תרומות זרע מחו"ל הניבו יותר הריונות מזרע ישראלי

לדברי מנהל בנק הזרע באסף הרופא, בו בוצע המחקר, יתכן כי מקור ההבדלים הוא בעובדה שהדרישה לזרע המיובא קיימת בעיקר בקרב נשים צעירות יותר

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

תורמי זרע מחו"ל מגדילים את הסיכויים להצלחת טיפולי הפריה חוץ גופית - כך מעלים ממצאים ראשונים ממחקר הנערך במרכז הרפואי אסף הרופא.

החוקרים, בראשות הפרופ' אריה רזיאל, מנהל בנק הזרע בבית החולים, בחנו נתונים של 11,052 טיפולי הפריה שבהם השתמשו בתרומות זרע מתורמים ישראלים, בהשוואה ל-2,834 טיפולי הפריה שבהם השתמשו בזרע שיובא מארה"ב בשנים 2000 עד 2010. תוצאות הטיפולים התקבלו בבדיקה טלפונית בקרב בתי החולים בישראל שבהם בוצעו טיפולי ההפריה בפועל.

הממצאים העלו כי לתרומות הזרע מחו"ל היו סיכויים גבוהים יותר להצלחת הטיפול ולכניסתה של המטופלת להיריון המיוחל. בשקלול הממצאים, בטיפולי הפריה חוץ גופית דווח על לידות בשיעור גבוה יותר כשהשתמשו במנת זרע מיובאת (7.9%) בהשוואה למנת זרע של ישראלי (4.1%). מגמה דומה אובחנה בטיפולי הזרעה, שאינם מצריכים שאיבת ביציות מהמטופלת, שגם בהם אובחן שיעור גבוה יותר של הריונות כשהשתמשו בזרע מיובא (9.1%) בהשוואה לזרע מקומי (6.4%).

הממצאים הוצגו באחרונה בכנס האגודה הישראלית לחקר הפוריות.

החוקרים טרם בדקו את ההסבר לממצא המעניין. ככלל, תרומות זרע אינן כלולות בישראל בסל הבריאות, ועלות מנת זרע מיובא גבוהה פי 5 בהשוואה למנת זרע מקומי, שעלותה כיום כ-600 שקל.

לדברי רזיאל, "ההתרשמות שלנו כי איכות מנות הזרע המיובאות והמקומיות דומה, כפי שהן נבדקות כיום במעבדה. אנו מעריכים כי ההבדל כנראה קשור לאוכלוסיות שונות של מטופלות, כשאלו המבקשות זרע מיובא לרוב צעירות יותר". ביקוש גבוה לזרע מיובא קיים במגזר החרדי, מאחר שמדובר בזרע של גוי, ושימוש בו מסיר את החשש מפני גילוי עריות.

המחקר הנוכחי זיהה מגמה של עלייה בדרישה לתרומות זרע בישראל בעשור האחרון, שהייתה משמעותית גבוהה יותר ביחס לזרע מיובא. בישראל שלוש יחידות הפריה חוץ גופית המאפשרות כיום ייבוא זרע לישראל. בנק הזרע באסף הרופא הוא היחיד המספק זרע מיובא בבית חולים ציבורי, ועושה זאת גם בשביל מטופלות העוברות טיפולי הפריה חוץ גופית בבתי חולים אחרים. הזרע המיובא לאסף הרופא נרכש מבנקי זרע בארה"ב במדינות וירג'יניה, קליפורניה ומסצ'וסטס.

בבנקים המייבאים זרע מתאפשר באחרונה גם מסלול המאפשר את חשיפת זהות תורם הזרע, לבקשת הצאצא לעתיד, בהגיעו לגיל 18. ועדה שבחנה את העניין במשרד הבריאות, בראשות הפרופ' שלמה מור יוסף, המליצה באחרונה להנהיג מסלול דומה גם בבנקי זרע בישראל האוספים מנות מתורמים ישראלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ