ראש טוב בבית המרקחת

מהשנה הבאה יוכלו מטופלים לקבל מריחואנה לשימוש רפואי בבתי מרקחת. רק במרשם, כמובן

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מחזה משובב נפש נראה בתחילת השבוע במרכז הארצי לאישור טיפולים במריחואנה רפואית של משרד הבריאות. למרכז, הנמצא בבית החולים הפסיכיאטרי אברבנאל בבת ים והמפעיל גם תחנה לחלוקת החומר לחולים, הגיע איש לבוש מדים, שני פלאפלים על כותפותיו ומזוודה בידו. זה היה נציג שירות בתי הסוהר, שמילא את המזוודה בעוגיות מריחואנה לאסירים חולים שקיבלו אישור לטיפול במריחואנה רפואית.

"זה מצב מוזר", אומר ד"ר יהודה ברוך, האחראי על המערך הארצי לטיפול במריחואנה רפואית ומנהל אברבנאל. "תיאורטית יכול לשבת בכלא מישהו שנעצר על אחזקה או מכירה של מריחואנה, ולצדו אסיר שמקבל טיפול בחומר בגלל מחלה מסוימת". לדבריו, מריחואנה מקבלים אסירים בודדים, הסובלים ממחלות המקנות אישורים לטיפול בחומר.

מריחואנה רפואית נמצאת בשימוש בישראל משנות ה-90, אבל בשנים האחרונות נרשמה עלייה תלולה במספר החולים המשתמשים בה. כיום מחזיקים 9,300 חולים באישורים לטיפול במריחואנה רפואית. בשנת 2004 רק 64 חולים החזיקו באישור כזה.

במשרד הבריאות מבקשים באחרונה להדק את הפיקוח בתחום, אבל הביקוש למריחואנה רפואית רק עולה. לפני שבוע הורתה הנהלת בית החולים אסף הרופא לאחד הרופאים הבכירים בבית החולים, המחזיק באישור ממשרד הבריאות לרשום מריחואנה רפואית לחולי סרטן, לחדול מקבלת מטופלים שאינם חולים במחלה זאת, שביקשו אישור כזה. ההנחיה התקבלה לאחר שפעילות מרפאת הכאב האונקולוגי בבית החולים שובשה, מפני ש-500 אנשים שאינם חולי סרטן ביקשו מהרופא לפנות בהמלצה למשרד הבריאות, כדי שיאשר גם להם להשתמש במריחואנה לצרכים רפואיים.

למערך המוקם בארץ יש מעריצים בעולם. "ישראל הופכת בהדרגה למודל לאספקת מריחואנה רפואית לחולים", אמר השבוע איתן נדלמן (Ethan Nadelmann), ראש הארגון האמריקאיDPA , המקדם לגליזציה של סמים בארצות הברית. DPA הוא הארגון שפרץ את הדרך לאישור הראשון לשימוש במריחואנה רפואית, שניתן ב-1992 במדינת קליפורניה. 17 מדינות בארצות הברית מתירות כיום טיפול במריחואנה ו-1.2 מיליון חולים מקבלים טיפולים כאלה. נדלמן, שסייר השבוע במרכז האישור והחלוקה הארצי באברבנאל, הוא הרוח החיה מאחורי ההחלטות הללו.

משרד הבריאות אף מתכנן לאפשר אספקת מריחואנה רפואית בבתי מרקחת החל בשנת 2013, מהלך שנדלמן מגדיר "פורץ דרך בקנה מידה עולמי". כיום רק בית המרקחת של בית החולים יוספטל באילת מחזיק באישור לחלוקת מריחואנה רפואית. רק בהולנד מותר לבתי מרקחת לספק לחולים מריחואנה לשימוש רפואי, וגם זה בהיקף מצומצם יחסית.
בתי מרקחת שירצו לספק מריחואנה יצטרכו להצטייד באמצעי אבטחה, לרבות כספות.

המתווכת בין המגדלים לבתי המרקחת כבר נבחרה – חברת שראל, הספקית הגדולה של ציוד למוסדות רפואיים בארץ. היא תרכוש את החומר מהמגדלים, תערוך בדיקות כדי לוודא שריכוז החומר הפעיל תקין ותספק אותו לבתי המרקחת שיזכו במכרז. לפי התוכנית, תמורת תשלום נוסף יוכלו החולים לקבל את החומר הביתה. המכרז אמור להתפרסם אחרי החגים.

איתן נדלמןצילום: אמיל סלמן

נדלמן התרשם מיעילותו של המערך המתוכנן. לדבריו, גם הסובלנות בישראל רבה יותר "בהשוואה לשנות ה-90, למשל. אז היו עוצרים כל מי שהחזיק כמות קטנה של החומר".
עם זאת, הוא טוען כי מספר החולים שמקבלים אישור להשתמש במריחואנה קטן יחסית. גם במשרד הבריאות מעריכים כי בתום הסדרת התהליך, כ-40 אלף ישראלים יטופלו במריחואנה להקלת סימפטומים.

לדברי נדלמן, בהשוואה למערך המתוכנן בישראל, אספקת מריחואנה רפואית בארה"ב עדיין מורכבת ובעייתית. הסיבה העיקרית לכך היא הפער בין חוקי המדינות המתירות שימוש במריחואנה רפואית לבין החוק הפדרלי, הגובר על חוקי המדינות, שעדיין קובע כי מריחואנה היא סם מסוכן.

בישראל האישורים ניתנים לרכישת חומר הגדל באחד מ-12 שדות מאובטחים, שקיבלו אישור מהמשטרה. מרכזי האספקה רשאים לגבות 360 שקל לאספקה של מינון חודשי, 20-100 גרם. תמורת גלגול הסיגריות הם גובים 24 שקלים, ו-100 שקל למשלוח. עד שנת 2009 התיר משרד הבריאות גם גידול עצמי של עד עשרה עציצי מריחואנה בגובה מרבי של מטר וחצי לעציץ, אולם אישורים אלה מבוטלים בהדרגה בחודשים האחרונים, לבקשת המשטרה.

נדלמן פועל כבר שנים להפסקת ההפללה של צרכני סמים. לדבריו, "יש להפריד בין מסוכנותם של סמים לבין מעמדם החוקי. שני הסמים החוקיים, אלכוהול וטבק, הורגים יותר מכל הסמים האחרים". כעת הוא ממתין לבחירות בנובמבר, אז יתבקשו תושבי וושינגטון, קולורדו ואורגון להצביע אם להתיר שימוש חופשי במריחואנה, בכפוף לאותן הגבלות המוטלות כיום על מכירת אלכוהול בארה"ב.

לפני שנתיים דחו תושבי קליפורניה הצעה דומה, אבל ברוב קטן מאוד - 53%. הצעות דומות נדחו גם באלסקה ובנוואדה. ואולם, לנדלמן יש סיבות לאופטימיות. בשנים האחרונות מסתמנת מגמה של תמיכה גוברת בלגליזציה של מריחואנה. לפי סקרים של מכון גאלופ, בתוך עשור עלה שיעור התומכים בלגליזציה של מריחואנה מ-34% בשנת 2002 ל-50% השנה. רוב התומכים הם צעירים בגיל 18 עד 29. לפי סקר משנה שעברה, אמריקאים מעל גיל 65 הם המתנגדים העיקריים להצעות.

ארגונו של נדלמן אף מקדם חלוקת סמים למכורים. בישראל פועלת כיום תוכנית לחלוקת תחליפי סם ל-4,000 ישראלים המכורים לסמים אופיאטיים, ובעיקר להרואין. שש מדינות באירופה – שווייץ, גרמניה, הולנד, בריטניה, דנמרק וספרד – וכן כמה מחוזות בקנדה, מאפשרים אספקה של הרואין נקי למכורים כרוניים, כדי לצמצם את התחלואה הכרוכה בשימוש לא חוקי בסם. "אנחנו מתנגדים לתוכניות המציעות לנגמלים את הסם עצמו, כי טיפול כזה אינו מפחית את צריכת הסם", אומר ד"ר ברוך.

ממשרד הבריאות נמסר כי בישראל מספקים מזרקים נקיים למכורים, כשיטה למזעור נזקים, וכי "אין בשלב זה החלטה משותפת שלנו ושל הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול, לאמץ את השיטה של מתן הרואין".

סרטן, איידס, פרקינסון

איש לא רוצה ללקות באחת המחלות המזכות באישור לטיפול במריחואנה רפואית. ברשימה הלא קצרה כלולות בין היתר סרטן, איידס, פרקינסון, מחלת מעי דלקתית, מחלות יתומות והפרעות פסיכיאטריות שונות.

כעת ממתינים לפרסום ממצאיו של מחקר פיילוט שהסתיים לאחרונה בישראל, שבו נבחן הטיפול במריחואנה בקרב 29 נפגעי פוסט-טראומה, כולם חיילים לשעבר, הסובלים מטראומות עוד ממלחמת יום כיפור ומלחמת לבנון הראשונה. תוצאות ראשוניות של המחקר, שעובדו לאחרונה, מוגדרות על ידי החוקרים "מבטיחות". המחקר בוצע בשנתיים האחרונות.

בעקבות ההצלחה, בימים אלה מתחיל מחקר נוסף, שיימשך כחצי שנה, על יעילות הטיפול במריחואנה רפואית לסובלים מפוסט-טראומה, בהשוואה לקבוצת ביקורת. הממצאים צפויים בתוך תשעה חודשים. המשתתפים במחקר יקבלו את המריחואנה בתמצית שמן לבליעה, דרך שתאפשר לתת לקבוצת הביקורת שמן ללא החומר הפעיל במריחואנה, המכונה THC. לדברי ד"ר ברוך, השמן מטשטש פחות מעישון מריחואנה.

במשרד הבריאות גובשה רשימת מחלות שבגינן ניתן לקבל כיום אישור לטיפול במריחואנה רפואית. האישור ניתן מטעם ד"ר ברוך, האחראי לנושא במשרד הבריאות, רק כקו אחרון, לאחר שנכשלו טיפולים קודמים, ורק בהמלצת רופא מומחה. לפני שנה וחצי הוסמכו אונקולוגים בבתי החולים שיבא, איכילוב, אסף הרופא, רמב"ם וזיו לתת אישורים למריחואנה רפואית לחולי סרטן, כדי לקצר את זמן ההמתנה להשגת אישור ממשרד הבריאות.

ברשימת המחלות נכללת גם טרשת נפוצה, אם כי לאחרונה הוחלט לצרף לאישור הזהרה מפני הסכנות הטמונות בחומר. ההזהרה נוספה בעקבות מחקר שנערך באוסטרליה, שממצאיו פורסמו ביוני בכתב העת "BRAIN". החוקרים מצאו כי בשימוש ממושך, מריחואנה רפואית עלולה לגרום לפגיעה בחומר הלבן של המוח, המיאלין. פגיעה במיאלין היא הגורם לטרשת.

מחלה נוספת שנמצאת ברשימה באופן עקרוני היא גלאוקומה – מחלת עיניים שנובעת מניוון עצב הראייה ומלחץ תוך עיני, שלוקים בה עשרות אלפי ישראלים. לדברי ד"ר ברוך, האישור קיים עקרונית, "אך בפועל רק חולה אחד קיבל אישור כזה, מאחר שיש היום תרופות יעילות לטיפול בגלאוקומה. הטיפול במריחואנה רפואית ניתן רק לאחר כישלון הטיפולים התרופתיים".

לפי מחקר מקיף שנערך לאחרונה בישראל על הטיפול בחולי סרטן באמצעות מריחואנה רפואית, הסרטן השכיח ביותר שהוביל לאישור היה דווקא סרטן הריאות (21%) המקושר לנזקי עישון סיגריות. אחריו היו סרטן השד (12%) וסרטן הלבלב (10%) הנחשב אחד מסוגי הסרטן הקטלניים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ