מספר לידות המבחנה בעולם - על סף 5 מיליון

ההערכה היא שרוב הילדים הנכללים בתחשיב נולדו בשיטה טכנולוגית הכוללת החדרת זרע לביצית, ומספר נמוך יותר נולדו בהפריה חוץ גופית במעבדה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מספר תינוקות המבחנה בעולם מתקרב לחמישה מיליון, מאז לידת המבחנה הראשונה ב-1978 - כך דווח אתמול בכנס החברה האירופית לפריון שהתקיים באיסטנבול. בחודש שעבר דווח על מותה של לזלי בראון, אמו של תינוקת המבחנה הראשון שנולדה ביולי 1978 בבריטניה.

חישוב מספר תינוקות המבחנה נעשה לקראת הכנס על ידי הוועדה הבינלאומית לטכנולוגיות התומכות בפריון, בהסתמך על נתוני מחזורי טיפולי הפוריות בשיטות של הפריה חוץ גופית והזרעות שפורסמו בעולם עד שנת 2008, בצירוף עם הערכות מספריות על שלוש השנים האחרונות.

ההערכה היא כי רוב הילדים הנכללים בתחשיב נולדו בשיטה טכנולוגית הכוללת החדרת הזרע לביצית, ומספר נמוך יותר של ילדים נולדו בהפריה חוץ גופית במעבדה.

לפי החישוב, בשנה שעברה הגיע מספר ילדי המבחנה ל-4.6 מיליון, והשנה האמיר המספר לקרוב לחמישה מיליון. "טכנולוגיות הפריון מוצלחות ביותר בטיפול בזוגות עם בעיות פריון. מיליוני משפחות עם ילדים נוצרו, והקטינו את העומס הנלווה לאי פריון", אמר יו"ר הוועדה הבינלאומית, ד"ר דוד אדמסון. לפי הנתונים, מבוצעים היום בכל שנה 1.5 מיליון מחזורי טיפולי הפריה, הגורמים להולדת 350 אלף ילדי מבחנה בשנה. שתי המדינות עם מספר תינוקות המבחנה הגדול ביותר הן ארה"ב ויפאן, אף כי אירופה נחשבת הפעילה יותר בתחום טיפולי הפריון.

לידת המבחנה הראשונה התרחשה ב-1978צילום: בלומברג

לפי הנתונים שהוצגו בכינוס, באירופה נמשכת העלייה בדרישה לטיפולי הפריה. שיעורי ההצלחה המתבטאת בהשגת הריונות, בהתבסס על נתוני 2008, עומדים על 32% בממוצע, ויורדים עם הגיל. השיאניות בשיעור מחזורי טיפולי הפריה הן דנמרק (2,726 מחזורים למיליון תושבים), בלגיה (2,562 למיליון) וצ'כיה (1,851 למיליון). ואולם חישוב השיעור בישראל, שאיננה נכללת במדינות אירופה המדווחות, הוא 4,488 למיליון, והוא גבוה ב-64% מהשיאנית באירופה. בשנת 2010 נמנו בישראל 34,538 מחזורי טיפולי בהפריה חוץ גופית, עלייה של 8% בהשוואה לשנה קודמת, ועלייה של 92% בהשוואה ל-2000. בשנת 2010 נמנו 5,612 הריונות שהסתיימו בלידה, שהן תוצאה של טיפולי הפריה חוץ גופית.

לפי הדיווח בכנס, שיעור ההריונות מרובי העוברים באירופה צנח משמעותית, ובשנת 2009 דווח על 19.6% לידות תאומים ופחות מ-1% לידות שלישיות. זאת, בשל יישום מדיניות המאפשרת החזרת עובר אחד בלבד במסגרת טיפולי הפריה חוץ גופית במדינות אירופה.

בארץ דווח, בספטמבר 2011, כי נתוני משרד הבריאות מצביעים דווקא על עלייה בלידות תאומים פגים. במכון המחקר הלאומי גרטנר, האוסף נתונים בעניין זה, ממליצים על שינוי מדיניות בטיפולי הפריה ועידוד החזרת עובר אחד בלבד במצבים מסוימים, בדומה למגמה באירופה. בבלגיה ניתן היום תמריץ כספי כהנחה בעלות טיפולי הפריה לנשים שמוחזר להן עובר אחד בלבד לרחם.

האגודה הישראלית לחקר פוריות (איל"ה), המאגדת את רופאי הפריון במדינה, הפיצה באפריל 2010 הנחיות המורות לשקול החזרת עובר אחד בלבד בטיפולי הפריה למטופלות עד גיל 30, במחזור ההפריה הראשון. אבל ככלל, נהוג היום בישראל להחזיר לנשים בטיפולי הפריה שני עוברים, ולאחר שלושה טיפולים אף ניתן לשקול החזרת שלושה עוברים, להגדלת הסיכויים להריון.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ