לראשונה |

בוצעה בארץ תרומת ביציות בתשלום

תרומת הביציות בעבור עשרת אלפים ש' היא הראשונה מאז נכנס לתוקף חוק הביציות בפברואר 2011, שאמור לשים סוף לשוק התרומות בחו"ל המגלגל מיליונים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

לראשונה מאז נכנס לתוקף החוק המסדיר תרומת ביציות בישראל, תרמה אתמול (רביעי) אשה ביצית בבית חולים בארץ. ההליך התקיים בבית החולים הלל יפה בחדרה. לדברי מנהל היחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים, ד"ר אדריאן אלנבוגן, "האשה רואה חשיבות רבה בסיוע לנשים הרוצות להביא ילדים לעולם, ולכן הסכימה לקחת חלק בתהליך התרומה, למרות מורכבותו". פרטי התורמת נותרים חסויים, כנדרש בחוק.

חוק הביציות נכנס לתוקף בפברואר 2011 לאחר שנים של דיונים שקדמו לאישורו בכנסת. הוא מאפשר הסדרה של תרומת ביציות בישראל, בכפוף לתגמול של 10,000 שקלים לתורמת. לפי החוק, על תורמת הביצית להיות רווקה בת 18 עד 35, ועליה לעבור אבחון פסיכולוגי וועדה. החוק מגביל טיפול בביציות הנשאבות לשלוש מטופלות לכל היותר.

החוק אמור לשים סוף לשוק תרומות הביציות בחו"ל המגלגל בשנים האחרונות מיליוני שקלים. מדי חודש נוסעות כ-250 ישראליות לטיפולי תרומת ביצית, בעיקר במדינות מזרח אירופה, בעלות של 20-30 אלף שקלים לטיפול. בארץ, עד שעבר החוק, התאפשרו תרומות רק מביציות שנשאבו מנשים שעברו טיפולי הפריה, כלומר נשים עם בעיות פריון. בפועל, מספר התרומות היה אפסי. בעבר התקיימה פעילות ענפה של תרומת ביציות לא מוסדרת, שהופסקה לחלוטין עם פרשת הביציות ב-2000.

על אף שנכנס לתוקפו לפני יותר משנה, עד כה התעכבו בתי החולים ביישום החוק, בין השאר בטענה כי לא תוקצבו עבור עלות תהליך התרומה. במארס השנה הפיץ ראש מינהל רפואה במשרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, הנחיה הקובעת כי קופת החולים של המטופלת הנתרמת היא שתישא בעלות טיפול תרומת הביצית, בנוסף להשתתפות עצמית של 10,000 שקל הנגבית מכל מטופלת.

התורמת פנתה באחרונה למנהל היחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים, ד"ר אדריאן אלנבוגן, לאחר שהשתתף בפורום באינטרנט בנושא חוק הביציות, ונמצאה כעונה על הקריטריונים הנדרשים מתורמות. אתמול, לאחר שעברה טיפולים הורמונאליים מקדימים, נשאבו ממנה ביציות בתהליך המבוצע בהרדמה מלאה. הביציות שהוצאו מגופה יועברו לשתי מטופלות כבר מחר בבוקר.

אלנבוגן אמר כי הוא נדהם מחוש האכפתיות של התורמת. "הכסף שמתקבל בתרומות ביצית במסגרת החוק החדש היה אצלה שולי לחלוטין", אמר. "אנו מקווים שבעקבותיה יבואו תורמות נוספות, כי רשימת הנשים הנזקקות לתרומת ביצית כיום מתארכת. אמנם מדובר בתהליך מורכב, אך בטיפול המקדים לתורמות ניתנת כמות נמוכה של הורמונים, מבלי שנגרם נזק. התוצאה האפשרית – סיוע להביא ילדים לעולם לנשים המבקשות זאת- לא תסולא בפז".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ