חשש משיבושים בבתי חולים בעקבות שביתת טכנאי הרנטגן

טכנאי הרנטגן פתחו בשביתה בעקבות כישלון המו"מ על שכרם. הנהלת שיבא: השביתה עלולה לפגוע בחיי אדם ולהגדיל את סבלם של החולים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

טכנאי הרנטגן בבתי החולים הממשלתיים הודיעו כי יפתחו היום (שלישי) בשביתה, לאחר שמשא ומתן מתמשך על הסכם שכר חדש מול האוצר עלה על שרטון. במסגרת השביתה יפעלו כלל מכוני הדימות ב-11 בתי החולים הממשלתיים במתכונת שבת, מהלך הצפוי להוביל לביטול נרחב של ניתוחים לא דחופים ולשיבוש קשה בפעילות מחלקות האשפוז והמרפאות.

ועד טכנאי הרנטגן בבתי החולים הממשלתיים, המאוגד במסגרת הסתדרות העובדים, מונה 530 עובדים האחראים בין היתר על פעילות הרנטגן, סי.טי, MRI וכן מכוני האולטרה סאונד בבתי החולים. הוועד הבהיר כי במסגרת השביתה יטופלו מקרים דחופים בלבד, לרבות ביצוע בדיקות איזוטופים ורדיותרפיה (הקרנות) לחולי סרטן.

לדברי דוד סופר, טכנאי רנטגן ראשי במרכז הרפואי וולפסון העומד בראש הוועד, "המשא ומתן עם האוצר מתנהל כבר קרוב לשלוש שנים, ולאורך הזמן אנו נתקלים בדרישות חדשות, ואנו חוששים שההתנהלות הזו איננה נעשית בתום לב". במסגרת טיוטת ההסכם החדש יעבדו טכנאי הרנטגן חמישה ימים בשבוע, במקום שישה. עם זאת הטכנאים דרשו העלאת שכר משמעותית, ולפי ההסכם יזכו בתוספות שכר בשיעור של אחוזים בודדים.

מכון רנטגן בבמרכז הרפואי שיבא. סלע המחלוקת העיקרי בין הצדדים עומד כרגע על שני סעיפים צילום: ניר כפרי

סלע המחלוקת העיקרי בין הצדדים עומד כרגע על שני סעיפים בהסכם להם מתנגדים העובדים: האחד המונע מהם זכות שביתה עד אוגוסט 2013 גם במידה וכלל טכנאי הרנטגן בשירות הציבורי יבקשו לשבות, והשני המונע מהם תוספת מענק למשכורת בגין עבודה בימי שישי, במידה והם נעדרים לזמן ממושך עקב מחלה או שירות מילואים. גורם במשא ומתן עדכן כי בסעיף זה כבר נרשמת הסכמה כלשהי בין הצדדים לאפשר מענק גם לעובדים הנעדרים לזמן ממושך, ובלבד שישלימו את מכסת ימי השישי המזכה במענק בחודשים הבאים.

בבתי החולים הממשלתיים מתריעים על חשש מפגיעה קשה בפעילות בשל השביתה. מנהל בית החולים איכילוב פרופ' גבי ברבש, ניסה בשבועות האחרונים למנוע את השביתה כששימש כמגשר בין הצדדים. אתמול קרא אף מנהל המרכז הרפואי שיבא פרופ' זאב רוטשטיין לצדדים לשוב מיד למשא ומתן, והבהיר כי יסכים להיות מגשר.

בהודעה שהפיצה הנהלת שיבא נטען כי "שביתת טכנאי הרנטגן עלולה לפגוע בחיי אדם, להגדיל את סבלם של החולים ולדחות עוד יותר מועדים של חולים הממתינים תקופה ארוכה להדמיות ולטיפולים. צוות בית החולים, גם בשמם של החולים הרבים העלולים להיפגע כתוצאה מהשביתה המיותרת, קורא לכל הצדדים לשוב להידבר על מנת למנוע פגיעה במטופלים". בכיר במערכת הבריאות הבהיר כי "יש חשש גדול משביתה במכוני דימות, שמכניסה למעשה את כל בית החולים למתכונת שבת, ופוגעת באופן קשה בפעילות".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "המשרד מקיים משא ומתן עם ההסתדרות בנוגע לתנאי העסקתם של טכנאי הרנטגן בבתי החולים הממשלתיים. ההסכם גובש זה מכבר, והמחלוקות הקיימות הן על זוטות, מדובר בשביתה מיותרת הפוגעת ללא כל צורך בציבור החולים ובעבודה השוטפת בבתי החולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ