דן אבן

בבית החולים איכילוב בתל אביב מת בסוף השבוע תינוק שנדבק בחיידק במהלך הלידה. אמו, שהגיעה ללידה רגילה ביום שישי פיתחה חום במהלך הלידה, וטופלה באנטיביוטיקה. לאחר הלידה הוחלט בבית החולים לתת אנטיביוטיקה גם לתינוק, אולם מצבו החמיר במהירות, והוא מת כעבור 12 שעות ביחידה לטיפול נמרץ.

מאיכילוב נמסר כי בדיקות שבוצעו לאם ולתינוק המת העלו כי שניהם נושאים את חיידק המעיים אי קולי (Escherichia coli), כך שהתינוק נדבק בחיידק בלידתו. האם שפיתחה אף היא חום בתגובה לזיהום עדיין מאושפזת ומחלימה.

דו"ח של היחידה למניעת זיהומים במשרד הבריאות, שחשפה השבוע וועדת הבריאות של הכנסת, מצביע על עלייה בחלק מהזיהומים העמידים לאנטיביוטיקה בבתי החולים. לפי הנתונים שדווחו מכלל בתי החולים הכלליים במדינה, העלייה התלולה ביותר בשנת 2011 דווחה בשיעור של 50% בזיהומים שאובחנו בבתי החולים בחיידק האי קולי העמיד לתרופות אנטיביוטיקה מסוג אימיפנם או מרופנם, ביחס לשנת 2010.

חיידק אי קולי הוא חיידק מעיים העלול להיות מדבק, ובשנים האחרונות הוא מנוטר בבתי החולים, מאחר ופיתח עמידות לחלק מסוגי האנטיביוטיקה. עם זאת, מקרי תמותה מהחיידק עדיין נחשבים לחריגים. בנובמבר (2011) דווח בבריטניה על שני תינוקות שמתו לאחר שנדבקו בחיידק בבית חולים בחבל ווילס, מבלי שנמצא קשר ברור ביניהם. בתחילת החודש (יוני) דיווח המרכז האמריקאי לבקרת מחלות (CDC) על התפרצות זיהום אי קולי בקרב תינוקות בשש מדינות בארה"ב, שהובילה למותה של תינוקת בת 21 חודשים באזור העיר ניו אורלינס ולאשפוזם של 14 תינוקות נוספים שנדבקו בזיהום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ