סנסורים זעירים וחשמל העוצר דימומים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במסגרת החוג החדש לרפואה צבאית, בחיל הרפואה הוחלט לאחרונה להקים מכון מחקר משותף לאוניברסיטה העברית, לקידום מחקרים שמטרתם לסייע לטיפול בחיילים בשדה הקרב ובעורף. "אנו מכוונים את המחקר בחיל לצרכינו, כשהמטרה המרכזית היא צמצום מקסימלי של תמותת נפגעים ברי הצלה ושמירת בריאותם של החיילים", מסביר ד"ר פינקרט. כיום מבוצעים מעל למאה מחקרים פעילים בחיל הרפואה.

אחד המחקרים החדשים עוסק בבדיקת סנסורים זעירים המחוברים לגופם של טייסים לזיהוי סימני חיים, לרבות דופק וקצב נשימה, האמורים לספק מענה על אודות גורלו של הטייס בשדה הקרב. לדברי רס"ן ד"ר גדי אבבה קמפינו, האחראי על המחקר בענף האקדמיה, "הסנסורים הפיזיולוגים, שגודלם 13 מ"מ בלבד, ניתנים להצמדה בקלות על החייל ומשדרים נתונים באמצעות טכנולוגיות שונות. אם טייס נקלע למצב מסכן חיים, הם משדרים אותות מצוקה לאנשי הצוות מאחוריו שיש באפשרותם להוציא את הטייס ממצבו". מחקר ראשוני שבוצע לאחרונה במתנדבים אזרחים הסתיים בהצלחה, לאחר שנקבע כי הסנסורים סיפקו פרמטרים אמינים.

מחקר נוסף, שפורסם ב"הארץ", נועד לפתח טיפול בשטח בדימומים קשים שאינם ניתנים לעצירה באמצעות חוסם עורקים. הטיפול הניסיוני הנחקר על בעלי חיים מבוסס על הפעלת זרמים חשמליים קצרים למשך 1 מיקרו שנייה במתח של עד מאות וולטים, המוביל לכיווץ כלי הדם, ועל טכנולוגיה שפותחה באוניברסיטת סטנפורד בארה"ב. לאחר ניסוי מוצלח בעכברים נחקר עתה על ארנבות ובהמשך מתוכנן להיבדק בבעלי חיים גדולים.

תגובות