איגוד רופאי הילדים בארה"ב: מילה מגינה מפני מחלות

יחד עם זאת, הארגון קובע כי היתרונות הרפואיים אינם מצדיקים המלצה גורפת לקיום מילה. מחקר אמריקאי קובע כי ירידה בשיעור הנימולים תביא לעלייה בתחלואה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (AAP) צפויה לפרסם נייר עמדה הקובע כי מילה מגינה מפני מחלות, זאת על רקע המחלוקת סביב הטקס העתיק בשבועות האחרונים בגרמניה. נייר העמדה שצפוי להתפרסם רשמית בימים הקרובים, ועיקריו דלפו לרשת החברתית פייסבוק, נסמך על צוות משימה שהוקם בשנת 2007 במטרה לעדכן את העמדה הרשמית של האיגוד כלפי המילה.

בטיוטת המסמך קובע האיגוד, על סמך מחקרים שבוצעו בין השנים 1995-2010, כי היתרונות הרפואיים של מילה עולים על הסיכונים, לרבות ירידה בשיעור זיהומים בדרכי השתן בשנת החיים הראשונה ובהמשך ירידה בסיכון להידבקות בנגיף ה-HIV ומחלות נוספות המועברות במגע מיני.

האיגוד קובע כי ההליך אינו מסוכן כשהוא מבוצע על ידי מומחים ובתנאי סטריליות, תוך נקיטת אמצעים לשיכוך כאבים. בנוסף קובע האיגוד כי שיעור הסיבוכים נמוך וכי סיבוכים קשים הינם נדירים ביותר. נייר העמדה קובע כי ביצוע המילה בתקופת הינקות מוביל לשיעור סיבוכים נמוך יותר. "למרות שהיתרונות הרפואיים אינם טובים מספיק כדי להמליץ על מילה בשגרה לכלל התינוקות ממין זכר, יתרונות ההליך מצדיקים את הנגישות לטיפול עבור משפחות הבוחרות בו", נקבע בנייר העמדה. האיגוד מנחה את הרופאים לדווח להורים על התועלות והסיכונים האפשריים של מילה באופן מדויק וללא משוא פנים, ולאפשר להם לבחור האם המילה מוצדקת. "על ההורים לשקול את המידע הרפואי למול אמונות דתיות, אתיות ותרבותיות", נקבע.

טקס ברית מילה בסן פרנסיסקו בשנה שעברהצילום: אי–פי

במקביל, חוקרים אמריקאים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס בבולטימור קבעו השבוע, כי ירידה בשיעור המילה בארה"ב עלולה להוביל לעלייה משמעותית בהוצאות הרפואיות במדינה על רקע גידול במחלות זיהומיות.

לפי הממצאים, המתפרסמים בכתב העת Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine, ירידה של 10% בלבד בשיעור הנימולים תוביל לעלייה שנתית של 505 מיליון דולר בהוצאות רפואיות בארה"ב, עקב הגידול בהיקף התחלואה הזיהומית בקרב גברים ובנות זוגן. לאורך עשור מוערך כי ההוצאה העודפת תהיה גבוהה מ-4.4 מיליארד שקל. להוצאות הכספיות צפויות להתווסף בקרב גברים עליה של 12.2% בשיעור ההידבקות בנגיף ה-HIV, עלייה של 29.1% בהידבקות בנגיף הפפילומה, עלייה של 19.8% בהידבקות בנגיף הרפס ועלייה של 211.8% בשכיחות הזיהומים בדרכי השתן. בקרב נשים צפויה עלייה של 51.2% בהידבקות בזיהומים חיידקיים באיברי המין ועלייה של 18.3% בהידבקות בזני נגיף הפפילומה העלולים לגרום לסרטן צוואר הרחם.

האיגודים בישראל העוסקים ברפואת ילדים מאמצים את עמדת האיגוד האמריקאי. לדברי פרופ' יונה אמיתי, מנהל החברה הישראלית לרפואת ילדים בקהילה (חיפ"א), "לברית מילה יש יתרונות בריאותיים גם לנימולים עצמם וגם לבריאות הציבור, ואלו הוכחו במחקרים לאורך השנים. עם זאת, אין להסתמך על כך שמישהו נימול כתחליף לאמצעי הגנה חשובים מפני איידס, לרבות קונדומים". תמיכה נוספת לתועלת הבריאותית של המילה התקבלה לאחרונה גם באיגוד רופאי הילדים והחברה הישראלית לפדיאטריה קלינית (חיפ"ק).

מיזם שמקודם בשנים האחרונות על ידי ד"ר יינון שנקר בשם 'מבצע אברהם', בתמיכת עמותת 'פרויקט איידס ירושלים', פעל עד כה ב-14 מדינות באפריקה לקדם ביצוע ברית מילה לגברים כאמצעי הגנה מפני התפשטות מגיפת האיידס ברחבי היבשת.

לאחרונה יצא איגוד רופאי הילדים בישראל כנגד תהליך מציצת דם ישירה בברית מילה, בהמשך לאזהרה שפרסמה ביוני רשות הבריאות של ניו-יורק בנושא. בין השנים 2000 עד 2011 דווח בניו יורק על 11 מקרים של תינוקות שנדבקו בנגיף ההרפס במהלך מילה שבוצעה בהן מציצה ישירה של דם התינוק על ידי המוהל, ומתוכם ב-10 מהתינוקות נזקקו לאשפוז בבית חולים, ב-2 מקרים התפתח נזק מוחי ו-2 תינוקות מתו.

הפגנה נגד מילת תינוקות בוונקובר קנדה, בתחילת החודשצילום: רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ