כחצי מהנשים חסרות הדיור סובלות מדיכאון

החוקרים מהאוני' העברית מצאו כי כשליש מהנשים הגרות בדיור ציבורי הן בעלות נטייה אובדנית

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

כמחצית מהנשים הממתינות לקבל דירה לפי חוק הדיור הציבורי סובלות מדיכאון קליני או מחרדה, וכשליש מהנשים שכבר מתגוררות בדירה שקיבלו הן בעלות נטייה אובדנית. כך עולה ממחקר ישראלי ראשון מסוגו שבחן את היקף ההפרעות הנפשיות בקרב דיירות בדיור הציבורי.

המחקר העלה כי 46% מהנשים שמחכות לדירה בדיור הציבורי נמצאות בדיכאון קליני או סובלות מחרדה, נתון הגדול כמעט פי שלושה ביחס לשיעור הסובלים מהתופעות בכלל האוכלוסייה הבוגרת בישראל. עוד נמצא כי 37% מהנשים הגרות בדיור ציבורי סובלות מנטייה אובדנית, נתון הגבוה אף הוא באופן משמעותי ביחס להיקפי התופעה בכלל האוכלוסייה הבוגרת.

המחקר החל ב-2007, והשתתפו בו עשרות נשים מחוסרות דיור הממתינות לדיור ציבורי וגרות בינתיים במאהלים, במקלטים ובדירות שפלשו אליהן, מרביתן מירושלים, וכן נשים שכבר גרות בדיור ציבורי. חלק מהראיונות נערכו בקיץ שעבר, במאהלים שהוקמו כחלק מהמחאה החברתית. במסגרת המחקר עברו הנשים ראיונות וחולקו להן שאלונים פסיכיאטריים. המחקר נערך בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה, בהנחיית פרופ' יצחק לבב מהחוג לבריאות הנפש באוניברסיטת חיפה וד"ר משה אברמוביץ מבית החולים הפסיכיאטרי איתנים.

ממצא נוסף שעלה במחקר הוא שנשים רבות הממתינות לדיור ציבורי וסובלות ממצוקות נפשיות כלל אינן מטופלות במערך בריאות הנפש. "הנשים האלה חוששות מסטיגמות ומפחדות לגורל ילדיהן אם יפנו למרפאות לבריאות הנפש", אמר החוקר הראשי, ד"ר דניאל ארגו, "אם לא מגיעים למקומות שבהם הן גרות, כפי שאנחנו עשינו, רוב הסיכויים שהן לא יפנו מיוזמתן לעזרה נפשית".

ד"ר ארגו הוסיף כי התוצאות הראשוניות של המחקר מעידות על כך שמקרהו של משה סילמן, שהצית עצמו בחודש שעבר ומת כעבור כשבוע, ממחיש את העובדה שייאושו לא היה פרטי אלא נחלתה של אוכלוסייה שלמה. "המפתחות לסיוע לממתינים לדיור הציבורי הם לפחות בחלקם פתרונות חברתיים-כלכליים, הנוגעים להקצאת משאבים לאוכלוסייה הזו", אמר, "מדיניות הממשלה בנוגע לתקציבי הדיור הציבורי משפיעה על תחלואה ותמותה של אנשים, והמשך ייבוש תקציבי הדיור הציבורי, כמו גם הימנעות מבניית מלאי דירות חדשות, מסכנת את האנשים האלה".

מחקרים שנערכו במדינות מערביות בעשור האחרון זיהו שיעור גבוה של מצוקות נפשיות בקרב מחוסרי דיור. בדנמרק דיווחו חוקרים ביוני 2011 על שיעורי דיכאון של 58.2% בקרב נשים מחוסרות דיור, וביפן דווח במאי 2011 על שיעור מצוקות נפשיות של 41.3% בקרב מחוסרי דיור. בצרפת דווח לפני כארבע שנים על כך ש-68% מהנשים המתגוררות במקלטים למחוסרי דיור סובלות ממצוקות נפשיות, ובגרמניה דווח לפני כשמונה שנים על כך ש-71% ממחוסרות הדיור סובלות ממצוקות מסוג זה. לפני כעשור מצאו חוקרים אמריקאים שיעורי דיכאון של 48.4% בקרב נשים המתגוררות במקלטים למחוסרי דיור בלוס אנג'לס.

הפגנה נגד חברת "עמידר" בת"א. למצולמים אין קשר לנאמר בידיעה | תצלום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ