מקדימים מכה לתרופה |

משרד הבריאות יילחם בתופעת הברחת התרופות המזויפות

מכשיר דמוי MRI לטיפוח העור ומגנטים המסייעים לאבחון הם כמה מהמוצרים המשווקים כרפואיים, אך משרד הבריאות רואה בהם סכנה לציבור

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בחודשים האחרונים להיט חדש שוטף את הפיצוציות של תל אביב. בשמות מנצנצים כמו "עליסה בארץ הפלאות" ו-VIP מוצע למכירה חומר סינתטי דמוי חשיש, המיועד לעישון. החומר החדש שפותח על ידי מדענים אמריקאים, עשה דרכו לשווקים מחתרתיים בעולם, ובחודשים האחרונים הגיע גם לישראל, ומיד הפך למצרך אטרקטיבי בחיי הלילה של העיר ללא הפסקה. בעקבות כך חלה עלייה בפניות לחדרי מיון של צעירים מבוהלים. "ראינו עשרות צעירים בחודשים האחרונים שצרכו את החומר", סיפר ל"הארץ" ד"ר פיני הלפרין, מנהל המחלקה לרפואה דחופה בבית החולים איכילוב. "החומר גורם בעיקר לאירועים דמויי פסיכוזה, הקאות בלתי נשלטות, כאבי שרירים, הפרעות בדרכי הנשימה וכאבים בחזה הדורשים בדיקה ממושכת כדי לוודא שאין פגיעה בלב". בנובמבר 2011 התריע כתב העת "פדיאטריקס" על שלושה בני 16 שלקו בהתקפי לב בטקסס לאחר שעישנו תרכובת סינתטית דמויית חשיש, המכונה K2.

המאבק בחומרים המסוכנים הנמכרים בישראל מלווה בשנים האחרונות בפשיטות של המשטרה, המכס והיחידה למאבק בפשע הפרמצבטי שהוקמה במשרד הבריאות ביוני 2007 בגבולות, בחנויות ובשווקים בארץ. מטרתה של היחידה לאתר תרופות מזויפות, חומרים מסוכנים לבריאות הציבור ונגזרות של סמים.

עתה הוחלט במשרד על הרחבת פעילות היחידה, שתופעל בקרוב כאגף נפרד לאכיפה ופיקוח בהיקף של שמונה אנשי צוות, באחריותו של המשנה למנכ"ל משרד הבריאות ד"ר בועז לב. זאת במקום הדגם הנוכחי שבו היא פועלת בכפוף לאגף הרוקחות במשרד, עליו נמתחה לאחרונה ביקורת פנימית על רקע כשלים בטיפול בפרשת תרופת האלטרוקסין.

ראש האגף המיועד, הרוקח מיקי אריאלי, יקבל לידיו את האחריות גם על מכשור רפואי מסוכן שכיום אינו נתון לפיקוח הדוק במשרד הבריאות.

הונאת צרכנים

לפני חודשיים טופלה בחדר המיון בבית החולים הדסה הר הצופים צעירה הסובלת מדופק לב מואץ (טכיקרדיה), שהעידה כי כמה שעות קודם לכן עברה טיפול במכשיר רפואי דמוי MRI במכון קוסמטי באזור השרון. האשה סיפרה כי הוכנסה למכשיר גדול ממדים, הדומה במבנהו ל-MRI, לאחר שנמרחה במשחה, לצורך טיפוח העור. בדיקת משרד הבריאות העלתה כי המכשור המדובר, המשווק כמכשור רפואי, אינו מוכר למשרד, למרות החובה החוקית לרשום מאז 1993 כל אביזר ומכשיר רפואי במשרד הבריאות. בימים אלו נדונה בכנסת טיוטת חוק מחמיר עוד יותר, הקובע כללים נוקשים לאישור ציוד רפואי וכללים האוסרים על פרסום ציוד רפואי העלול להזיק לבריאות הציבור.

במקרה נוסף לפני כשבועיים, התקבלה תלונה במשרד הבריאות על מטפלת ברפואה משלימה מהצפון שעושה אבחון רפואי במכשיר המבוסס על מגנטים, שלא אושר כציוד רפואי. המטפלת אף מסרה במקרה אחד לפחות למטופל כי הוא סובל מתולעים בבטן, על סמך בדיקה במכשיר. לדברי בכיר במשרד הבריאות, "יש צורך לפקח באופן מקיף על ציוד רפואי שנעשה בו שימוש בניגוד לחוק, באופן היכול להונות צרכנים ואף להזיק להם רפואית". האכיפה בנושא תיעשה בשיתוף המחלקה לאביזרים רפואיים שבמרכז הרפואי שיבא.

פעילות היחידה למאבק בפשע פרמצבטי העלתה למודעות בישראל את תופעת הברחתן של תרופות מזויפות לארץ. ישראל נמצאת בעשירייה הראשונה של המדינות שאוכפות את מקרי הברחות התרופות המזויפות, עם כ-25 תפיסות מדי שנה, אולם הדרך עוד רחוקה. "באחרונה, כדי להימנע מתסבוכות משפטיות של זכויות יוצרים, רואים פחות תרופות מזויפות ויותר תוספי תזונה עם חומרים תרופתיים פעילים", אומר הבכיר.

לאחרונה מתברר כי מעבר להברחת תרופות מזויפות, פועלת בארץ גם תעשייה של הברחת ציוד רפואי, שתטופל באגף החדש. כך, למשל, לפני כמה חודשים נתפסו חוטי תפירה רפואיים שהוברחו מהרשות הפלסטינית מאזור חברון, שהיו מיועדים לשימוש בחדר מיון בירושלים. לפני שלוש שנים הוברחו לבריטניה מיליוני מזרקים מזויפים המכילים אינסולין לחולי סוכרת.

תופעה נוספת שתפוקח על ידי האגף החדש עוסקת בסיגריות אלקטרוניות, המכונות גם e-cigarettes, ומיוצרות בעולם מאז 2004, בעיקר בסין. סיגריות אלו, המסייעות לכאורה לתהליך הגמילה מעישון, הפכו לאחרונה ללהיט על רקע העלייה הדרמטית במחירי הסיגריות. עוד ביולי 2009 פרסם משרד הבריאות אזהרה מפני סיגריות אלקטרוניות, בעקבות אזהרה של מינהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) כי הן עלולות להכיל כימיקלים מסרטנים, לרבות רכיבים מסרטנים המשמשים בנוזלים לקירור מכונות (anti freeze). במשרד הבריאות אף הוחלט בשעתו על איסור ייבוא סיגריות אלקטרוניות לארץ, אולם האיסור לא נכנס לתוקף, והסיגריות מיובאות באופן חופשי. ביוני השנה פרסם המשרד אזהרה נוספת נגד סיגריות אלקטרוניות, וקבע כי "תרומתן הבריאותית לגמילה מעישון לא הוכחה, והן עלולות להוות במקרים מסוימים סכנה בריאותית של ממש".

לקראת הקמת האגף החדש הוחלט לבחון במשרד הבריאות סיגריות אלקטרוניות הנמכרות בארץ, ובאחד המוצרים אף זוהה ניקוטין, באופן הדורש לפי נוהלי המשרד הגשת אישור דרך אגף הרוקחות. בכיר במשרד הבריאות מבהיר כי "הסיגריות האלקטרוניות ממשיכות להיכנס לארץ, ואף אחד לא יודע איך לטפל בהן. מכיוון שהן נתפסות כאביזר מפלסטיק עם נוזל, לא בוצעה עד כה פעילות אכיפה רצינית כדי למנוע נזקים בריאותיים מהמוצרים הללו".

האגף החדש צפוי לקבל לאחריותו גם את סמכויות האכיפה של חוקי העישון ואלכוהול, לרבות החוק האוסר על מכירת אלכוהול בלילה והאיסורים החדשים על עישון סיגריות במקומות ציבוריים, האוסר על עישון בתחנות אוטובוס ורכבת, גני אירועים ובריכות שחייה. "שניים מתוך הצוות הייעודי באגף החדש יפעלו בשטח לשמירה על תפקוד תקין של תחומי האלכוהול והעישון", נמסר ממשרד הבריאות.

אפס הוכחות מדעיות

פעילות נוספת מתוכננת באגף החדש סביב חדרי המלח, ההופכים בשנים האחרונות ללהיט בריאותי במדינות המערב. החדרים המופעלים לרוב על ידי מטפלים מתחומי הרפואה המשלימה, מצופים מלח יבש בדומה למערות מלח, ומשווקים כמקלים על בעיות בדרכי הנשימה, בעיות עור ואלרגיות. בכנס רפואי שנערך לאחרונה בקנדה הועלה הצורך לבחון את השפעותיהם הרפואיות של חדרי המלח על אוכלוסיות רגישות, לרבות נשים הרות וילדים, מאחר וכיום לא קיימת מגבלה כלשהי על הטיפול בחדרים ואין כל פיקוח סביבם. בינואר האחרון פרסם הארגון האוסטרלי Asthma Australia התומך בחולי אסתמה אזהרה מפני חדרי המלח. לפי היועצים הרפואיים לארגון, לא רק שאין עדויות מדעיות לכך שחדרי המלח מסייעים להקלה על נשימתם של חולי אסתמה, אלא אף קיים חשש ששאיפת אדי המלח עלולה להוביל להתפרצותו של התקף אסתמה. "יש הרבה שאינו ידוע עדיין לגבי חדרי מלח. זה עלול להזכיר את מכוני השיזוף, שבעבר חשבו שהם לא מזיקים, עד שהתברר כי יש בהם חשיפה לקרינה מסרטנת", אומר הבכיר במשרד הבריאות.

עיקר הפעילות באגף החדש תתמקד בחומרים אסורים המשווקים בארץ בניגוד לחוק ומסכנים את בריאות הציבור. הכוונה בעיקר לחומרים המשווקים כתוספי תזונה או מזונות, ומכילים למעשה רכיבים תרופתיים פעילים הדורשים אישור שיווק כתרופה. לפני כשלושה שבועות נתפסו לאחר חקירה סמויה של המכס ומשרד הבריאות 135 אלף כדורים של תוספי תזונה לשיפור התפקוד המיני, החשודים כמכילים חומרים תרופתיים. בדיקת מעבדה בתל השומר זיהתה כי חלק מהכדורים הכילו לא רק חומר תרופתי לשיפור הזקפה אלא גם שיירי חומר תרופתי לצורך הרזיה, ככל הנראה כשאריות מתוסף תזונה אחר המיוצר במחתרת.

בפברואר 2011 נחשף בתחקיר "הארץ" כי נמצאו בישראל כדורי הרזיה מזויפים, הנמכרים כתוסף תזונה, ומכילים מינון גבוה מהחומר התרופתי הפעיל "סיבוטרמין", שנקשר במחקרים בעולם להפרעות פסיכיאטריות. צעירה בשנות העשרים לחייה אושפזה בבית החולים הפסיכיאטרי שער מנשה לאחר שנטלה כדורים אלו, וכן נער בן 16 שאושפז בבית החולים אסף הרופא עם סיבוכים בכליות. במאי 2011 מת תושב מזרח ירושלים לאחר שצרך כדורי הרזיה מזויפים שהכילו חומרים תרופתיים. במשרד הבריאות טוענים כי תופעת כדורי ההרזיה המזויפים נמשכת כל העת: כך, למשל, לפני כמה חודשים דווח על אשה שנטלה כדורי הרזיה שקיבלה מנטורופת באום אל-פחם, ונזקקה לטיפול רפואי בחדר המיון בבית החולים "העמק" בעקבות קצב לב מואץ (טכיקרדיה). בפעילות היחידה למאבק בפשע פרמצבטי נלקחו דגימות של הכדורים שמכר הנטורופת, ובמשרד הבריאות מגבשים נגדו כתב אישום.

לדברי פרופ' מתי ברקוביץ, מנהל יחידת פרמקולוגיה וטוקסיקולוגיה במרכז הרפואי אסף הרופא, "תוספי תזונה רבים מגיעים לארץ מבלי שניתן לבדוק את תכולתו של כל מוצר ומוצר. פעילות האכיפה הכרחית כדי לבחון את החומר הפעיל בכל מוצר, בכל פעם שמתעורר חשד. לי יצא אישית לדווח למשרד הבריאות על מספר מקרים של מטופלים שלקחו מוצרים שהתעורר חשד שהכילו חומרים תרופתיים".

ממשרד הבריאות נמסר כי "אנו נמצאים בתהליך הקמת אגף חדש. בכוונתנו להיות פעילים מאוד באכיפה בתחומי העישון והאלכוהול, בשילוב יחידות אכיפה אחרות. לקראת שנת 2013 אנו פועלים להגדלה מאסיבית של האגף על בסיס תקנים שנבקש ממשרד האוצר, בהתאם למדיניות של הרחבת הפיקוח בנושאים אלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ