רופאים לפרס: הענק חנינה למרדימה שהורשעה בהריגת ילדה

אם הילדה שמתה בגלל רופאה שנרדמה בזמן הניתוח: "הם מעבירים מסר שלרופאים מותר הכל, גם להיכנס לחדר ניתוח עם ספר ושמיכה וללכת לישון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר ההסתדרות הרפואית הד"ר ליאוניד אידלמן ושני רופאים בכירים נוספים פנו באחרונה לנשיא המדינה, שמעון פרס וביקשו כי יחון את ד"ר סווטלנה לופו רוסו - הרופאה המרדימה שהורשעה בהריגת הילדה נטע לי בורוסקי, לפני כשבע שנים. המקרה התרחש עת הלכה רוסו לישון לאחר שהזרימה לגופה של הילדה חומר הרדמה במינון מופרז.

לצד אידלמן, המשמש גם מנהל מחלקת ההרדמה בבית החולים בילינסון, הצטרפו לבקשת החנינה שהגישה רוסו שני מרדימים בכירים נוספים - פרופ' בנימין דרנגר, יו"ר איגוד הרופאים המרדימים בישראל - המשמש מנהל יחידת ההרדמה בבית החולים הדסה הר הצופים - ופרופ' גבריאל גורמן, מהמרדימים הוותיקים במדינה ומנהל יחידת ההרדמה בבית החולים מעייני הישועה. רוסו, שנדונה לשמונה שנות מאסר ועד כה ריצתה שלוש מתוכן, טוענת כי הרשעתה בהריגה היא צעד נוסף בתהליך קרימינליזציה של הרפואה.

אמה של נטעי לי, דבי בורוסקי, אמרה אתמול כי היא רואה בחומרה את התייצבותם של בכירי המרדימים לצידה של רוסו, וכי תמיכתם מעבירה מסר "שעל רופאים חל חוק שונה מעל אנשים אחרים". לדבריה, "הם מעבירים מסר שלרופאים מותר הכל, גם להיכנס לחדר ניתוח עם ספר ושמיכה וללכת לישון. במקום שיגידו שהם מתביישים שיש מרדימים כאלה במערכת, הם מתייצבים לצדה".

בשנת 2009 הורשעה רוסו בהריגת נטע לי בורוסקי, לאחר ששימשה רופאה מרדימה בניתוח שנעשה לילדה לתיקון פזילה. בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי היא הרדימה את הילדה באמצעות הזרמת אלוטן בריכוז גבוה, 5-4 אחוז, ולא הפחיתה את ריכוז חומר ההרדמה לריכוז של 1.5-1 אחוז לאחר דקות בודדות, כפי שנדרש. רוסו, כך נקבע, הכינה את עצמה לשינה: היא החלישה את עוצמת צפצוף המוניטור, כיסתה את רגליה בסדין, והלכה לישון באופן מכוון בחדר הניתוח. הזרמת האלוטן בריכוז גבוה לגופה של הילדה בת השלוש וחצי, גרמה לדום לב, מה שהפסיק את הזרמת החמצן למוחה, והביא לאחר כמה ימים למותה.

סווטלנה רוסו. נידונה ל-8 שנות מאסרצילום: מוטי קמחי

ערעור שהגישה רוסו לבית המשפט העליון נדחה ובמארס השנה נשלל לצמיתות רשיונה לעסוק ברפואה. בבקשת החנינה שהגישה רוסו לפרס, באמצעות עו"ד יפעת וינקלר, היא טוענת כי ברקע התרשלותה, עומדת "עייפות כרונית" של כלל מערכת הרפואה. רוסו מודה כי היתה עייפה ביום הניתוח, ובשל כך השאירה את הזרמת חומר ההרדמה במינון גבוה.

"בזמן המשפט עייפותם של הרופאים היתה סוד גלוי, אולם רק במסדרונות בתי החולים", כתבה רוסו. "רק בשביתת הרופאים הגדולה בשנת 2011 העזו רופאים לחשוף את האמת אודות העייפות המסוכנת שתחתיה הם עובדים באופן קבוע. שחיקה ועייפות שהם חלק מובנה בתוך מערכת הרפואה".

"לא יעלה על הדעת", כתב אידלמן, "כי רופא מרדים 'הולך לישון' מתוך כוונה לעשות כן. איני מאמין כי ד"ר רוסו עשתה מה שעשתה מתוך הכוונות שיוחסו לה, אולם אין ספק כי נעשו טעויות בניתוח במהלך ההרדמה". אידלמן מוסיף כי "הובא לידיעתי כי ד"ר רוסו עצמה מיוסרת מאוד ונתונה במצב נפשי קשה מאז הרשעתה. למעשה, בהעדר היכולת לעסוק ברפואה ומשניטל ממנה עתידה, רוקנו חייה מתוכן ואין עונש גדול מזה".

פרופ' דרנגר כתב כי "יש לזכור שד"ר רוסו לא באה לעבודה באותו יום מר ונמהר בכדי לגרום נזק, כוונתה היתה לסייע לחולים שבטיפולה, אך לדאבון הלב הכשל שלה הביא למותה של ילדה". לדבריו מדובר באשה בודדה, "ללא משפחה, ללא אדם שיבוא לבקרה בבית הסהר, היא סובלת סבל רב. היא איננה עבריינית סדרתית ועל כן ראויה למידת הרחמים". דברים דומים כתב גם פרופ' גורמן שציין כי "גם רופאים זדוניים זימנה לנו ההיסטוריה, כאלה שאכן השתמשו באמנותם לזריעת הרס, לגריפת רווח וכדומה. אולם גם במקרים כאלה מעולם לא נדון רופא לעונש מאסר ממושך כל כך".

דרנגר, כמו אידלמן מדגיש בפנייתו לנשיא גם נימוק מקצועי, וטוען כי "קרה לה אסון, בשגגה וברשלנות, אך לא במטרה להרוג. במקצוע שלנו אסון יכול לקרות בגלל אי תשומת לב רגעית, הסיכון הוא חלק מהמקצוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ