אבק צהוב

מחקר משיבא מצא כי החומר הפעיל בצמח הכורכום יעיל לטיפול בדלקת כיבית במעי

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

א', חייל בקבע בן 24, סבל מקוליטיס כיבית, מחלה דלקתית כרונית של המעי הגס, שאובחנה אצלו לראשונה כשהיה בן 18. א' אובחן במחלה פעמיים, בבדיקות חודרניות מסוג קולונוסקופיה שהצביעו על דלקת חריפה במעי, הגורמת להתפתחות כיבים עד לגובה 35 ס"מ מפי הטבעת. בין היתר סבל לפרקים מיציאות מימיות המלוות בדימום, כאבי בטן ותחושה כללית רעה.

במסגרת הטיפול הניתן לו במכון הגסטרו במרכז הרפואי שיבא, הותאם לא' טיפול תרופתי שייצב את המחלה, אך באמצע 2011 הגיע לחדר מיון כשהוא סובל מפריקרדיטיס, דלקת של הקרום העוטף את הלב. לאחר שנשלל חשד לזיהום, התברר כי מדובר בתופעת לוואי של אלרגיה לתרופה. הפסקת נטילתה למשך חודש הובילה אמנם להטבה במצבו של הלב, אך להתלקחות מחדש של הכיבים במעי. א' הופנה לטיפול בתרופה המכילה את החומר הפעיל אזתיופרין, המדכאת את מערכת החיסון. לפני שקיבל את הטיפול, בשל תופעות הלוואי הצפויות, הופנה להתייעצות אצל האחראי על הרפואה הסינית במכון הגסטרו, ניר סלומון, והוחלט להעבירו לטיפול ניסיוני הניתן במכון בקפסולה המכילה תרכובת המבוססת על כורכומין, החומר הפעיל בצמח הכורכום. כעבור שבועיים חל שיפור משמעותי במצבו, כעבור חודש נפסקו הדימומים ביציאות, ולפני שבועיים עבר הערכת מצב ונמצא כי מחלתו חדלה להיות פעילה, ללא כל טיפול תרופתי.

א' הוא אחד המשתתפים בניסוי מתמשך הנערך בימים אלה בשיבא, שעליו דווח לראשונה ב"הארץ" ביוני 2011, לבדיקת יעילותו של טיפול המבוסס על כורכומין נגד קוליטיס כיבית, אחת ממחלות המעי הדלקתיות שלפי הערכות סובלים ממנה 10-12 חולים למאה אלף איש. גיוס הנבדקים לניסוי נמשך, ולחולים המעוניינים להצטרף ניתן להתקשר 054-3010272.

מחקרים שבוצעו במעבדה בשיבא ובחנו דגימות תאים של דלקת כיבית העלו כי חשיפה לתרכובת הכורכומין הובילה לעיכוב של 70 אחוז בקצב התחלקותם של תאי דם לבנים מסוג לימפוציטים CD4 - התאים הלבנים במערכת החיסון האחראים לתהליך הדלקתי של המעי. התרכובת הובילה גם להאצה של 98 אחוז במוות המתוכנן של תאים אלה, בתהליך המכונה במדע אפופטוזיס. כמו כן נצפה עיכוב משמעותי בפעילותו של חלבון דלקתי המכונה ציטוקין מסוג TNFalpha, עיכוב שמשמש מטרה לכמה מהתרופות הביולוגיות החדישות שמציעה כיום הרפואה, בין השאר נגד מחלות מפרקים. גם קצב פעילותו של ציטוקין אחר המכונה 8-IL עוכב ב-80 אחוז בשל חשיפה לכורכומין.

את המחקר הנוכחי מבצעים בבני אדם ד"ר אלון לנג, ד"ר שומרון בן חורין וסלומון, והוא בוחן מתן כורכומין לרוב לצד טיפול מקובל בקוליטיס כיבית בתרופות קונבנציונאליות. "הממצאים מבדיקות המעבדה עשויים להצביע על כמה מנגנונים שעומדים מאחורי היכולת המשוערת של הכורכומין להביא לרגיעה בדלקת קוליטיס כיבית", מבהיר סלומון.

תרכובת הכורכומין המשמשת כיום לניסויים בבני אדם ניתנת בצורת קפסולה המכילה אבקה צהובה. לדברי סלומון, "התרכובת מכילה רק חומרים טבעיים, מיוצרת עבור שיבא ומותאמת לטיפול במחלות מעיים. אכילת תבלין הכורכום כשלעצמו איננה מספקת כי יש להפיק את החומר הפעיל מתוכו, וכדי לקבל את המינון התרפויטי יש לצרוך 300-400 גרם של תבלין כורכום ליום, שזה לא ריאלי".

כורכומין מצוי בשימוש רפואי מסורתי בהודו וסין זה אלפי שנים וזוכה לאחרונה לעדנה מחקרית גם ברפואת המערב. לפני כשנתיים דיווחו חוקרים מהמרכז הרפואי רמב"ם בכתב העת Nutrition and Cancer על מחקר המצביע על יעילות חלקית לכורכומין בשיפור התגובה של חולי סרטן הלבלב לטיפול כימותרפי. באוקטובר 2009 דיווחו חוקרים מבית החולים איכילוב ואוניברסיטת תל אביב בכתב העת Laryngoscope כי כורכומין אף עשוי לשפר את התגובה של חולי סרטן להקרנות, לפי מחקר שנערך במודלים של עכברים שגודלו עם סרטן ראש וצוואר. ברפואת המזרח משמש הכורכומין בין השאר לטיפול בהרעלות, עקיצות נחשים, מניעת נגעים עוריים וכיבים במערכת העיכול.

כורכוםצילום: בלומברג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ