פחות אלימות בטלוויזיה - פחות הפרעות שינה לילדים

מחקר מצא כי במשפחות שבהן פיקחו ההורים על החשיפה של הילדים לתכנים המלווים באלימות, נרשמה הפחתה באגרסיביות ועלייה בהתנהגות חברתית

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

"דיאטת מדיה" (Media Diet) היא מונח המוצמד לאחרונה לתקשורת האמריקאית המתייחס להורים שמנסים לצמצם את החשיפה של ילדיהם לתכנים בעייתיים בטלוויזיה. מחקר המתפרסם החודש בכתב העת Pediatrics מצא כי יש לכך השפעה מטיבה גם על איכות השינה של הילדים.

החוקרים מאוניברסיטת וושינגטון ומכון המחקר לילדים שבעיר סיאטל בארה"ב מצאו כי במשפחות שבהן פיקחו ההורים על החשיפה של הילדים לתכנים המלווים באלימות והתאימו את הצפייה בטלוויזיה לתוכניות ילדים בלבד, לרבות "רחוב סומסום" ו"דורה", פחתו הפרעות שינה ואגרסיביות ונראתה עלייה בהתנהגות החברתית והאמפתיה בקרב ילדים בגילי הגן.

המחקר בוצע בקרב הורים ל-565 ילדים בני 3 עד 5 בארה"ב ומצא כי הפרעת השינה השכיחה ביותר היתה עיכוב בשעת השינה (38 אחוז) - מעל לרבע מהילדים (26 אחוז) התקשו להירדם במשך 20 דקות ומעלה, לפחות שניים-ארבעה לילות בשבוע, ובעיות נוספות כללו התעוררות וסיוטים בלילה וקשיים להתעורר בבוקר. בקבוצת המחקר צומצמה החשיפה לתכנים אלימים באמצעות פיקוח שכלל אספקת קלטות DVD עם תוכניות לילדים.

רחוב סומסום. פחות הפרעות שינהצילום: אי-פי

ככלל, משך הצפייה בטלוויזיה ליום לא היה שונה בין קבוצת המחקר (74 דקות ביום) לקבוצת הביקורת (70 דקות ביום). ואולם בקרב קבוצת הילדים שנחשפו לתכנים לא אלימים בטלוויזיה ירד ב-64 אחוז הסיכון להפרעות שינה כעבור שנה, בהשוואה לקבוצת הביקורת, וירידה משמעותית של 54 אחוז נותרה גם כעבור שנה וחצי מתום ההתערבות. "ייתכן כי הפחתת החשיפה לאלימות בטלוויזיה הובילה לירידה בגורמים כמו חרדה, עוררות בערב והיפראקטיביות", משערים החוקרים.

המחקר מומן על ידי המכון הלאומי לבריאות הילד והתפתחות אנוש בארה"ב (NICHD).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ