החתול והכלב |

כך תורמות חיות המחמד לבריאות התינוק

למרות שהסיבה המדויקת עדיין לא ברורה, מחקר חדש מגלה כי פעוטות ששהו בקרבת חיות הבית סבלו פחות מזיהומים באוזניים ובדרכי הנשימה

שירות "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירות "הארץ"

מיטה חדשה, עגלה הכוללת את כל החידושים האפשריים וכמובן צעצועים שהם הצעקה האחרונה בקולקציה לבני שבוע עד שנה - אלו הם רק חלק מההכנות שעושים הורים רבים המתכוננים ללידת תינוק. אולם בצד זאת רבים נאלצים לתהות מה יעלה בגורל חיות המחמד שהם מגדלים. האם החתול ישרוט את העולל? האם הכלב ינבח עליו ויפחידו? יש הורים המעדיפים להביא את התינוקות לבית נקי, גם מחיות.

אולם מחקר חדש שפורסם באחרונה קורא להורים לחשוב שוב - שכן עולה ממנו כי תינוקות השוהים בקרבת כלבים מועדים פחות מאחרים ללקות בזיהומים באוזניים ובדרכי הנשימה. המחקר שהתפרסם בכתב העת האמריקאי PEDIATRICS ("רפואת ילדים") התבסס על דו"חות שבועיים של הורים ל‑397 ילדים בני תשעה שבועות ועד שנה בפינלנד.

הסיבה לתופעה אינה ידועה ואולם סוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי מדווחת כי החוקרים מניחים כי השהייה במחיצת כלב, המבלה לפחות חלק משעות היום מחוץ לבית, עשויה לחזק את המערכת החיסונית של הפעוטות בשנה הראשונה לחייהם. אולם לא מדובר רק בכלבים. עולה כי גם חתולים מגנים מפני מחלות אם כי במידה פחותה. על פי המחקר, הסיכוי לתסמינים של זיהום במערכת הנשימה, ובהם שיעול, חרחורים, נזלת וחום, קטן ב‑30 אחוזים בקרב תינוקות הגדלים בבתים שבהם חיות מחמד.

המחקר התבסס על דו"חות שמילאו כ-400 הורים. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה צילום: דודו בכר

כך, תינוקות בבתים שבהם שהו כלבים במשך שש שעות ביום היו מחוסנים יותר מאלה שבביתם לא היו כלבים כלל או בבתים שבהם הכלב חי בסביבת הבית ולא בתוכו. "יש ראיות ראשוניות לכך שהחזקת כלבים עשויה להגן על תינוקות מפני זיהומים במערכת הנשימה", נכתב במחקר. "להערכתנו, מגע ישיר עם בעלי חיים יכול לעזור לפתח את המערכת החיסונית, לגרום לתגובה חיסונית משופרת ולקצר את משך קינון הדלקת בגוף".

גם אחרי שהחוקרים הוציאו מהמשוואה גורמים אחרים העשויים להגביר את הסיכון ללקות בזיהומים, ניכר שיפור משמעותי בתגובת המערכת החיסונית. גורמים אלו כוללים צריכת תחליפי חלב במקום חלב אם, שהייה בפעוטונים, הורים מעשנים או חולים באסתמה ואחים גדולים במשפחה. זאת ועוד, תינוקות שגדלו במחיצת חיות מחמד ולקו בזיהומים הזדקקו לכמויות יותר קטנות של אנטיביוטיקה בהשוואה לתינוקות שגדלו בסביבה שבה לא היו כלל חיות מחמד.

מחקרים דומים שנערכו לא סיפקו מסקנה אחידה: בחלקם התגלה כי אין יתרון לשהייה במחיצת בעלי חיים עם פרווה. באחרים נטען כי גדילה בחברת בעלי חיים עשויה לספק הגנה מפני הצטננות ומפני בעיות במערכת העיכול.

מחברי המחקר הנוכחי ציינו כי השוני עשוי לנבוע מכך שהמחקר שלהם מתמקד רק בשנה הראשונה לחיי הילדים ולא כולל ילדים מבוגרים יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ