החיים ארוכים יותר בניו יורק

תוחלת החיים במנהטן עלתה בעשר שנים מאז 1987, מגלה מחקר שהתפרסם לאחרונה. החוקרים זוקפים זאת לזכות ראש העיר מייקל בלומברג ומדיניות הבריאות שלו, אבל בברונקס העני עדיין מנסים לסגור את הפער

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

החיים של תושבי ניו יורק ארוכים יותר. בתחילת שנות ה-90, תוחלת החיים בעיר פיגרה בשלוש שנים אחרי הממוצע הארצי של ארצות-הברית. עשרים שנה אחר כך, מגלה סקר שהתפרסם לאחרונה בכתב העת הרפואי הבריטי "לנסט" כי תוחלת החיים בעיר התארכה בשמונה שנים ל-80.6 והיא כעת גבוהה מהממוצע הלאומי בארה"ב, שעומד על 78.49. ניו יורק עקפה אפילו את בוסטון שמסצ'וסטס, שדבקה לאורך זמן בתואר העיר הבריאה ביותר בארה"ב.

במנהטן העלייה חדה יותר. בין 1987 ל-2009 עלתה תוחלת החיים ברובע בעשר שנים - הקפיצה החדה ביותר בארה"ב, וגם יתר רובעי העיר נמצאים באחוזון העליון. הממוצע הלאומי הוא עלייה של 1.7 שנים, "אות אזהרה מדאיג" לדברי עלי מוקדד, שהוביל את הסקר במכון למדידה והערכה של הבריאות באוניברסיטת וושינגטון.

החוקרים מסייגים את הממצאים: בעיר עם אוכלוסייה מגוונת ומתחלפת כמו ניו יורק, תוחלת החיים משקפת את מצב האנשים שנמשכים לגור בה, לא בהכרח את ההשפעה של העיר על חייהם ובריאותם.

תוחלת חיים ברובעי ניו יורק - ובארה"ב כולה, 1987-2009צילום: Thelancet.com

ולמרות זאת, במכון למדידה והערכה תולים את החיים הארוכים יותר בניו יורק במדיניות הבריאות האגרסיבית של ראש העיר ניו יורק, מייקל בלומברג, ומחלקת הבריאות בעיר. בשנות ה-90 נאבקה העיר בהצלחה בגורמי מוות כרצח ואיידס/HIV; מאז תחילת שנות האלפים ניכרת בעיר ירידה תלולה במקרי מוות על רקע מחלות לב, סרטן, שבץ והשמנת יתר. אלה גורמי מוות שנתונים להשפעה סביבתית, ולדברי מוקדאד מחלקת הבריאות של בלומברג מצליחה לעצב מחדש את הסביבה החברתית בניו יורק לכזו שתומכת באורח חיים בריא: "הם העלו מודעות לכך שבריאות היא לא רק העסק הפרטי שלך. אם אתה מחליט לחיות בריא יותר, המערכת והאנשים שסביבך צריכים לעודד אותך ולהקל עליך לעשות כן בתוך הקהילה".

בשנים האחרונות בלומברג ומחלקת הבריאות שלו נקטו צעדים מרחיקי לכת לשנות את סביבת העיר: הם הוציאו את שומן הטראנס ממזון מהיר, הכריחו רשתות מזון מהיר לפרסם ערכים תזונתיים, אסרו על עישון במקומות ציבוריים והאמירו את המיסוי העירוני על סיגריות, פרשו רשת מסלולי אופניים בכל העיר ומילאו את הסאבווי בקמפיינים על הסכנות שבהשמנת יתר. "בלומברג הוא ראש העיר הראשון לבריאות הציבור במדינה, ואולי בעולם כולו", אמר פרלי ללנסט.

תומאס פרלי, ראש מחלקת הבריאות בעיריית ניו יורק, בדיון על הגבלת גודלם של משקאות ממותקיםצילום: רויטרס

אבל תושבי אזורים עניים בעיר מרוויחים מהשינוי פחות משכניהם בשכונות עשירות ולבנות ברובן. בברונקס, אחד המחוזות העניים בארה"ב, תושבים חיים בממוצע ארבע שנים פחות מתושבי שכונות טובות יותר. תוחלת החיים של שחורים קצרה בשלוש שנים מזו של לבנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ