ארה"ב אישרה תרופה למניעת הידבקות ב-HIV

התרופה שימשה עד כה לעיכוב התפתחות המחלה, אולם כעת יוכלו בני זוג של נשאים להשתמש בה כאמצעי מנע. מחירה הגבוה יקשה על רכישתה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

צעד נוסף במאבק המתמשך באיידס: מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר השבוע את התרופה הראשונה למניעת הידבקות בנגיף ה-HIV. בתרופה, הנקראת טרובדה (Truvada), נעשה שימוש כבר משנת 2004 לעיכוב התפתחות המחלה בקרב נשאי נגיף ה-HIV. אולם כעת היא אושרה לשימוש כתרופת מנע להידבקות בנגיף, בקרב אנשים בסיכון גבוה להידבקות בנגיף.

האישור - שניתן בעקבות פעילות של ועדה שבחנה באחרונה את הנושא - מסמן לטענת מינהל התרופות נקודת מפנה במאבק בנגיף ה-HIV המדביק עדיין כ-50 אלף איש בשנה בארה"ב. האישור ניתן על סמך שני מחקרים גדולים לתרופה. האחד, שבוצע בקרב 2,500 גברים ברחבי העולם, מצא כי התרופה מפחיתה ב-42% את הסיכון להידבק בנגיף בעת קיום יחסי מין, בהשוואה לטיפול מונע בתרופת דמה. במחקר שני נמצא כי נטילה יומית של התרופה הפחיתה ב-75% את הסיכון של בני זוג של נשאי HIV להידבק בנגיף.

האתגר עתה, לטענת חוקרים, הוא הוזלת התרופה, שעלותה מגיעה ל-11 אלף דולר בשנה, מה שהופך אותה ללא נגישה בעבור רבים. בעקבות ההחלטה, בארה"ב כבר פועלים למתן התרופה במסגרת תוכניות ממשלתיות ספציפיות לצורכי מניעה, למשל במרפאות המיועדות לטיפול במחלות המועברות ביחסי מין, הממוקמות בערים סן פרנסיסקו ומיאמי.

בצד הברכות, לקראת אישורה של התרופה עלו בשנה שעברה אזהרות כי השימוש בה לצורכי מניעה עשוי גם לגרום לנטילתה בטעות על ידי נשאים שאינם יודעים כי נדבקו בנגיף - וכתוצאה מנטילה יום-יומית לגרום להתפתחות נגיף עמיד לתרופות. האישור החדש של המינהל האמריקאי דורש בדיקת איידס שלילית לפני מתן מרשם רפואי לתרופה לצורכי מניעה. דאגה נוספת נשמעה בשל החשש כי רבים יימנעו מלקיחת התרופה בשל תופעת הלוואי האופיינית לה - בחילות. יש לציין כי בשלב זה מתבצעת בדיקה לגבי יכולתו של נגיף ה-HIV לפתח עמידות נגד טרובדה בעקבות שימוש מתמשך.

השפעותיה והשלכותיה של התרופה. לחצו להגדלה

טרובדה, המיוצרת על ידי חברת התרופות Gilead Sciences Inc, משלבת שני חומרים פעילים (Tenofovir ו-Emtricitabine) המשפיעים על תהליך שכפול נגיף ה-HIV. בישראל כלולה התרופה בסל הבריאות מספטמבר 2006 לחולים עם ספירה נמוכה של תאי דם לבנים (CD4) או עומס נגיפי גבוה, בכפוף למרשם הניתן על ידי רופא ממרכז איידס מוכר באחד מבתי החולים.

במשרד הבריאות הבהירו כי "המדיניות לגבי יישום ושימוש בתרופה 'טרובדה' בארץ כטיפול מניעתי תיבחן לפי הנתונים הקליניים של התרופה והמצב האפידמיולוגי של מחלת האיידס בארץ. משרד הבריאות מדגיש כי השימוש בתרופות אינו פותר מהשימוש בקונדומים ומין בטוח".

כיום קיים במערכת הבריאות בעולם המערבי טיפול חירום למניעת הידבקות ב-HIV, הניתן בעקבות חשיפה חד פעמית למגע מיני לא בטוח או לנוזלים העלולים להעביר את הנגיף. הטיפול התרופתי המונע ניתן פעם או פעמיים ביום למשך חודש לפחות, בשתי תרופות המשלבות שתי משפחות תרופות לאיידס: NRTI (טרובדה או קומביביר) ו-PI (קלטרה או פרזיסטה).

בשנים האחרונות מתועדת בישראל עלייה במספר ההידבקויות בנגיף ה-HIV, המאפיינת בעיקר גברים המקיימים יחסי מין עם בני מינם. ב-2010 דווח למשרד הבריאות על 148 גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים שנדבקו בנגיף, מספר הגבוה פי ארבעה מזה שדווח בשנת 2000. משנת 1981 ועד סוף שנת 2010 התגלו בישראל 6,579 מקרים חדשים של נשאי HIV וחולי איידס.

בארגונים המקדמים את המאבק באיידס התייחסו בזהירות להודעת המינהל האמריקאי, וביקשו להבהיר כי למרות האישור, אין מדובר בתרופת פלא שתגרום להיעלמותו של נגיף ה-HIV או להפסקת הצורך להשתמש בקונדומים. מהוועד למלחמה באיידס נמסר בתגובה כי "באין חיסון או ריפוי באופק, אישור נטילת הטרובדה לשימוש כמניעה קבועה מהווה רוח גבית למאמצים העולמיים לצמצום מספר ההדבקות ב-HIV. עם זאת צריך לזכור כי התרופה מיועדת לאנשים הנמצאים בסיכון מוגבר, ותינתן רק כמרכיב במכלול של פרקטיקות מניעה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ