משרד הבריאות: לבטל את הבדיקות הגנטיות לפי עדות

המשרד פועל לייצר סדרת בדיקות אחידה לכלל האוכלוסייה היהודית. בנוסף יומלץ לוועדת סל הבריאות להרחיב את מספר הבדיקות הכלולות בסל

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

המחלקה לגנטיקה קהילתית במשרד הבריאות פועלת לביטול השיוך העדתי המשמש לבדיקות סקר גנטיות ליהודים. כיום מציעים המכונים הגנטיים בקופות החולים ובבתי החולים - וכן מכונים הפועלים מטעם עמותות - לכל זוג יהודים המבקש להיכנס להיריון לעבור סדרת בדיקות גנטיות הנסמכת על המוצא העדתי של כל אחד מבני הזוג. עתה פועל משרד הבריאות לביטול הצורך בבדיקת השיוך העדתי במטרה לייצר סדרת בדיקות גנטיות אחידה לכלל האוכלוסייה היהודית.

"מנתונים שנאספו התברר כי פרט ליהודים ממוצא אשכנזי, שהם העדה היהודית הגדולה ביותר, לרוב הנבדקים היהודים יש מוצא מעורב, ולכן היכולת לסווג לפי עדות הולכת ויורדת", כתב מנהל המחלקה הגנטית במשרד הבריאות, פרופ' יואל זלוטוגורה, בדו"ח שחיבר. "יהיה נכון יותר לבצע בדיקות גנטיות אחידות לכל אוכלוסיית היהודים ולבטל את השיוך לפי עדות".

הטכנולוגיה הרפואית הקיימת כבר מאפשרת להכניס מכשירים הבודקים נוכחות של כמה גנים במקביל. זאת בניגוד לשיטה הנהוגה כיום ברוב המכונים, שבה נעשית בדיקה נפרדת לנוכחות כל גן. "הכנסת הטכנולוגיה החדשה לשימוש נרחב תאפשר בקרוב המלצה אחידה לכלל האוכלוסייה היהודית ללא קשר למוצא", מסביר זלוטוגורה.

במחלקה לגנטיקה קהילתית ממליצים עוד להרחיב את מספר הבדיקות הגנטיות הכלולות בסל הבריאות. זאת מאחר שכיום הבדיקות למרבית הגנים אינן כלולות בסל ועלותן היא עשרות עד מאות שקלים - בהנחה דרך הביטוחים המשלימים של קופות החולים. ההמלצה שתוגש לוועדת הסל קוראת להוסיף בדיקות לגנים ששכיחות הנשאות שלהם בישראל היא בקרב אחד ל-60 תושבים ומעלה, וכששכיחות המחלה המופיעה אצל ילדים שנולדו לשני הורים נשאים גבוהה מ-1 לכל 15 אלף לידות.

בנוסף מומלץ להוסיף לסל בדיקות לכלל האוכלוסייה לגן למחלת SMA - המגדילה את הסיכון להתפתחות ניוון שרירים - וכן בדיקות לכלל האוכלוסייה לגן לתסמונת X שביר, מחלה המאופיינת לרוב בהפרעות התנהגותיות, לרבות אוטיזם או פיגור שכלי. המלצה דומה כבר דחתה בעבר ועדת סל הבריאות אולם היא תוגש שוב השנה.

כיום כלולות בסל הבריאות בדיקות גנטיות למחלות טיי זקס, סיסטיק פיברוזיס ודיסאוטונומיה משפחתית ובדיקה גנטית למחלת טלסמיה במימון קופות החולים. מנתונים שעובדו באחרונה במשרד עולה כי אחד לכל 37 יהודים ואחד לכל 96 ערבים ודרוזים נושא בישראל מוטציות גנטיות המעלות את הסיכון ללקות בסיסטיק פיברוזיס, מחלה הפוגעת בין השאר בריאות ובמערכת העיכול.

דו"ח המחלקה לגנטיקה קהילתית מציג נתוני נשאות של גנים ב-24 יישובים ערביים ובדואיים בארץ שבהם קיים סיכון גבוה למחלות גנטיות. בין היתר עולה מהנתונים כי בג'סר א-זרקא מתועדת נשאות של הגן ל-SMA בקרב אחד לכל תשעה תושבים, בהבדל משיעור נשאות של אחד לכל 50 תושבים באוכלוסייה הכללית בארץ. ואילו באבו גוש אחד לכל עשרה תושבים נשא של גן המזוהה עם תסמונת נפרוטית מולדת, מחלה הפוגעת בכליות. לדברי זלוטוגורה, "איתור נשאות גנטית נועד לתת לאנשים את המידע כדי שיחליטו כיצד להשתמש בו, והמטרה הכללית היא למנוע לידות של ילדים חולים. כששני ההורים נשאים, ניתן למנוע מראש היריון או לבצע מעקב בהיריון לאבחון מומים בעובר בבדיקת סיסי שלייה או דיקור מי שפיר, ובחלק מהמחלות ניתן גם לטפל מיד לאחר הלידה כדי לשפר את מצב התינוקות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ