קיצור תולדות האשפוז

בתי החולים חוששים: תקנות חדשות של משרד הבריאות יאלצו אותם לאסוף נתונים על איכות האשפוז שאף יפורסמו בציבור

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בבתי החולים בישראל נחת לאחרונה מכתב מאיים מטעם מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו. לאחר שנים של עיכובים והשהיות, החליט גמזו להניע מדידה רציפה לאיכות הטיפול הרפואי שלו זוכים המאושפזים בישראל ולקיים הלכה למעשה את סמכותו של משרד הבריאות כמפקח על מערכת האשפוז במדינה. תקנות חדשות שאושרו בחודש שעבר מיועדות למטרה זו. במסגרת התקנות, שנחתמו על ידי ראש הממשלה כחלק מחוק ביטוח בריאות ממלכתי, יתאפשר למשרד הבריאות לדרוש מבתי החולים איסוף נתונים לצורך מעקב קבוע אחר איכות הטיפול הניתן באשפוז. עד כה נאסף מידע שכזה בארץ במסגרת מדגמית בלבד ורק בוועדת בקרה ואיכות, שכל הנתונים הנמסרים לה חסויים לפי חוק זכויות החולה.

במשרד הבריאות מקפידים זה שנים לא לפרסם נתונים המשווים בין בתי החולים, שחלקם בבעלות המשרד. בשנת 1994 אמנם בוצעה במשרד הבריאות בדיקה חד-פעמית לתוצאות ניתוחי הלב בבתי החולים בארץ, אולם לאחר שפורסמו ממצאיה שנועדו להיות חשאיים, קמה מהומה גדולה והוחלט להפסיק לחלוטין השוואות מסוג זה.

הנוהל מחדש עתה את האפשרות לאיסוף נתונים גם במתכונת השונה מזו של ועדה חסויה ואף נותן למשרד אור ירוק לפרסומם בציבור. לפי גמזו, "המדובר בפלטפורמה מתאימה לצורך הגברת האיכות במערכת הבריאות, בהתאמה להחלטת פורום שרי הבריאות בארגון המדינות המפותחות (OECD) מאוקטובר 2010". הנוהל ייכנס לתוקף בתוך חודשיים, ובמשרד הבריאות פועלים להתחיל באיסוף מידע מבתי החולים ברבעון האחרון של שנת 2012.

"אנו בוחנים איכות רפואית במשך שנים אך לא בבדיקות קבועות. כיום שינינו את שיטת העבודה, ולצד סקרים בנושאים שונים, הנעשים תוך עיון בגיליונות רפואיים בהסכמה ובשיתוף מצד בתי החולים, נבצע בדיקה מתמשכת לאיכות הטיפול", אומרת ד"ר ענת עקה-זוהר, מנהלת האגף לחקר שירותי רפואה וסגנית מנהלת האגף להבטחת איכות במשרד הבריאות.

ועדה שהוקמה במשרד הבריאות פרופ' ארנון אפק כבר עמלה על רשימת המדדים שיידרשו בתי החולים להעביר. למשל, הזמן החולף מההגעה לחדר המיון עד לצנתור בחולים עם התקף לב אקוטי, הזמן בחדר המיון עד מתן אנטיביוטיקה בחולים הסובלים מדלקת ריאות, והזמן עד טיפול נוגד קרישי דם לחולים שמגיעים למיון עם שבץ מוחי.

חלק מהמדדים המתוכננים מבוססים על עבודות מדגמיות שבוצעו במשרד הבריאות. כך למשל, בסקר על ניתוחי מעי גס בישראל שממצאיו פורסמו בשנה שעברה, נמצא כי רק 47% מהמנותחים מקבלים טיפול מונע זיהום באנטיביוטיקה לפני הניתוח, וכבר הוחלט להוסיף זאת לרשימת המדדים מחויבי דיווח. "הפעילות שלנו מונעת מהצורך לשפר את איכות הרפואה בישראל", אומרת עקה-זוהר.

במקביל כבר פועלת במשרד הבריאות ועדה נוספת המנסחת מדדים חדשים לשירות הניתן בבתי החולים, שבמסגרתה מחויבים בתי החולים החל מיולי לדווח למשרד הבריאות על זמני המתנה לניתוחים, כפי שהתפרסם לאחרונה ב"הארץ".

ניסיון מעניין בתחום פרסום מדדים השוואתיים במערכת הבריאות נעשה לאחרונה, בתחילת אפריל, כשפרסם המכון הלאומי לחקר שירותי בריאות לראשונה נתונים השוואתיים בין קופות החולים, בעקבות עתירה של התנועה לחופש המידע. הפרסום ההשוואתי בוצע בצורה בלתי ידידותית, במתכונת של רשימת מכולת הכוללת את המדדים בכל קופת חולים, ללא טבלה משווה. עם זאת, עיון בממצאים מעלה לראשונה מגמות המאפשרות השוואה לאיכות הטיפול הרפואי הניתן בקופות, ונמצא כי קופת חולים מכבי מובילה בחיסוני שפעת למבוגרים ובממוגרפיה לאיתור מוקדם של סרטן השד, ואילו קופת חולים כללית מובילה בבדיקות לתינוקות לאיתור אנמיה, ובילדים לאיתור סיכון לפתח השמנת יתר.

עקה-זהר מבהירה כי "בבתי החולים עשויה להיות מידה מסוימת של אי נחת מהתקנות החדשות אך נקדם שיתוף פעולה. כשבית חולים מחויב לדווח הוא עלול להעמיס נתונים או למסור נתונים חלקיים בלבד, ולכן נבחן לעומק את המידע שיתקבל בטרם נפרסם זאת בציבור". השבוע כבר נערכה במשרד הבריאות ישיבה ראשונה בנושא, בהשתתפות מנהלי בתי החולים בארץ.

בעולם המערבי כבר הפך פרסום נתונים השוואתיים על איכות הטיפול הרפואי לעניין מקובל. בבית החולים הדסה עין-כרם מבצע לאחרונה מנהל מחלקת ניתוחי חזה ולב פרופ' עוז שפירא מהלך יוצא דופן: קידום פרסום תוצאות איכות ניתוחי הלב בבית החולים, לרבות נתונים על זיהומים ותמותה, במאגר השוואתי גדול של החברה האמריקאית למנתחי חזה (STS), הפועל דרך אוניברסיטת דיוק ומרכז בשנים האחרונות תוצאות לניתוחי לב מלמעלה מ-90% מבתי החולים בארה"ב.

לדברי שפירא, "פרסום נתונים, כמו תמותה וסיבוכים כמו זיהומים ודימומים, הוא כלי לבקרת איכות ועצם הפרסום מסייע כמובן לשיפור האיכות, אם כי אפשר להבין דאגות של חלק מהרופאים לעניין. המהלך גם דורש הרבה כסף, ואצלנו יש בבית החולים עובד שמועסק למטרה זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ