אחיות צעירות? לא בבית ספרנו

בהסתדרות לוחצים על בתיה"ח שלא לשתף פעולה עם התוכנית להכשיר אחיות בתיכונים; המחסור באחיות נמשך, במרבית המוסדות ישנם תקנים פנויים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

סגן שר הבריאות כבר אישר פורמלית, גיוס התלמידים בעיצומו והקלה לבעיית המחסור באחיות כבר נראתה באופק. אלא שהסתדרות האחיות אומרת "לא" ליוזמתה של רשת בתי הספר אורט לפתוח משנת הלימודים הקרובה מסלול ניסיוני להכשרת אחיות מוסמכות בתיכונים בדרום. כחלק ממאבקה הממושך בתוכנית הנחתה הסתדרות האחיות את בתי החולים להימנע מהכשרת האחיות במסגרתה. כעת מסלול הפיילוט כולו מוטל בספק, אף שבאורט מספרים כי גייסו לתוכנית כבר עשרות תלמידים.

"אחות זה לא מהנדס או מקצוע טכני", אומרת יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן, "זה מקצוע עם אחריות גדולה. זה לא כמו פעם, שאחות היתה מחלקת אוכל לחולים. היום האחיות הן עמוד השדרה של מערכת הבריאות, הן מחזיקות את בתי החולים". לפני חודשיים תכננה כהן לצאת למאבק ברשת אורט שיכלול הפגנה ואף שוגר איום השבתה, אולם לדבריה, "החלטנו שלא לתת במה לרעיון להכשיר אחיות בתיכון. אין לזה תקדים בעולם כולו. מבחינתנו הנושא עתה לא רלוונטי".

כיום ניתן לעבור הכשרה לתפקיד אחות מוסמכת בישראל ב-19 בתי ספר הפועלים במסגרת אוניברסיטאות או מכללות מוכרות, ומדי שנה מוסמכות כ-1,200 אחיות חדשות. אולם במסגרת הפיילוט המתוכנן יוכשרו מהשנה הבאה 70 תלמידים בכיתות י"ג וי"ד לתפקיד אחות מוסמכת בבתי הספר של אורט באשקלון ובאבו בסמה. לאחר הפיילוט מתכננת הרשת להציע את המסלול לבוגרי אורט בכיתות י"ב ולמשוחררי צה"ל ושירות לאומי, ולהערכת הרשת, היא תוכל להכשיר באפיק זה 400 אחיות בשנה. במקביל פועלת הרשת בטווח הארוך לאפשר מסלול לימודים לאחות מוסמכת כבר מכיתה ט' ועד כיתה י"ד, בבתי הספר המקיפים של הרשת, שבו יתקבלו לכיתה י"ג רק תלמידים בעלי 14 יחידות בגרות ומעלה, תוכנית שתאפשר צבירת נקודות זכות לאחיות שיבקשו להמשיך ללימודים אקדמיים למקצוע אחות סיעודית. במסלול זה מעריכה הרשת כי תוכל להכשיר עד 300 אחיות נוספות בשנה.

בשיחה עם "הארץ" מבהיר מנכ"ל רשת אורט, צביקה פלג, כי ישקול לתבוע את הסתדרות האחיות והעומדת בראשה, אילנה כהן, בגין פגיעה בחופש העיסוק, אם תתמיד בסירובה לאפשר לבתי החולים לשתף פעולה עם התוכנית. פלג קובל כי אינו מצליח לקבוע עמה פגישה לפתרון הסוגיה. ואילו כהן, באמצעות פרקליטת הסתדרות האחיות עו"ד נעמי לנדאו, טוענת כי מאבקן אינו מופנה נגד אורט, "אלא נגד כל החלטה ליצור מסלולי הכשרה אלטרנטיביים למסלולים הממוסדים הקיימים כיום להכשרת אחיות".

לדברי פלג, "הכנו תוכנית שמותאמת לתוכניות הלימוד בבתי הספר לסיעוד, אבל לא נוכל לבצע אותה. יש תלמידות שמחכות, מה אומר להן?". בפגישות שקיים באחרונה ניסה פלג להוביל לשיתוף פעולה עם בתי החולים של הכללית לצורך הכשרה, אך נתקל גם שם בסירוב הדרג הסיעודי. במקביל מנסה פלג למצוא מקומות פנויים להכשרת התלמידים בבתי החולים הפרטיים של אסותא.

פלג אומר כי "אנחנו מכשירים אלפי טכנאים ומהנדסים, אף פעם לא נתקלנו במצב שבו איגוד מקצועי קרא תיגר על תוכנית הכשרה שלנו ואיים לטרפד אותה. בסופו של דבר, אם הסתדרות האחיות תכניע אותנו, לא יהיו מספיק אחיות בארץ והמחסור יימשך".

אולם כהן אומרת כי היא מנהלת משא ומתן רק מול משרד הבריאות. "באפריל חתמנו על הסכם חדש", אמרה. בהסכם, שעליו חתם גם ליצמן, נכתב כי "בהמשך החלטת ממשלה בעניין הגדלת מספר הלומדים בבתי ספר לסיעוד... משרד הבריאות יפתח 400 עד 500 מקומות לימוד נוספים בשנתיים הקרובות". לדברי כהן, "אין שם כל אזכור לאורט. יש היום בתי ספר לאחיות עם מורים לתפארת, ברמה אקדמית, יש מקומות פנויים ללימוד, אז למה רוצים את התוכנית הזאת?".

חילופי ההאשמות בין השניים נמשכים כל העת. באורט טוענים כי הסתדרות האחיות מונעת הכשרת אחיות במטרה לשמר מצב משברי של מחסור באחיות ולשפר בצורה זו את שכרן. כהן אומרת בתגובה כי "זו שטות להאשים אותנו. אנו מקדמים את תחום הסיעוד, מטפלים בעומסים ובצפיפות במחלקות ובשיפור תנאי העבודה של האחיות כדי להפוך את המקצוע למבוקש". ואילו בהסתדרות האחיות מאשימים כי רשת אורט מקדמת את תוכניתה במטרה לזכות בתקציבים המועברים ממשרד האוצר לעידוד הכשרת אחיות. פלג דוחה את הטענה ומשיב כי "לא רק שאינני עושה זאת למטרות רווח, אלא גם בכוונתנו להשקיע 80-70 מיליון שקל בשנה במלגות לתלמידים. הרווח היחיד שלנו הוא לפתור את בעיית המחסור באחיות במדינה".

אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיותצילום: דודו בכר

אולם העימות אינו מתנהל רק בין אורט להסתדרות האחיות. גם במשרד הבריאות עצמו קיים אי שקט. מחד, הדרג המקצועי במשרד במינהל הסיעוד, האחראי על פיקוח האחיות, סירב לאשר את התוכנית. מאידך, לשכת סגן השר ליצמן שיגרה מכתב לפלג, עוד ב-26 בפברואר, שבו נקבע כי "סגן שר הבריאות והמנכ"ל החליטו לאפשר לרשת אורט לפתוח בית ספר להסמכת אחיות מוסמכות כתוכנית פיילוט באזור הדרום".

תקנות בריאות העם משנת 1988, באשר לעוסקים בסיעוד בבתי חולים במדינה, קובעות בסעיף 7 כי "אחות מוסמכת תוכל לקבל הכרה רק אם סיימה לימודי סיעוד במוסד בישראל שהאחות הראשית הכירה בו". ואולם האחות הראשית, ד"ר שושנה ריב"א, מתנגדת לתוכנית.

למרות זאת, בשיחות עם ראשי מערכת הבריאות הבהיר ליצמן כי למרות התנגדות הדרג המקצועי, בכוונתו לאשר את התוכנית. "חסרות אחיות בישראל ואני אחראי לפתרון המצב", אמר ל"הארץ". "אני מתריע על המחסור מיום כניסתי לתפקיד ורואה את המצוקה ונדרש להביא פתרונות ואפילו לחשוב מחוץ לקופסה. כל פתרון שהבאנו לא קודם. גם אם יש ויכוח אני המחליט וקיבלתי החלטה בנושא. אני מחויב לאיכות הלימודים בקריטריונים בלתי מתפשרים".

העימות עם האחות הראשית הוביל כבר לנתק מקצועי חלקי בין השניים וסגן השר אף נמנע מחידוש מינויה של ריב"א לנציגתו במועצת הבריאות ובדירקטוריון מד"א. באחרונה הציע המשרד לרשת אורט להגיש את התוכנית לאישור במסגרת המכללה שפועלת ברשת, אורט בראודה, ולהפעיל את התוכנית בבתי הספר התיכוניים כשלוחות של מכללה. אולם גם כוונה זו צפויה להסתיים במפח נפש מאחר שהיא מנוגדת לכללי המל"ג המפקחת על מכללת אורט.

המאבק הסעיר גם את בית החולים איכילוב, שמנהלו פרופ' גבי ברבש, היושב גם בדירקטוריון מכללת אורט בראודה, תומך בפומבי בתוכנית. בחודשים האחרונים ביקש מנכ"ל אורט ממנהלת בית הספר לאחיות באיכילוב, ד"ר חיה באליק, לסייע בקביעת תוכנית הלימודים, וכשזו סירבה, התפתחה מחלוקת בינה לבין ברבש. אתמול מתח ברבש ביקורת על פעולותיה של אילנה כהן. "היא משתמשת בכוחה כדי לתקוע את התוכנית", אמר ל"הארץ". "זו טעות שהיא מסרבת לדון עם פלג בפתרון. בדרום הארץ התוכנית עשויה להיות מטרה לאומית לנערות מוכשרות המבקשות הכשרה למקצוע, וכואב הלב שתוכנית שכזו לא תצא לפועל".

במקביל, על רקע המחסור באחיות הוחלט באחרונה לפתוח באיכילוב מגמה ייחודית ללימודי סיעוד הפתוחה לבוגרי תואר ראשון לפחות, מכל התחומים, שמתאימה לאמהות. התוכנית מתוכננת להימשך שלוש שנות לימוד, ולדברי באליק, "בכוונתנו לפתוח בשנה הבאה כיתה עם 40 אחיות לפחות במסלול זה".

ברקע למאבק הנוכחי, נמשך משבר המחסור באחיות, ובמרבית בתי החולים במדינה פועלות מחלקות עם תקני אחיות פנויים. גם בבית החולים איכילוב, הנחשב למבוקש בקרב רופאים, מדווח על עשרות תקני אחיות פנויים. דווקא בצפון הארץ קיים עודף ביקוש לאחיות, בעיקר מצד צוותי סיעוד מהמגזר הערבי, ובמקרים רבים אלו משתלבים בעבודה במרכז, בהמתנה למקום שיתפנה בצפון.

השנה נפתחה הרשמה לתוכנית חדשה ללימודי סיעוד במכללת תל אביב, ובמקביל אישר באחרונה מנכ"ל משרד הבריאות לבית הספר לאחיות שבבית החולים קפלן, המצויד באישור ללימודי אחות מוסמכת במסלול של שנתיים וחצי, לפתוח שלוחה בבאר שבע.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "המשרד הופך כל אבן במטרה להעצים את מקצוע הסיעוד - להגדיל את האיכות ולהגדיל את הכמות, נוכח החוסר המשווע באחיות. לאחר סדרת התייעצויות עם גורמי המקצוע הוחלט ליצור מסלול אקדמי כפיילוט במסגרת רשת אורט לתואר ראשון (BA) שיתאים לגישת המל"ג. סגן שר הבריאות הביע מחויבות לקידום הנושא מול אורט כחלק מהתמודדות מול המחסור באחיות, והוא מתכוון לעמוד במחויבות תוך הקפדה שלא להתפשר כהוא זה על איכות הלימודים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ