חרף התעשייה המזהמת: ירושלים ותל אביב יוכרזו אזורים מוכי זיהום - חיפה לא

המשרד להגנת הסביבה הכין טיוטה שמכריזה על העיר כאזור נפגע זיהום, על בסיס המלצת משרד הבריאות, אך האחרון חזר בו: "אין מספיק נתונים"

רויטל חובל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
רויטל חובל

יותר משנה וחצי מאז נכנס לתוקפו חוק אוויר נקי, המאפשר לשר להגנת הסביבה להכריז על ערים הסובלות מזיהום אוויר חריג כאזורים מוכי זיהום אוויר, נראה כי חיפה לא תוכרז ככזו, על אף התעשייה המזהמת הפועלת בשטחה. ההכרזה אמורה היתה לחייב את הרשויות המקומיות באזור העיר לקחת אחריות על זיהום האוויר ולהכין תוכנית פעולה לצמצום זיהום האוויר בתחומן.

מאז נכנס לתוקפו החוק בינואר 2011, התפתח ויכוח לגבי ההכרזה בין המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות, עיריית חיפה וארגוני הסביבה. במשרד להגנת הסביבה התלבטו אם להכריז על העיר כ"אזור נפגע זיהום אוויר", בעוד שבמשרד הבריאות ובארגוני הסביבה תמכו בהכרזה בטענה כי "באזור קיים סיכון בריאותי הנובע מחשיפה למזהמי אוויר". בעיריית חיפה התנגדו לכך בטענה כי זיהום האוויר פחת בשנים האחרונות באופן משמעותי וההכרזה תפגע בתדמית העיר.

לפי חוק אוויר נקי, שנחקק ב-2008, נדרשים אחד משני תנאים לשם הכרזה על אזור כנפגע: זיהום אוויר חריג או חוות דעת של משרד הבריאות כי קיים חשש לפגיעה חמורה בבריאות הציבור או בסביבה. המשרד להגנת הסביבה הכין טיוטת הכרזה כזו על בסיס עמדת משרד הבריאות. מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, וראש שירותי בריאות הציבור, פרופ' איתמר גרוטו, טענו כי יש להכריז על חיפה כאזור מוכה זיהום אוויר מתוך כוונה לגייס גם את הרשויות לטיפול בנושא. גם הרופא המחוזי בחיפה, פרופ' שמואל רשפון, סבר כך, אולם באחרונה שינה את עמדתו.

מפרץ חיפה צילום: תומר נויברג / ג'יני

רשפון נפגש עם נציגי העירייה שהציגו בפניו נתונים ובמכתב לגרוטו ממאי האחרון הוא כתב כי "באיזון בין יתרונות ההכרזה על רשויות בנפת חיפה כאזור נפגע זיהום אוויר לבין חסרונותיה גוברים חסרונותיה. הנימוק היחידי בעד ההכרזה הינו נתונים (לא מעודכנים) על שיעורי התחלואה בחיפה". רשפון ציין כי צפוי צמצום משמעותי של זיהום אוויר מכלי רכב בזכות פרויקטים תחבורתיים חדשים, כגון המטרונית (אוטובוס להסעה המונית) וסלילת כביש עוקף קריות.

הרופא המחוזי כלל ברשימה גם פרויקטים שעדיין לא ברור אם יצאו לפועל כגון הקמת רכבל מהמפרץ לטכניון ונתיב תחבורה ציבורית לאורך רכס הכרמל. עוד ציין רשפון במכתבו כי אמנם בעבר המליץ על ההכרזה, אולם "מאז שקל זאת שוב וכיום הוא חושב שהיא אינה מוצדקת". הוא הוסיף כי כבר כמה שנים שזיהום האוויר בנפת חיפה אינו גבוה מזה שבנפות עירוניות אחרות, בין השאר כתוצאה מהחיבור לקו הגז הטבעי ופתיחת מנהרות הכרמל. "ההכרזה תפגע בתדמית העיר. יש גם מסר מטעה בשימוש בכינוי 'אזור נפגע זיהום' בעידן בו זיהום האוויר אינו חריג", כתב. בעקבות הדברים כתב גרוטו כי הוא מקבל את ההמלצה להפריד בין חיפה לבין גוש דן וירושלים, שיוכרזו כאזורים מוכי זיהום אוויר, וממליץ לקדם הכרזה על השנתיים האחרונות ולקיים הערכה מחודשת לגבי חיפה.

בעיריית חיפה מדגישים כי נפגשו עם רשפון לאחר ששינה את עמדתו ושלא הם אלה שהביאו לשינוי דעתו. לדברי בכיר בעירייה, "חיפה אינה סובלת מבעיה של זיהום אוויר מתעשייה, מאחר וזו הצטיידה בטכנולוגיה המיטבית, שאינה מזהמת ולא פוגעת בכלום מחוץ לגדר המפעל. תושבי חיפה יכולים להיות רגועים והראיה לכך היא הנתונים שמתקבלים ביום כיפור, כאשר אין כלי רכב בכבישים והתעשייה ממשיכה לעבוד. הגרפים מצביעים על כך שהתעשייה היא לא המזהמת". עם זאת ציין הבכיר כי לא הצליחו להתגבר על בעיית הריח, אולם אין היא מעידה על זיהום שמהווה סכנה.

כוונתו של רשפון כי המשרד נשען על "נתונים לא מעודכנים" היא לכך שסקר תחלואת הסרטן האחרון שנערך על ידי משרד הבריאות פורסם באוקטובר 2007. הדו"ח מיפה את נתוני תחלואת הסרטן בישראל בשנים 2001-2005 לפי אזורים גיאוגרפיים ולפיו, באזורי חיפה והקריות, תל אביב וגוש דן ובאר שבע וסביבתה, התגלו שיעורי תחלואה גבוהים בסרטן.

על פי הדו"ח, שיעורי התחלואה באוכלוסיית אזור חיפה גבוהים ב-22% מהצפוי לפי גודל האוכלוסייה; באזור תל אביב וגוש דן קיימת עלייה מתמדת בשיעורי הסרטן (כ-20% תחלואה מעל הצפוי לפי גודל האוכלוסייה); ובאזור באר שבע נרשמה עלייה של בין 18% ל-26% בשיעורי הסרטן באוכלוסייה בהשוואה ל-2001. מאז שפורסם הדו"ח חלפו חמש שנים ואין בידי משרד הבריאות מיפוי חדש. כותבי הדו"ח ציינו כי הסקר אינו מאפשר הסקת מסקנות סיבתיות לגבי הקשר בין גורמים שונים כמו זיהום סביבתי למחלות הסרטן, ואולם יחד עם זאת הם ציינו בפירוש כי "קיימת סבירות שעודף התחלואה" באזורי חיפה, תל אביב ובאר שבע נובע "אם לא בעיקרו אז לפחות בחלקו" מזיהום סביבתי.

בעיריית חיפה שוללים מסקנות אלה וטוענים כי "אין מחקר אחד שמצביע על קשר סיבתי בין זיהום אוויר לתחלואה". לעומת זאת, בעירייה מתפארים בתוצאות מחקר שפורסם באחרונה ב"הארץ", שקובע כי שיעור תחלואת ילדים במחוז תל אביב גבוה בהרבה מבשאר הארץ. יחד עם זאת, על פי ממצאי המחקר, בקרב מבוגרים הממצאים לגבי האזורים הללו הפוכים דווקא, ובחיפה שיעור החולים הוא הגבוה ביותר בישראל. לעניין זה הגיבו בעירייה כי "איש לא בדק את ההיסטוריה של העולים מצ'רנוביל וכיצד משפיעה הדמוגרפיה הערבית וקליטת העולים על נתונים אלה".

במשרד הבריאות מבהירים כי אין חילוקי דעות בין גרוטו לבין רשפון וכי "לאור נתוני בריאות מעודכנים הנושא נידון כעת במסגרת הוועדה המייעצת לאפידמיולוגיה הסביבתית. הוועדה מורכבת מנציגים של משרד הבריאות, משרד להגנת הסביבה ואנשי אקדמיה מובילים בתחום. ההמלצה המתגבשת היא שאין בידינו מספיק נתונים לקבלת החלטה זו על הכללת חיפה ברשימת האזורים נפגעי זיהום אוויר, כפי שקובע החוק. הגישה נבחנת באופן רציף, כולל כנס מקצועי בנושא בעוד שבועיים".

לדברי מנכ"ל איגוד ערים לאיכות הסביבה באזור חיפה, עופר דרסלר, "חל שיפור דרמטי באיכות האוויר בחיפה, בין השאר באמצעות רגולציה של המשרד להגנת הסביבה והשקעות סביבתיות של המפעלים. הסיכום עם השר היה שבינתיים הוא לא מכריז, אבל כן דורש להכין תוכנית להפחתת זיהום אוויר מתחבורה. אנחנו משקיעים בתוכנית כחצי מיליון שקל, בשיתוף עם חוקרים מהטכניון". 

במשרד להגנת הסביבה קיבלו את עמדת העירייה וכעת מפנים את הזרקור לזיהום התחבורתי ודרשו קידום תוכנית. מהמשרד נמסר כי "משרד הבריאות דווקא ביקש לעכב את ההכרזה עד לדיון במועצה המייעצת לאפידימיולוגיה סביבתית של משרדו ובו ייבדקו נתונים עדכניים בדבר הזיהום הקיים באזור. יודגש כי על פי החוק, לא ניתן להכריז על חיפה כאזור נפגע זיהום אוויר ללא חוות דעת של משרד הבריאות. בשום פנים ואופן לא ניתן לטעון כי 'המשרד להגנת הסביבה מתנגד להכרזה'. על מנת לאפשר לרשויות המקומיות לפעול למען צמצום זיהום האוויר בשטחיהן, הוחלט לדחות את ההכרזה לזמן מוגבל בלבד. בזכות פעילות המשרד, עיריית חיפה תגיש בסוף אוקטובר תכנית לצמצום זיהום אוויר מתחבורה. ההכרזה כשלעצמה אינה מפחיתה את הזיהום, אלא פעולות משולבות של מגוון גופים וכפי שניתן לראות פעילות המשרד להגנת הסביבה ובראשה קידום הכנסת הגז הטבעי למפרץ ואכיפה נגד מפעלים מזהמים אכן הצליחה להפחית את רמת זיהום האוויר באזור. המשרד מלווה באופן צמוד את פעילות העירייה בעניין וישקול את ההכרזה בהתאם לביצוע ולהתקדמות שלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ