הפיצוי הגבוה אי פעם בגין תביעה ייצוגית נגד חברת תרופות - 12 מיליון שקלים

אזרח תבע את יצרנית התרופה "אבנדיה" לחולי סוכרת בטענה שהסתירה כי התרופה מגבירה את הסיכון לתמותה מהתקף לב

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

סכום הפיצויים הגבוה ביותר שהושג בתביעה ייצוגית נגד חברת תרופות בישראל, 12.1 מיליון שקלים, נפסק לאחרונה במסגרת הסכם פשרה עם יצרנית התרופה אבנדיה לחולי סוכרת, חברת גלקסו-סמית-קליין (GSK). התביעה הוגשה על ידי חולה סוכרת שטען כי החברה הסתירה מהציבור נתונים לפיהם התרופה הגבירה את הסיכון לתמותה מהתקפי לב. סכום הפיצויים צפוי לשמש להקמת תוכנית חדשה לטיפול בחולי סוכרת.

תרופת אבנדיה אושרה בשנת 1999 לטיפול בחולי סוכרת, וכלולה בסל הבריאות כטיפול מקדים לזריקות אינסולין. בעשור החולף נחשבה לאחת התרופות הפופולריות לטיפול בסוכרת במדינות המערב, ובשנת 2006 נסקו מכירותיה ל-3.2 מיליארד דולר. להערכת האגודה הישראלית לסוכרת, טופלו בה בעבר 30 אלף ישראלים, אך מאז קיץ 2007, עם חשיפת הסיכונים הגלומים בה, ירד מספרם לאלפים בודדים.

החשיפה בכתב העת המדעי "ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין" במאי 2007 התבססה על 42 מחקרים, שקבעו כי התרופה העלתה את הסיכון להתקפי לב ב-43%, ואת הסיכון לתמותה מהתקפי לב ב-64%, זאת בהשוואה לחולים שטופלו בתרופות אחרות או בתרופות דמה. בפברואר 2010 קבע דו"ח פנימי במינהל המזון והתרופות האמריקאי כי התרופה פוגעת בלב, ונקשרה ל-304 מקרי תמותה מאירועי לב בארה"ב ברבעון השלישי של 2009.

עקב הפרסומים החליטה סוכנות התרופות האירופית באוקטובר 2010 להפסיק את שיווק התרופה ולהורידה מהמדפים באירופה, ואולם בארצות הברית, כמו גם בישראל, הוחלט להמשיך ולאפשר את הטיפול בה לחולים שאינם מאוזנים בתרופות אחרות.

ביולי 2007 הגיש חולה ישראלי תביעה כנגד גלקסו-סמית-קליין לבית המשפט המחוזי בתל-אביב, באמצעות עו"ד דוד אור-חן וצבי כהנא, שבה טענו כי החברה הסתירה את הסיכונים מהציבור, למרות שבידיה מידע בנושא לפחות משנת 2002, וכי התרופות הופצו עם עלונים שלא עודכנו מאז שנת 2000, בניגוד לדרישות משרד הבריאות.

במסגרת הסדר הפשרה דחו בחברת התרופות את הטענות והוסיפו כי "המידע המדעי אינו תומך בקשר סיבתי בין התרופה לבין הסיכון". כספי הפשרה יופנו להכשרת אנשי מקצוע חדשים לסיוע לחולי סוכרת, ולסיוע ברכישת טיפולים ותרופות שאינם בסל התרופות. ההסדר פתוח בשלב זה להערות מטעם כל מי שצרך את התרופה מ-1999 עד 2009, אשר טוען כי נגרמו לו נזקים רפואיים או כספיים בעקבות התרופה. לאחר דיון בהסתייגויות, הצפוי בהמשך השבוע, דרוש ההסדר את אישור היועץ המשפטי לממשלה.

מהחברה נמסר כי היא "תקווה שהתוכניות יתנו תמיכה משמעותית לחולים ולצוות הרפואי".

צילום: בלומברג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ