היפנוזה בניגוד לחוק: ארבע תלונות וכתב אישום אחד

חוק ההיפנוזה הישראלי הוא מהמחמירים בעולם בתחום. הוועדה הארצית להיפנוזה אף תבחן את תוכנית הטלוויזיה של נמרוד הראל עברה על החוק

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

חוק ההיפנוזה הישראלי שנחקק ב-1984 הוא מהחוקים המחמירים בעולם בתחום ההיפנוזה, וקובע כי בישראל העיסוק בהיפנוזה מותר רק לאלו שעברו בחינת רישוי וקיבלו רישיון מטעם משרד הבריאות - רישיון הפתוח רק בפני שלושה תחומי עיסוק: רופאים, רופאי שיניים ופסיכולוגים. מספר המהפנטים המורשים עומד כיום על 640 מומחים.

החוק נחקק על רקע אירוע טראומטי שהתרחש לפני כשלושים שנה של מטופלת שעברה "היפנוזת במה" באירוע בידור ונכנסה למצב של תרדמת ממנה הצליחה לצאת רק כעבור שבועיים, לאחר שאושפזה ביחידה לטיפול נמרץ.

החוק קובע הגדרה כללית ביחס להיפנוזה, כפעולה או תהליך העשויים לגרום לשינויים במצב תודעתו ומודעותו של אדם אחר ולשינויים בגופו, חשיבתו וזכרונו. נקבע כי המבצע היפנוזה בניגוד לחוק צפוי לעונש פלילי של עד שנת מאסר. בארה"ב לא קיימות הגבלות על העיסוק בהיפנוזה, לרבות היפנוזה בידורית, ואילו באירופה קיימות כמה מדינות המגבילות היפנוזה לצורכי בידור, לרבות אוסטריה ובלגיה.

בימים האחרונים הודיעה הוועדה הארצית להיפנוזה כי תבחן את תוכן התוכנית של נמרוד הראל בערוץ 2 במטרה לברר האם יש בה עבירות על החוק האוסר על היפנוזה למטרות בידור.

10 עובדות על היפנוזה - לחצו להגדלה

לאחרונה מתנהלת בבית המשפט השלום בתל אביב תביעה נגד מטפלת בשיטת דמיון מודרך, בטענה שעשתה היפנוזה בניגוד לחוק ומבלי שהיא מורשת לעיסוק בהיפנוזה. בכתב האישום, המתבסס על תיעוד של נציגי הוועדה המייעצת להיפנוזה במפגש שערכה המטפלת לפני כשנה, בו לטענת הוועדה עשתה היפנוזה על אנשים מהקהל, עלתה לדיון שאלה עקרונית באשר להגדרת ההיפנוזה בחוק הישראלי. הוויכוח המשפטי קשור במקצועות המשיקים להיפנוזה, כמו דמיון מודרך ושיטת NLP לתכנות מוחי, שכלל אינם מוסדרים בישראל.

במקביל למשפט הגישה לאחרונה הוועדה להיפנוזה ארבע תלונות במשטרה נגד מטפלים שביצעו לכאורה היפנוזה בניגוד לחוק. לדברי יו"ר הוועדה ד"ר אלכס אביב, המשמש גם מנהל מחלקה בבית החולים הפסיכיאטרי אברבנאל, "יש ניסיון בשטח לבצע מכבסת מילים בין היפנוזה למקצועות אחרים, אך אנו מגישים תלונות רק במקרים שניתן לקבוע בהם בוודאות שבוצעה היפנוזה, לא סביב תופעות גבוליות אחרות. נפעל חוקית כנגד כל המבצעים היפנוזה בארץ בניגוד לחוק הישראלי".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ