משרד הבריאות ביטל את חובת הסימון של אפריקאים באיכילוב

על פי הנהלים החדשים, שתקפים כרגע לשלושים יום בלבד, מהגרים שיבקשו להתאשפז יעברו בדיקת שחפת. הביקור במחלקות רגישות יוגבל

דן אבן
רוני לינדר-גנץ
דן אבן
רוני לינדר-גנץ

משרד הבריאות הפיץ אתמול (שבת) טיוטת הנחיות לבתי החולים וולפסון בחולון ואיכילוב בתל אביב לביצוע בדיקות רפואיות של פליטים ומהגרי עבודה מאפריקה ומאסיה. הנהלים, שעליהם חתום ראש מינהל רפואה, פרופ' ארנון אפק, תקפים כרגע ל-30 יום בלבד.

הנהלים החדשים מבטלים את חובת סימון המהגרים האפריקאים בתגיות זיהוי במהלך אשפוזם; מגבילים ביקורי מהגרים אפריקאים רק במחלקות רגישות, כגון פגיות ומחלקות אונקולוגיות; מורים על העברת חסרי מעמד המבקשים להתאשפז או לשהות בבית החולים לאורך זמן לבדיקת צילום חזה לנוכחות שחפת פעילה, שתוצאותיה מיידיות, ובדיקת דם לחצבת ואבעבועות רוח; ומגבילים את האשפוז בתנאי הפרדה רק במחלקות מסוימות עד לקבלת תוצאות הבדיקות. פגים ותינוקות מקרב המהגרים האפריקאים יבודדו באגפים נפרדים רק עד קבלת תוצאות שליליות של הוריהם לנוכחות מחלות זיהומיות.

במקביל הוקמה ועדה שתבחן הקמת מרפאה ייעודית של משרד הבריאות בדרום תל אביב לטיפול בפליטים, שתוכל להוביל לצמצום הפניות לאיכילוב.

בסוף השבוע נשמעו התנגדויות נגד נוהלי משרד הבריאות מצד הנהלת וולפסון, ובהמשך מצד איכילוב. בכיר במערכת הבריאות הבהיר כי "לא ברור אם תהיה הקפדה מלאה על הנהלים בוולפסון, שנגרר למהלך על רקע ההנחיות שהופצו באיכילוב לפני שבוע".

מנהל איכילוב, פרופ' גבי ברבש, התייחס בסוף השבוע לראשונה לסערה במערכת הבריאות בעקבות הנהלים שהפיץ לסימון והפרדה של מהגרי עבודה ופליטים מאפריקה לישראלים המאושפזים במחלקות בבית החולים. ל"הארץ" הבהיר ברבש כי "במשך שלוש שנים לא הפעלנו שום נוהל להגבלת אוכלוסייה זו. הסיבה היחידה לצעדים החדשים היא שני אירועי חשיפה מדאיגים עמם התמודדנו ברצף בשלושת השבועות האחרונים לחצבת ולשחפת. הצעדים הכרחיים להגנה על הציבור".

בכירים במשרד הבריאות מתחו בימים האחרונים ביקורת על ברבש, וטענו כי קיימים מניעים כלכליים מאחורי ההנחיות שהפיץ, ומטרתן לצמצם במספר הפליטים המטופלים באיכילוב. במצגת שהעביר השבוע בפני בכירי הנהלת משרד הבריאות, הציג ברבש את הפגיעה הכלכלית בבית החולים כתוצאה מהטיפול במהגרי העבודה והפליטים, המתבטאת בירידה במספר היולדות באיכילוב. בתגובה אמר ברבש כי "הטענה בדבר נימוקים כלכליים לנוהל הרפואי מכוערת. המרכז הרפואי נושא על גבו לבד, בעלות של עשרות מיליוני שקלים במשך שלוש שנים את המאבק לטיפול בפליטים".

במוקד לסיוע לעובדים זרים, עדכנו כי בסוף השבוע אושפזה באיכילוב מהגרת מאריתריאה שלטענתה סבלה מסימני התקף לב, אולם היא דוברת השפה התיגרינית בלבד. בית החולים מנע ביקור של קרוב משפחתה שיכול לשמש מתרגם עבורה. ברבש הבהיר בתגובה כי "לכל חולה מתאפשר ללוות מלווה אחד ואיש איננו מונע משום עמותה להכניס את נציגיה לליווי כל מי שהיא רוצה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות