מד"א הקים ועדת רבנים שתפקח על הארגון

בסמכות הוועדה מתן הנחיות בנוגע ליחסים בין המינים, מדע וסוגיות אחרות. בראשה יעמוד הרב אליהו, שקרא בעבר לא למכור דירות לערבים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון

לאחר שנים של התקפות מצד גורמים חרדים, מד"א מקים ועדת רבנים שתנחה את פעולות ארגון ההצלה. בניגוד לארגונים ממלכתיים אחרים, למד"א לא היה עד כה רב קבוע בתשלום. בשנים האחרונות נמצא מד"א במתקפה מצד הציבור החרדי, המתלונן על היעדר צניעות והעירוב בין גברים ונשים. עיקר הלחץ הוא במחוז ירושלים, היכן שיש עובדים חרדים רבים ומתנדבות רבות של השירות הלאומי.

בפברואר 2011 אף פורסם פסק הלכה של גדולי הרבנים החרדים האוסר להתנדב במד"א. "אין להתנדב בארגון אף לצורך הצלת נפשות. התנדבות עלולה חלילה להביא לידי איסורים חמורים הן בהנהגה הכללית ובהשפעה הרוחנית והן באיסור תורה ובפרט בהלכות שבת", נכתב בפסיקה. כיום מתנדבים במד"א ובארגוני הצלה אחרים כ-2,500 חרדים. במד"א מתנדבות 170 בנות שירות לאומי.

אמנם אין במד"א הנחיות על היחסים בין המינים. אך בסניפים בהם יש מתנדבים דתים וחרדים רבים, מקובל לשמור על הפרדה באופן וולונטרי, כך שצוותים באמבולנסים מורכבים רק מגברים.

הרב אליהו. האם מותר לפנות פצוע בשבת?

בשל הלחץ, והביקורת גם מצד הציונות הדתית, הוחלט במד"א להקים ועדת רבנים שתנחה את פעולות הארגון. בראשות הוועדה יעמוד הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, ופוסק הלכה מקובל בציונות הדתית. חברים נוספים בוועדה הם הרב יוסי בן שחר מהרובע היהודי, וכן מומחי הרפואה וההלכה הרב פרופ' אברהם שטיינברג והרב יגאל שפרן.

הרב אליהו, שנבחר לעמוד בראשות הוועדה, נחקר בעבר בחקירה פלילית בחשד להסתה לגזענות. אליהו עורר מחלוקת רבה כאשר קרא שלא להשכיר דירות לערבים. על בימות שונות אמר הרב ש"לא למכור נכסים לנוכרים, כי החברה הערבית היא חברה אלימה".

בכנס בשנה שעברה, בו זכה בהוקרה "על פועלו, מעשיו ומסירותו למען שמירת הצביון היהודי בארץ ישראל" אמר אליהו כי "יש היום מלחמה לרכוש אותנו בכסף. ברוך ה' שיש לנו הלכה ברורה. אני יכול לומר שאני גאה בציבור. בצפת פסק ההלכה עבד! ברוך ה' בצפת לא מוכרים אדמות לנוכרים. וגם לא שוכרים ולא מוכרים דירות. ללא הבדל בין דתיים וחילוניים".

סמכותה של ועדת הרבנים החדשה של מד"א, שהחלה לפעול לפני כמה שבועות, כוללת מתן הנחיות בנוגע ליחסים בין המינים, מדע וכן סוגיות אחרות. למשל על שולחנה של הוועדה עלתה לאחרונה סוגיה, האם מותר לפנות לבית חולים בשבת פצוע תאונה, המבקש להתפנות לא מסיבות רפואיות אלא כדי לעמוד בתנאי הביטוח. הוועדה פסקה כי סיבה זו לא מצדיקה כמובן חילול שבת.

הוועדה שוקלת גם את האפשרות להקצות חדרים לנשים וגברים בתחנות מד"א, כדי שהמתנדבים לא יחויבו לשהות יחדיו כל הלילה

הרב שמואל אליהו אישר ל"הארץ" את הפרטים.

ממד"א נמסר בתגובה כי "במד"א עובדים ומתנדבים רבים שומרי תורה ומצוות והפעילות מבוצעת בכל שעות היממה וגם בשבתות ובחגים. על מנת להקל על העובדים והמתנדבים מונתה 'ועדת יהדות והלכה', שתפעל במטרה לבחון ולהמליץ להנהלה על נהלים ואמצעים שיאפשרו לכל יהודי שומר תורה ומצוות לעבוד ולהתנדב במסגרת מד"א. הוועדה בראשות הרב שמואל אליהו שליט"א, רבה הראשי של צפת, תחל את פעילותה בימים הקרובים. לצורך עבודתה תסייר הוועדה במתקני מד"א, תיפגש עם עובדים ומתנדבים וכן תתייעץ עם רבנים נוספים ועם גורמים מקצועיים רלוונטיים".

גלעד קריב, מנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת בישראל, מסר בתגובה: "מינויה של ועדת הרבנים תמוה ואנו מתכוונים לערוך בירור מקיף ביחס לסמכויותיה ותפקידיה. דבר אחד ברור מאליו – העמדתו של אדם המסית לגזענות על דרך קבע, אינה עולה בקנה אחד עם חובתו של הארגון לשרת בנאמנות את כל אזרחי ישראל, בני כל הדתות. צעד זה הוא בגדר קהות חושים ועיוורון מוסרי ויש לבטלו לאלתר. הרב אליהו ראוי להוקעה ולא למתן במה וסמכויות, ומשנתו הגזענית – אסור שתכה את שורשיה במערכת הבריאות הציבורית או בכל מערכת אחרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ