורף בשנים האחרונות לרשימת המסרטנים הוודאיים בבני אדם של הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן (IARC).

סקר שנערך לפני כשנתיים במרכז הלאומי לבקרת מחלות ובחן את מגמות העישון הפסיבי בישראל העלה כי גברים יהודים שאינם מעשנים נחשפים בישראל לעישון פסיבי בממוצע 3.6 שעות בשבוע בביתם, 4.4 שעות בשבוע במקום העבודה ו-1.6 שעות בשבוע מחוץ לבית ולעבודה. כמו כן התברר כי נשים יהודיות שאינן מעשנות נחשפות בישראל לעישון פסיבי בממוצע שמונה שעות בשבוע בבית, 4.4 שעות בשבוע בעבודה ושעתיים בשבוע מחוץ לבית ולעבודה.

לפי נייר עמדה של המכון הלאומי לסרטן בארה"ב (NCI), עד כה זוהו לפחות 69 כימיקלים רעילים המעורבים בחשיפה לעישון פסיבי העלולים לחולל סרטן, לרבות בנזן, קמדיום וויניל-כלוריד. הנתונים בארה"ב מצביעים על 3,000 מתים מדי שנה מסרטן הריאות שאינם מעשנים אולם חשופים לעישון פסיבי.

להערכת משרד הרופא הראשי בארה"ב, בן זוג מעשן מעלה את הסיכון לפתח סרטן ב-20% עד 30%. כמו כן, חשיפה לעישון פסיבי מעלה את הסיכון לפתח מחלת לב ב-25% עד 30%.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ