שיעור תחלואת ילדי ת"א בסרטן גבוה בהרבה משאר הארץ

בקרב המבוגרים הממצאים הפוכים. בחיפה שיעור החולים הוא הגבוה ביותר, ובמגזר הערבי סיכויי ההחלמה נמוכים יותר בהשוואה לאוכלוסייה היהודית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דו"ח חדש של חוקרים ישראלים מצביע על פערים גדולים בתחלואה בסרטן בקרב ילדים ומתבגרים עד גיל 20 בין אזורי הארץ. במחוז תל אביב, הכולל גם את ערי הלוויין שלה בגוש דן, מדווחים שיעורי התחלואה הגבוהים ביותר - 180.2 חולי סרטן למיליון ילדים ומתבגרים. לעומת זאת, במחוז חיפה והקריות שיעור הילדים החולים הוא 168.5 למיליון, למרות הזיהום הכבד. בקרב מבוגרים הממצאים לגבי האזורים הללו הפוכים דווקא, ובחיפה שיעור החולים הוא הגבוה ביותר בישראל.

לחוקרים שבדקו את מחלת הסרטן בקרב ילדים לא היתה תשובה מדוע באזור תל אביב שיעורים גבוהים ביותר של המחלה. שיעורים גבוהים בקרב ילדים מדווחים גם במחוז מרכז, הכולל את השרון, פתח תקווה ורמלה-לוד (178.1 ילדים מכל מיליון). שיעורים נמוכים יותר מדווחים בדרום הארץ (169.1 ילדים מכל מיליון), מחוז ירושלים (168.8 ילדים מכל מיליון), צפון הארץ (150.8 מכל מיליון) והיישובים היהודיים ביהודה ושומרון (147.9 מכל מיליון). הממצאים מבוססים על 4,255 חולי סרטן מתחת לגיל 20 שאובחנו בישראל בעשור שבין 1998 ל-2007.

שיעורי ההחלמה מסרטן בקרב ילדים ומתבגרים בישראל גבוהים - 80.8% מתגברים על המחלה כעבור חמש שנים מהאבחון, זאת בדומה לשיעורי ההחלמה המדווחים בארה"ב.

המחקר השווה ומצא כי בקרב הגידולים הנפוצים ביותר לילדים ומתבגרים - סרטן הדם וסרטן הלימפומה - קיימים שיעורי החלמה דומים בישראל ובארה"ב. ואולם שיעורי החלמה מסרטן הכבד גבוהים כמעט פי שניים בקרב ילדים ומתבגרים בארה"ב בהשוואה לישראל (62% לעומת 39.1% בהתאמה). לעומת זאת, שיעורי ההחלמה מגידולים באשכים של ילדים ומתבגרים (גידולים בתאי נבט) היו גבוהים יותר בישראל (95%) בהשוואה לארה"ב (89.6%) וכך גם שיעורי ההחלמה מסרטן של מערכת העצבים ההיקפית המכונה נוירובלסוטמה, שגבוהים בישראל (77.2%) בהשוואה לארה"ב (72.6%).

בתוך ישראל שיעורי התחלואה בסרטן בקרב ילדים ומתבגרים באוכלוסייה היהודית גבוהים ב-12% בהשוואה למגזר הערבי (177.6 למיליון לעומת 156.7 למיליון בהתאמה). אולם, לחולים במגזר הערבי סיכויי החלמה נמוכים יותר. שיעור המחלימים כעבור חמש שנים מקרב החולים היה נמוך יותר במגזר הערבי (72.8%) בהשוואה לאוכלוסייה היהודית (83.2%).

בחלוקה על פי סוגי גידולים, בסרטן הדם דווח על החלמה בקרב 80% מהילדים היהודים כעבור חמש שנים בהשוואה ל-70% מהערבים, ובסרטן הלימפומה מדווח על החלמה כעבור חמש שנים בקרב 90% מהיהודים בהשוואה ל-80% מהערבים.

שיעור התחלואה הארצי הכולל בקרב ילדים ומתבגרים, 172.4 למיליון, היה דומה לזה המדווח במדינות מערביות אחרות. בישראל נמצאו שיעורים נמוכים יחסית של סרטן הדם (לוקמיה) בהשוואה למערב ושיעורים גבוהים יחסית של סרטן הלימפומה וסרטן מסוג נוירבלסטומה. סרטן המוח בקרב ילדים ומתבגרים בישראל מאובחן בשיעורים נמוכים בהשוואה למדינות אחרות במזרח התיכון, לרבות מצרים וטורקיה.

מכלל סוגי הסרטן בקרב ילדים ומתבגרים בארץ, השכיחים ביותר היו סרטן הדם (21.8%), סרטן הלימפומה (20.6%) וגידולים במערכת העצבים המרכזית (17.4%). ובקרב הגידולים המוצקים היו שכיחים בעיקר סרטן ברקמות מסוג סרקומה (7.3%), סרטן העצמות (5.8%), נוירובלסטומה (5.4%), סרטן ראשוני באיברי המין (4%) וגידול סרטני בכליה (3.4%).

הדו"ח הוכן על ידי צוות חוקרים בראשות ד"ר רון רבינוביץ מבית הספר לרפואה של הטכניון ופרופ' מרים בן הרוש, מנהלת המחלקה להמטולוגיה אונקולוגית במרכז הרפואי רמב"ם, ובהשתתפות מנהל רישום הסרטן הלאומי לשעבר במשרד הבריאות, ד"ר מיכה ברחנא, בהתבסס על נתוני המשרד, וממצאיו מתפרסמים בכתב עת רפואי לסרטן בילדים (JPHO).

לדברי ד"ר ברחנא, כיום מרצה בכיר בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה, פערי ההחלמה מסרטן בין ילדים יהודים לערבים אינם קשורים לפערים בטיפול הרפואי. "במחקר הבוחן את הפערים מצאנו כי במגזר הערבי סרטן מאובחן בשלבים מאוחרים יותר, כשהגידול יותר מפושט, ולכן סיכויי ההחלמה קטנים יותר. הממצא בולט יותר בקרב מבוגרים, אולם מסתמן גם בקרב ילדים המאובחנים עם גידולים סרטניים מוצקים. באשר לטיפול הרפואי, אין הבדלים בין האוכלוסיות, כי קיימת רפואה ראשונית גם ביישובים יהודים וגם בערביים ושתי האוכלוסיות מטופלות באותם בתי חולים", אומר ברחנא.

באשר לפערים בשיעורי ההחלמה בין ישראל לארה"ב, שנצפו במחקר, טוען ברחנא כי "הפערים מצביעים על יתרון הגודל של ארה"ב. בסרטן הכבד למשל, יש יותר ילדים חולים בארה"ב, ולכן יש מיומנות גבוהה בטיפול ושיעורי החלמה גבוהים. בישראל לאור מספר המקרים הנמוך, שיעורי ההחלמה נמוכים יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ