לראשונה בישראל: השתלת מיניסקוס מתורם זר

הסהרון (מיניסקוס), המהווה מעין בולם זעזועים של הברכיים, הגיע מתורם זר מת והושתל בגבר צעיר שנחבל מפעילות גופנית

יפתח חצרוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יפתח חצרוני

בברך ישנם שני סהרונים הממלאים תפקיד חשוב בפעילות התקינה של המפרק. הסהרונים (מיניסקוס בלועזית - מבנה בצורת ירח הנמצא בין סחוסי הברך) עשויים רקמת חיבור גמישה ובעלת מבנה ייחודי ומהווים מעין "בולמי זעזועים". בשנים האחרונות התברר תפקידם העיקרי כולל חלוקת עומסים מיטבית של משקל הגוף על סחוסי הברך, ובנוסף הם תורמים ליציבות הברך.

באנשים צעירים ובריאים, בעת פעילויות ספורט שונות, בעיקר כאלה עם שינויי כיוון חדים כגון כדורגל וכדורסל, סהרוני הברך עלולים להיפגע. הפגיעה תתבטא בכאב חד בברך, תחושה של קרע או נקישה פנימית, קושי ביישור או בכיפוף הברך, ולרוב נפיחות שתופיע כעבור כמה שעות.

טיפול בפגיעת סהרון באנשים צעירים יכלול מנוחה מפעילות אינטנסיבית. כשמדובר בפציעה משמעותית עם נפיחות ניכרת בברך, מתעורר הצורך בהתערבות המבוצעת כיום בטכניקה של כירורגיה ארתרוסקופית, בכריתת החלק הפגוע של הסהרון, ולעתים תפירת הסהרון חזרה למקומו.

כשכריתת הסהרון חלקית, ורובו של הסהרון נותר בברך וללא פגיעה, סיכויי החזרה לפעילות מלאה גבוהים. ואולם, אם נדרשת כריתת סהרון מלאה בצעירים בעשור השני או השלישי לחיים, קיים חשש לפגיעה מתמשכת בסחוסי הברך בשל אובדן תפקודו המגן של הסהרון. אף כי בחלק מהמקרים ניתן להמשיך בתפקוד סביר גם ללא סהרון במשך שנים, יש מצבים שבהם חוסר מלא של הסהרון מוביל להתפתחות כאב ושחיקה של סחוסי הברך בקצב מהיר. לאחרונה, במצב של כאב מתמשך, ניתן לשקול ניתוח השתלת סהרון, ובתנאי שהפגיעה בסחוסי הברך היא בשלב ראשוני בלבד והסחוס המפרקי עדיין שמור.

לחצו להגדלה

בשנים האחרונות התפתחה בעולם שיטה המאפשרת השתלת סהרון מתורם זר, רקמה מתורם לא חי, בדומה לתרומת קרניות, גידים ורקמת עצם. שיטה זו מצריכה התאמה מדויקת של גודל הסהרון הנתרם לגודל הברך של המושתל. הסהרון מסופק על ידי בנק רקמות ייחודי שתפקידו הכנת הרקמה הזרה, אחסונה בתנאי קירור ייחודים, וכן וידוא כי לא יעברו זיהומים ומחלות שונות.

בניתוח מוכנס הסהרון הזר לתוך הברך של המטופל, בדיוק למקום שבו היה הסהרון שנכרת. סהרון זה נתפר בתוך הברך בתפרים זעירים. לאחר תהליך שיקום של כמה חודשים מתפתחת תגובה ביולוגית שבה רקמה מתוך הברך של המטופל מחליפה ומכסה את רקמת הסהרון הזר, ויוצרת רקמת סהרון חדשה המיועדת לתפקד כ"מגן" החדש מפני שחיקת הברך.

ניתוח השתלת סהרון מסוג זה בוצע לפני חודשיים בבית החולים מאיר בגבר צעיר בסוף העשור השני לחייו. המטופל עבר כריתת סהרון לפני כשלוש שנים בעקבות קרע מורכב שלו שנגרם מחבלה מפעילות גופנית. אף על פי שחש בטוב לאחר כריתת הסהרון הקרוע, כעבור כמה חודשים הופיע כאב גובר בברך, עד שהתפתחה מוגבלות בפעילות היומיומית. חוסר הטבה בכאב, גילו הצעיר של המטופל ומצבם השמור יחסית של סחוסי הברך הובילו להחלטה להשתיל סהרון. את הניתוח הוביל פרופסור רוברט מרקס מבית החולים Hospital for Special Surgery בניו יורק, שהוזמן לארץ במיוחד לצורך הניתוח. הניתוח בוצע בהשתתפות צוות האורתופדים מרפואת הספורט והכירורגיה הארתרוסקופית בבית חולים, ד"ר ערן דולב, פרופ' גדעון מן ואנוכי, והוא אחד הניתוחים הבודדים שבוצעו בארץ בטכניקה זו.

הניתוח ארך כשלוש שעות, בהרדמה מלאה. בהמשך נעזר המטופל בקביים וכעבור שישה שבועות שב לשאת את משקלו המלא על הרגל המנותחת והשיג טווח תנועה מלא. תהליך ההחלמה עד לקליטתו הביולוגית המלאה של הסהרון המושתל בברך צפוי להימשך שישה עד 12 חודשים.

תורם הסהרון בניתוח זה הוא תורם זר מת, שלא היה תושב ישראל, והסהרון סופק על ידי חברה בינלאומית העוסקת בתהליכי הפקת רקמות שריר ושלד מתורמים זרים. הרקמה עברה תהליך סינון קפדני למניעת זיהומים ושימור בתנאים נדרשים, עד להשתלה. ניתוח זה הוא במידה לא מבוטלת פריצת דרך בתחום הכירורגיה של הברך בארץ.

חוסר בסהרון הוא כיום אתגר משמעותי ונושא למחקר ענף בתחום הכירורגיה האורתופדית של פציעות הספורט. פתרונות נוספים הנחקרים כיום הם משתלים מלאכותיים שונים, משתלים ביולוגיים וטכנולוגיות אחרות, שבבוא היום, כך מקווים, יהיו פתרון יעיל להגנה מפני שחיקת הברך בצעירים שעברו כריתת סהרון.

ד"ר יפתח חצרוני הוא אורתופד בכיר ומומחה בכירורגיה אורתופדית של פציעות ספורט וכירורגיה ארתרוסקופית ממרכז הספורט במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ