שקועים עד הצוואר

בספרות הרפואית מתחדש הוויכוח על הסיכון לשבץ בעקבות עיסוי לשחרור צוואר תפוס

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

צוואר תפוס נחשב לבעיה שכיחה העלולה להתפתח בעקבות תנועה לקויה ולחץ, ועיסוי בעמוד השדרה הצווארי הוא טיפול מקובל בבעיה. אולם חוקרים מתריעים לאחרונה כי עיסוי צווארי בשיטות כירופרקטיקה עלול להעלות משמעותית את הסיכון לפתח שבץ מוחי.

שני מאמרים המתפרסמים לאחרונה בכתב העת British Medical Journal מעוררים מחדש את הסוגיה הרפואית הנחשבת לשנויה במחלוקת. הסיבה לדעות השונות היא שכיחות נמוכה יחסית של תופעת "דיסקציה של העורקים השדרתיים", המתבטאת בהיפרדות השכבות המרכיבות את דפנות כלי הדם והיווצרות קריש דם העלול לגרום לשבץ מוחי.

בספרות הרפואית קיימים דיווחים ספורים על מטופלים שלקו באירוע מוחי מיד לאחר עיסוי צווארי עמוק. באחד הדיווחים האחרונים מדצמבר 2011 פרסמו חוקרים אמריקאים מבית החולים סנט ג'וזף בפיניקס שבאריזונה, כי אבחנו 13 מטופלים שסבלו מפגיעות נוירולוגיות שעות או ימים בודדים לאחר שעברו עיסוי צווארי על ידי כירופרקט, וכעבור מעקב של 19 חודשים נמצאו שלושה עם פגיעות בלתי הפיכות ומטופל נוסף מת משבץ.

הספורטאי הרוסי דימיטרי קלוקוב מקבל עיסוי (צילום אילוסטרציה)צילום: רויטרס

מחקר אחד משנת 2008 העריך בעבר כי הסיכון לפתח שבץ גבוה פי 3.6 בקרב צעירים שעברו עיסוי צווארי, מתחת לגיל 45, ואולם נתון אחר הצביע על סיכון גבוה פי 2.9 לפתח שבץ לאחר ביקור במרפאה ראשונית. לפיכך מעריכים החודש חוקרים המתייחסים לנושא כי ייתכן שבמקרים המתוארים סבלו המטופלים מהיפרדות שכבות העורקים שהובילה מצדה לכאב בצוואר שטופל בעיסוי, ולא פיתחו את המצב הפתולוגי כתוצאה מהעיסוי.

החוקרים מסכמים כי בהשוואה לתרופות, עיסוי בעמוד השדרה הצווארי מספק רק הקלה ברמה בינונית לכאבי צוואר וללא יתרון על טיפולים חלופיים, לכן יש לזנוח אותו על רקע הסיכון האפשרי לשבץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ