הפגייה בשניידר נסגרה בעקבות מותו של פג מזיהום

בבדיקות אותרו שלושה פגים נוספים הנושאים את החיידק הקלבסיאלה. ב-2010 מתו 1,500 מאושפזים מהידבקות בחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

הפגייה בבית החולים שניידר בפתח תקווה נסגרה לקליטת פגים חדשים בעקבות מותו של פג מזיהום בסוף השבוע. לפני כשבועיים אותר בבדיקה שבוצעה בפגיה פג הנושא את חיידק הקלבסיאלה, חיידק העמיד לתרופות מסוג אנטיביוטיקה. הפג הועבר לבידוד, אולם בדיקות שבוצעו לשאר הפגים איתרו בהמשך עוד שלושה פגים הנושאים את החיידק. משניידר נמסר כי "כל ארבעת הפגים שזוהו עד כה במסגרת האירוע כנשאי החיידק הועברו לבידוד, וטופלו על ידי צוות רפואי מיוחד בטיפול ייעודי".

לפי הדיווח שפורסם לראשונה אתמול (שני) בערוץ 1, ביום שישי האחרון חלה הידרדרות פתאומית במצבו של אחד הפגים והוא מת כעבור מספר שעות. בעקבות האירוע נעשתה בהנהלת שניידר התייעצות בה הוחלט לסגור את הפגייה לקליטת פגים חדשים עד שיימצא כי החיידק אינו מדבק פגים חדשים במחלקה. האירוע דווח למשרד הבריאות.

חיידק הקלבסיאלה הוא אחד החיידקים העמידים לאנטיביוטיקה המסכן מאושפזים בבתי החולים. דו"ח של משרד הבריאות ממארס 2011 קבע כי בשנת 2010 אובחנו 3,700 מאושפזים בישראל שפיתחו זיהומים בדם בעקבות הידבקות בחיידקים עמידים לתרופות אנטיביוטיות, ומתוכם 1,500 מתו בבית החולים. עם זאת, בחיידק הקלבסיאלה נצפתה בשנת 2010 ירידה משמעותית של כ-20% לעומת שנת 2009, בעקבות פעילות של היחידה למניעת זיהומים בבתי חולים במשרד, שהחלה לפעול מאז דווח לראשונה על התפרצות החיידק בבתי חולים בתחילת 2007. דו"ח שנערך במכון גרטנר בעבור משרד הבריאות מצביע על ירידה של 15% משנת 1995 עד 2009 במספר הפגים הסובלים מזיהומים בדם (ספסיס), ובאופן ספציפי ירידה של 36% בהידבקות פגים בזיהומים קשים בחיידקי גרם שליליים וירידה של 58% בזיהומים פטרייתיים קשים ומסכני חיים.

בחודש מארס מסר יו"ר איגוד רופאי הפגיות בישראל, פרופ' שאול דולברג מבית החולים איכילוב, כי תמותת הפגים הקטנים בישראל גבוהה פי 2 בהשוואה למערב. לפי דו"ח של מכון גרטנר ומשרד הבריאות מנובמבר 2010, המרכז נתונים רפואיים על הפגים בישראל, 26.7% מהפגים הנולדים במשקל נמוך מ-1,500 גרם מפתחים בפגיה זיהום בדם (ספסיס). למרות שמדובר בירידה בהשוואה ל- 30% זיהומים בשנת 2005, השיעור עדיין גבוה ב- 50% יותר מהמקובל בארה"ב ומערב אירופה, בהם מועסקים פי שלושה יותר אנשי צוות רפואיים בפגיות.

שיעור הזיהומים החמור אף מוביל לסגירת פגיות. מנתונים שעובדו במשרד הבריאות, בין אוגוסט 2008 למאי 2010 נסגרו פגיות בישראל ל-78 ימים: והפגיות הבולטות שנסגרו היו בבתי החולים אסף הרופא (20 ימים), שיבא (17 ימים), קפלן (15 ימים), לניאדו (12 ימים) ושניידר (10 ימים). בשיבא תועד המקרה הקודם של התפרצות קלבסיאלה בפגייה בשנת 2007.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ