משרד הבריאות יבחן את פעילות המכונים הפרטיים בבתי החולים

בעקבות עתירה לבג"ץ יבדוק המשרד את חוקיות היחידות המעניקות שירותי רפואה פרטית, ואת טשטוש הגבולות בין רפואה פרטית לציבורית

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

בבתי החולים ברחבי הארץ מופעלות יחידות המעניקות למטופלים שירותי רפואה פרטית. בעקבות עתירה שהוגשה לאחרונה לבג"ץ, משרד הבריאות יבחן את חוקיות היחידות האלו, ואת טשטוש הגבולות שבין הרפואה הפרטית לציבורית.

העתירה הוגשה במאי על ידי עמותת רופאי שיניים ערבים, כנגד פתיחת מרפאה של חברת "שן עולם" בבית החולים הצרפתי בנצרת, הנחשב לבית חולים ציבורי בבעלות עמותה. החברה הפרטית שוכרת מבית החולים שטח ושירותי הרדמה, ומפעילה מטעמה את המרפאה בחוזה מיוחד. בעתירה נטען כי דגמים מסוג זה אינם מקבלים אישור ממשרד הבריאות, בניגוד לפקודת בריאות העם, ולכן אינם חוקיים. הפקודה מחייבת כל בית חולים בארץ באישור להוספה או הרחבה של יחידה מקצועית, גם אם מדובר ביחידה המופעלת על ידי ספק פרטי.

בעקבות הטיעון הנחתה פרקליטות המדינה את משרד הבריאות לבצע בירור מקיף על חוקיותן של יחידות בבעלות פרטית שפועלות בשטחי בתי החולים הציבוריים, כגון מכון מ.א.ר בביה"ח בני ציון שבחיפה, מכון מור בביה"ח לניאדו בנתניה, ו"מכון עיניים" בביה"ח אלישע בחיפה. המהלך עשוי לכלול בחינה של דגמים נוספים בבתי החולים, כחברת דנאל באיכילוב.

בית החולים הצרפתי בנצרת. משרד הבריאות יבחן את טשטוש הגבולות שבין הרפואה הפרטית לציבוריתצילום: גיל אליהו

לדברי יו"ר עמותת רופאי שיניים ערביים, ד"ר חסן פחרי, "מתנהלת פעילות שגורמת נזק לציבור המטופלים. איננו מתנגדים לתחרות הוגנת, אולם צריך לבדוק את הערבוב בין הציבורי והפרטי".

הנהלת בית החולים הצרפתי נמנעה מלהגיב עד לסיום הדיון בעתירה. "שן עולם" העבירה התייחסותה לבית המשפט בה נטען כי "אינטרס העותרת הוא חסימת תחרות לגיטימית". ממשרד הבריאות נמסר כי "הסוגיה בבדיקה. בית חולים שאיננו ממשלתי ומשכיר שטחים בתוכו לפעילות רפואית באופן מופרד אינו זקוק לאישור. לעומת זאת, אם אין הפרדה בין הפעילות הפרטית לבית החולים, זה לא תקין מבחינת הטעיית הציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ