דן אבן

באיגוד רופאי המשפחה יוזמים לאחרונה מהלך לדיווח אוטומטי במערכת הבריאות על פגיעה בכושר הנהיגה של מטופלים. פקודת התעבורה כיום, לפי סעיף 12 ב' (א), מחייבת כל רופא ובכלל זה רופא משפחה לדווח למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, הפועל מטעם משרד הבריאות, על כל מטופל הלוקה במחלה העלולה לפגוע בכשירות לנהיגה. הכוונה בין השאר למחלות לב, מחלות נוירולוגיות כגון שבץ מוחי, אפילפסיה, הפרעות שינה המסכנות את כושר הנהיגה כגון דום נשימה בשינה, הפרעות קשב וריכוז המלוות בטיפול תרופתי והפרעות ראייה. דיווח זה נוסף על חובתם של רופאי משפחה משנת 2006 לחתום על טופס כשירות נהיגה ללומדים נהיגה, לקראת הטסט.

באיגוד מבקשים להעביר את פרטי החולים מהתיקים הרפואיים המנוהלים בקופות החולים למכון לבטיחות בדרכים, ללא התערבות רופא המשפחה. הצעת חוק בנושא, כתיקון לפקודת התעבורה, הוגשה בתחילת השנה על ידי ח"כ עפו אגבאריה (חד"ש). "יש מקום לתיקון החוק. אנו רוצים שהיחס בין המטופל לבין הרופא יהיה יחס של אמון הדדי ולא של חשדנות. לא מן הראוי שהרופא המטפל הוא מעין מלשינון שהולך להביא את מצב החולה שלו לרשויות מסוימות", אומר אגבאריה.

בפועל, בדיקות שנערכו במכון העלו כי שיעור הדיווחים של רופאי משפחה נמוך ביותר. לפי נתונים שרוכזו לאחרונה במשרד הבריאות, מחודש ינואר ועד סוף יולי דווח למכון על 2,900 נהגים הסובלים ממחלות העלולות לפגוע בכושר הנהיגה, שהם לפי הערכות פחות מעשרה אחוזים מכלל החולים החדשים המאובחנים בישראל במחלות מסוג זה. בישיבה שנערכה בנושא בחודש ינואר בוועדת הבריאות של הכנסת טען יו"ר הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית, פרופ' אבינועם רכס, כי רופאים רבים מאוימים על ידי מטופליהם שלא לדווח וכי חובת הדיווח החוקית פוגעת ביחסי רופא-מטופל. בפברואר אף זומנה רופאה לחקירת משטרה לאחר שמטופל שלה הסובל מסוכרת בעקבות כריתת לבלב ומקבל אינסולין היה מעורב בתאונת דרכים ואף נפצע קשה. לפני התאונה לא דיווחה כי הוא עלול להיות מסוכן בנהיגתו. הרופאה זכתה לגיבוי מצד ההסתדרות הרפואית ובמשטרה הוחלט לבסוף שלא להמשיך את החקירה נגדה.

לדברי יו"ר איגוד רופאי המשפחה, פרופ' שלמה וינקר, "המידע על המחלות העלולות לפגוע בכושר הנהיגה מצוי כיום בתיקים רפואיים בבתי חולים ובקופות חולים, לכן הצעתנו שמערכות המידע יבצעו דיווח ישיר, למשל במקרה שבו מטופל אובחן בשבץ מוחי. זה טוב לא רק לרופאים אלא גם למערכת, כי דיווח שכזה יבטיח בסופו של דבר שמי שמסכן את עצמו ואחרים בנהיגה לא ישב מאחורי ההגה".

ואילו במשרד הבריאות מתנגדים נכון לעתה לדיווח אוטומטי, אם כי מודעים לדיווח החסר, מה שהוביל באוגוסט 2009 לפרסום חוזר מנכ"ל במשרד המרענן את חובת הדיווח בקרב רופאים. מעבר לכך, על רקע מספר הדיווחים המצומצם, לאחרונה נערכה פגישה בין ראשי המכון לבטיחות בדרכים ומשטרת ישראל "כדי לדרבן חקירה טובה יותר של תאונות הדרכים ונקיטת אמצעים נגד מי שלא דיווח למכון במקרים שתאונה אירעה על רקע רפואי שהצריך דיווח", מבהירים במשרד.

כדי לחזק את הדיווחים משקיע המשרד בהסברה בקרב הרופאים. "הנושא וחשיבותו מועלים בפגישות ובכנסים שנערכים במשרד. בין השאר מקודמת יצירת קשר עם בתי החולים לדיווח ממוחשב על נבדקים במצבים שהם סיכון ישיר לנהיגה, וכן הוגבר הקשר עם חיל הרפואה בצה"ל בנושא הדיווח", נמסר ממשרד הבריאות. "עמדתנו לגבי דיווח אוטומטי שלילית. דיווח מסוג זה יגרום עוול לאזרחים רבים ויגרום לדיווח עודף שיביא לקריסת מערכות. פקודת התעבורה הקיימת איננה מחייבת דיווח בכל מצב ועל הרופא להפעיל שיקול דעת בטרם הדיווח למכון. בדיווח אוטומטי יועברו למכון פרטיהם של מיליונים שסובלים ממצבים רפואיים כרוניים כלשהם שאינם מסכנים בנהיגתם, באופן שיחייבם בבדיקה שכרוכה באגרה וגורמת טרטור מיותר לאזרח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ