זוהו הגנים המגינים על מעשנים מפרקינסון

הביטוי הגנטי שזוהה הוביל אצל מעשנים לעיכוב בהתפרצות המחלה. לניקוטין השפעה חיובית גם על הזיכרון החזותי של סכיזופרנים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20
דן אבן

מערכת הבריאות אחידה בעמדתה בדבר הסכנות הכרוכות בעישון סיגריות, ורבבות מחקרים תומכים בקשר שבין עישון סיגריות לתחלואה ותמותה ממחלות לב, סרטן ומחלות ריאה. אולם בצד הסכנות, מחקרים רפואיים זיהו בעשור האחרון במפתיע כי עישון סיגריות, בהווה או בעבר, מגן מפני התפרצות מחלת הפרקינסון. עוד בשנת 2001 דיווח כתב העת הרפואי Epidemiology על סיכון נמוך ב-60% לפתח פרקינסון בקרב מעשני סיגריות בהווה ובעבר, אפקט מגן שנשמר עד 25 שנים לאחר גמילה.

החודש מדווחים חוקרים מבית חולים הדסה והאוניברסיטה העברית, בשיתוף חוקרים מבית החולים בילינסון ואוניברסיטת תל אביב וחוקרים איטלקיים ממכוני מחקר במילאנו, כי פענחו את המנגנון הגנטי המאפשר את ההגנה מפני פרקינסון בקרב מעשנים.

החוקרים, בראשות הד"ר ליאור גרינבאום מהאוניברסיטה העברית ובהנחיית הפרופ' בנימין לרר, מנהל המעבדה לפסיכיאטריה ביולוגית בבית החולים הדסה עין-כרם, ביצעו בדיקות גנטיות על סמך דגימות דם ממדגם של 677 איטלקים חולי פרקינסון בוגרים, 438 מתוכם מעולם לא עישנו מעולם סיגריות ו-239 הינם מעשנים בהווה או בעבר.

יד עם סיגריה
צילום: אי-פי

הביטוי הגנטי שזוהה הוביל אצל מעשנים בעלי נטייה גנטית לפרקינסון לעיכוב בהתפרצות המחלה, אולם לא הייתה לו השפעה משמעותית על התפתחות המחלה בקרב אנשים שאינם מעשנים. לדברי החוקרים, "הממצאים הראשוניים מצביעים על מנגנון הקשור בתלות בניקוטין בעל השפעה מגינה מפני פרקינסון, אך רק בקרב אנשים שנחשפו בעבר לניקוטין". הגילוי אף תורם להבנת המנגנון המצוי בניקוטין, המגן מפני נזק לכימיקל הדופמין במוח, ששיבוש בפעילותו קשור בהתפתחות פרקינסון.

המחקר נתמך על ידי הקרן לחקר פרקינסון שהקים בשנת 2000 השחקן מייקל ג' פוקס שלקה במחלה. הממצאים מדווחים החודש בכתב העת Pakinsonism and Related Disorders, והחוקרים מציינים כי נדרשים מחקרים באוכלוסיות נוספות כדי לוודא את תקפותם.

לדברי הפרופ' לרר, "אין להניח מהממצאים כי עישון סיגריות טוב לבריאות. להיפך, אין כל ספק שהסיכון בעישון סיגריות עולה בהרבה על התועלת". לדבריו, "שילוב הגנים שזוהה חשוב מאחר והוא מאפשר להבין טוב יותר את המנגנון שבאמצעותו עישון מקטין את המועדות לפרקינסון. הגילוי מאפשר תיאורטית לפתח טיפול בפרקינסון המכוון לגנים שנמצאו".

בסדרת מחקרים שבוצעו בשנים האחרונות חקרו לרר וצוותו את המנגנונים הגנטיים המשפיעים על המועדות לתלות בניקוטין. לגילוי זה תרומה תיאורטית ליכולת לפתח טיפולים גנטיים עתידיים שיכוונו להפעלת המנגנונים המעורבים כדי לסייע בגמילה מעישון.

האפקט המגן מפני פרקינסון, מחלה ממנה סובלים כ-20 אלף ישראלים, היא אחת התועלות הרפואיות היחידות של עישון סיגריות שהוכחה במחקרים רפואיים. בשנת 2002 דיווחו חוקרים אמריקאים מאוניברסיטת ייל, בראשות הפסיכיאטר הפרופ' טוני ג'ורג', כי לעישון השפעה חיובית על הזיכרון החזותי של חולי סכיזופרניה, אולם גם הם עברו בהמשך להתמקד במחקר המקדם דרכים לגמילה מעישון. לדברי הפרופ' לרר, "חולים סכיזופרנים נזקקים לסיגריות יותר מהציבור הרחב, לא רק בגלל שעמום, אלא ייתכן ויש לניקוטין תכונה המתקנת הפרעה פיזיולוגית כלשהי המאפיינת סכיזופרניה, ככל הנראה בסינון של גירויים חיצוניים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ