ג'ט לג חברתי |

הפרעת השינה החדשה של העולם המערבי

רופאים קובעים כי החשיפה הגבוהה לטלוויזיה ואינטרנט ואורח החיים המודרני יצר זן חדש של ג'ט לג שגורם להפרעות שינה והשמנה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הג'ט לג ("יעפת", בעברית) מוכר כאובדן הסנכרון בין השעון הביולוגי הפנימי של גוף האדם לשעון החיצוני, המתפתח לרוב לאחר טיסות החוצות לפחות שלושה קווי אורך על כדור הארץ. על אף שמקור שמה הלועזי של התופעה נקשר לטיסות (jet), רופאים ממדינות המערב תיארו לאחרונה הפרעת שינה שאינה קשורה בהכרח לחוויית טיסה ומכונה ג'ט לג חברתי.

המונח ג'ט לג חברתי הוזכר תחילה בחקר הפסיכולוגיה התרבותית ותיאר את המצוקה הנפשית ממנה סובלים אנשים הנחשפים בחייהם, ובעיקר בילדותם, לכמה תרבויות. לעומת זאת, בשנים האחרונות חדר המושג לעולם הרפואה והוא מתייחס להפרעת שינה המתבטאת בעיכוב שעת ההירדמות כתוצאה מהפער שבין השעון הביולוגי הפנימי לשעון החברתי, שמושפע מתהליכים חברתיים כמו לחץ במקום העבודה וחשיפה גבוהה לאינטרנט ולטלוויזיה.

במחקר שהתפרסם החודש בכתב העת Psicothema תיארו חוקרים ספרדים את הנטייה לתופעת הג'ט לג החברתי בקרב מתבגרים. בבדיקה שנערכה בקרב 2,649 מתבגרים ספרדים אובחנה הנטייה לעיכוב בשעת ההירדמות בלילה, המובילה למחסור בשעות שינה בימי השבוע ולשעת יקיצה מאוחרת בסופי שבוע.

בחישוב הפער שבין שעות השינה באמצע השבוע לסוף השבוע, המשמש מדד לעוצמת התופעה, נמצא כי מתבגרים סבלו מפער של שעתיים בממוצע בגיל 12, שגדל לפער ממוצע של שעתיים ו-43 דקות בגיל 16. בקרב הבנות נרשם עיכוב שינה של כשעתיים וחצי, שהיה גבוה יותר מאשר זה שנמדד בקרב הבנים ועמד על כשעתיים ורבע. על בסיס הממצאים מבקשים החוקרים להגדיר "ג'ט לג מגדרי", המבטא את הקשר בין התפקידים המגדריים בחברה לבין השעון הביולוגי, המתקבע בגיל ההתבגרות.

במחקר קודם, שפורסם במאי בכתב העת Current Biology, דיווחו חוקרים מגרמניה והולנד כי לג'ט לג החברתי יש גם השפעה על מידות הגוף. במחקר, שכלל עיבוד נתונים מתוך סקר בריאות והרגלי שינה בקרב 65,000 מתושבי אירופה דרך האינטרנט, התברר כי מעבר להשפעה על שעות השינה, הג'ט לג החברתי מעלה פי 3.3 את הסיכון לעודף משקל או להשמנת יתר, כפי שמתבטא במדד ה-BMI.

המחקר מנה השפעות חברתיות חזקות על הרגלי השינה, ובמרכזן העלייה בשעות העבודה, המובילות לקיצור השינה. החוקרים טענו כי גם חיים בסביבה עירונית משפיעים על הרגלי השינה, משום שהם מצמצמים את שעות החשיפה הישירה לאור השמש. 80% מהנבדקים בסקר דיווחו כי בימי חול אינם מתעוררים באופן טבעי, אלא נאלצים להשתמש בשעון מעורר כדי לקום לעבודה. "חיים בניגוד לשעון עשויים לתרום למגיפת ההשמנה", קבעו, והעריכו כי תכנון מחדש לניצול שעות האור, בין אם לצורכי לימודים, עבודה או פנאי, יוכל לסייע בהשבת ההתאמה בין השעון החיצוני לשעון הפנימי ובכך לצמצם את מגמת ההשמנה בעולם המערבי. חוקרים בריטיים מאוניברסיטת אוקספורד קבעו במאמר תגובה למחקר כי תופעת הג'ט לג החברתי היא דוגמה למחיר שמשלם האדם על מאמציו לקבוע סדר יום המנוגד לזה שמייצר הטבע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ