דן אבן

בישראל מאפשר משרד הבריאות לזוגות מרובי ילדים ממין אחד לעבור טיפולים ייעודים לבחירת יילוד ממין אחר שלא לצורך רפואי, בכפוף לאישור ועדה ארצית. במסגרת הטיפול עוברים הזוגות הפריה חוץ-גופית, שבמהלכה נעשה שימוש באבחון טרום השרשתי (PGD), המאפשר לבחור בטרם החזרת העוברים לרחם רק עוברים ממין מסוים. אך מחקר ישראלי שליווה לאחרונה זוגות שזכו באישור להליך מצא כי ברוב המקרים, הסיכויים להשיג עוברים ממין אחר בשיטה זו נמוכים.

במחקר שביצע צוות בראשות ד"ר אסתר קסטרשטיין מהיחידה להפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי אסף הרופא נבחנו שישה זוגות מרובי בנות, שביקשו להביא לעולם בן לאחר שקיבלו את אישור הוועדה הארצית לבחירת מין היילוד, ובהם ארבעה זוגות המגדלים ארבע בנות בבית, זוג אחד עם שש בנות ואחד עם שבע בנות. טיפולי הפריה חוץ-גופית הובילו להשגתם של 59 עוברים מופרים ללא מחלות גנטיות, ואלו עברו בדיקות מעבדה במטרה לזהות עוברים ממין זכר. ואולם מתוך העוברים הללו, הרוב (64.4%) היו של נקבות ורק מיעוטם (35.6%) של זכרים. כלומר, הסיכוי להשיג עוברים מבוקשים ממין זכר היה נמוך במחצית מהסיכוי לעוברים נקבות. הממצאים הוצגו בחודש שעבר בכנס האגודה הישראלית לחקר הפוריות.

האישור הראשון שנתנה הוועדה לבחירת מין היילוד בפברואר 2006 היה שנוי במחלוקת וניתן לזוג הורים יהודים-דתיים ללא ילדים ללדת בת מתרומת זרע, מאחר שאבי המשפחה הסובל מבעיות עקרות הוא כהן וביקש להימנע ממעמד העלייה למצוות של בנו העתידי, מעמד שיחייב את ההורים לספר למכריהם כי בנם למעשה אינו כהן. גם היום מאפשרת הוועדה אישורים מסוג זה, והחוקרים מציינים כי בטיפולים מסוג זה שנעשו בשנים האחרונות ב"אסף הרופא", כשנעשה שימוש בתרומת זרע, הסיכויים לעובר ממין זכר היו גבוהים ב-73% מהסיכויים לעובר ממין נקבה, אולם הממצא לא היה מובהק סטטיסטית.

ילדים בביתר עילית, ארכיוןצילום: אמיל סלמן

החוקרים מסכמים כי "מדובר בתצפית ראשונה, לידיעתנו, המראה כי הסיכוי לזוגות להשיג הריון עם בן, לאחר שנולדו להם בנות בלבד, הינו נמוך משמעותית מהסיכוי שתיוולד להם בת נוספת". הסיבה לכך שזוגות מסוימים בעלי נטייה מוגברת לעוברים ממין מסוים עדיין אינה ידועה למדע.

הוועדה לבחירת מין היילוד, הפועלת ממאי 2005, מעניקה אישורים לזוגות עם ארבעה ילדים לפחות מאותו מין, ללא ילדים מהמין השני, ורק לאחר ייעוץ גנטי ובכפוף לשיקולים אתיים. ההליך אינו כלול בסל הבריאות ומשולם באופן פרטי ועלותו 9,143 שקל, לפי מחירון משרד הבריאות.

בשנים האחרונות מדווח על עלייה במספר הפונים לוועדה, אך רק עשירית מהבקשות המוגשות לה מאושרות. בשנתיים האחרונות מספר הפניות לוועדה בבקשה ללדת בנים היה גבוה פי שלושה ממספר הפניות ללדת בנות. שיעור הזכרים הנולדים במדינות המערב עומד בעשור האחרון על 51.2%, לעומת 48.8% נקבות.

בשנים האחרונות התפתחה תיירות פריון לבחירת מין היילוד לקפריסין וארה"ב, שבהן פועלות מרפאות המתירות את השירות בתשלום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ