תוכנית לצמצום שרידי תרופות החודרים למי השקיה

משרד הבריאות יפעל לסילוק הפסולת התרופתית, הגורמת להתפתחות חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה ומסכנת את הציבור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד הבריאות יפעל לצמצום כמות הפסולת התרופתית החודרת למים ומגדילה את הסיכון להתפתחות זיהומים עמידים לאנטיביוטיקה. שרידי התרופות חודרים למי הביוב ובהמשך למי הקולחים, המשמשים להשקיית פירות וירקות, וכך מגיעים לתוצרת החקלאית בישראל. בין השאר, מתמקדים במשרד בהסדרת סילוק פסולת זיהומית ממכונים רפואיים פרטיים, מרפאות שיניים ומרפאות וטרינריות.

חדירת התרופות האנטיביוטיות מעלה את הסיכון להתפתחות חיידקים העמידים לאנטיביוטיקה, המסכנים את בריאות הציבור. הסכנה בישראל גבוהה במיוחד, מאחר ו-75% מהמים המשמשים להשקיית שדות חקלאיים בישראל הם מי קולחים (מי שפכים שעברו תהליך טיהור), בהשוואה לשיעורים נמוכים מ-20% בשאר מדינות המערב.

בכנס שנערך השבוע בעניין העמידות לאנטיביוטיקה במכון הוולקני, הציג ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, הפרופ' איתמר גרוטו, שורת צעדים לבלימת התופעה. בין השאר הוחלט, בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, להסמיך פקחים ברשויות מקומיות להשליך פסולת זיהומית ורפואית במרפאות שיניים ומרפאות וטרינריות, זאת בנוסף לבתי חולים, שבהם מתקיים פיקוח של המשרד זה שנים. כמו כן, הוחלט במשרד להכין נהלים והנחיות לרשויות מקומיות לפיקוח על פסולת זיהומית בעסקים כגון מכוני קוסמטיקה ומספרות, העוסקים בטיפול לא רפואי בבני אדם.

לפי הנהלים המתגבשים, פסולת זיהומית תפונה לאתר הפסולת רמת חובב בדרום. במשרד הבריאות החליטו גם לפעול להגברת הענישה נגד עסקים שאינם מטפלים בפסולת זיהומית ופסולת רפואית, וייקבע כי מדובר בעבירה מנהלית או לחלופין עבירת קנס. כיום התקנות אינן מאפשרות הפעלת סנקציות משמעותיות נגד עסקים שאינם מטפלים כהלכה בפסולת זיהומית.

בנוסף הוחלט לפעול להרחבת פרויקטים לאיסוף מבוקר של תרופות משומשות ופגות תוקף ממטופלים, דרך סניפי קופות החולים. בדצמבר האחרון כבר הנחה המשרד את קופות החולים לפעול לאיסוף שאריות תרופות ממבוטחים בבתי המרקחת, ולהעברתן באופן מרוכז לאתר רמת חובב. שתי הקופות הגדולות, כללית ומכבי, כבר מבצעות איסוף יזום של שאריות תרופות בסניפים השונים. ברמת חובב מושמדת הפסולת התרופתית בשריפה. ברמת חובב גם מושמדת פסולת תרופתית ממפעלי תרופות, בתי חולים ובתי מרקחת פרטיים, בהנחיית המשרד להגנת הסביבה.

בנוסף על כך, פועלים במשרד הבריאות להפחתת מינוני תרופות המחולקות למאושפזים בבתי החולים, במטרה לצמצם את הפסולת העלולה לחדור למים, בעקבות טיפול לא מבוקר בתרופה על ידי המאושפז או קרוביו. במחקרים במערב התברר כי בתי חולים הם אחד המקורות המשמעותיים לחדירת שאריות תרופות למי ביוב ומי קולחים. לדברי גרוטו, "יש לקדם רגולציה בתחום הטיפול בתרופות. יש תרופות רבות שמגיעות לביוב כי אנשים זורקים את התרופות שהם מקבלים. אפשר להוריד את מינון התרופות, גם בבתי החולים, ועדיף לטפל במנות קטנות ולאסוף תרופת שפג תוקפן, כדי להפחית את הפסולת התרופתית".

ריכוזי תרופות במי קולחים בישראל אינם נבדקים דרך קבע, אולם מספר עבודות בארץ בחנו חדירת שרידי תרופות למי שפכים. מחקר שנערך במעבדה לבריאות הציבור של משרד הבריאות באבו כביר על ידי חוקרות מהאוניברסיטה העברית זיהה בדגימות מי שפכים מאזורים שונים בארץ שיירי תרופות מסוג קרבמזפין, המשמשות לטיפול באפילפסיה ומשככי כאבים מסוג איבופרופן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ