ציד מכשפים

מכתב פתוח למשרד הבריאות מאת אמן חושים: הפסק את מסע ההפחדות מפני היפנוזה. זהו מעשה איוולת שקיים רק בישראל

נמרוד הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד הראל

שלום רב,

שמי נמרוד הראל ואני אמן חושים, בדרן, או קוסם, קראו לזה איך שתקראו לזה.

בשנת 2009 זומנתי לחקירה במשטרה עקב חשד לשימוש בהיפנוזה בתוכניות הטלוויזיה שלי. נאמר לי שהוועדה המייעצת לפי חוק ההיפנוזה החליטה שעברתי על חוק ההיפנוזה הישראלי. כדי לקצר, אספר שבסופו של דבר, לאחר פגישה מקדימה עם עורכי הדין של התביעה, הסברתי את הצד שלי, ואלו החליטו בתום עשר דקות לסגור את התיק לאלתר והודו באוזני שחסכתי להם מבוכה בכך שהחלטתי להניח למקרה.

הם זכרו אולי את שקרה בפעם הקודמת שקוסם נלקח לבית המשפט באשמת שימוש בהיפנוזה: היה זה חברי הטוב הקוסם צחי וויט. לאחר משפט ארוך הוכרז זיכויו המוחלט של צחי. השופט תקף בחריפות את הפרקליטות על הגשת כתב האישום ההזוי והכשיר את הדרך לתביעת נגד של צחי וויט נגד המדינה, שהסתיימה בפיצויים לצחי בגין עוגמת נפש.

איור: אילה טל

בזמנו, כשצחי נתבע, לא האמנתי שאיוולת מסוג זה תתגלגל גם לפתחי. גם היום, כשאני שב וקורא את סעיף האישום היחיד בכתב האישום שהוגש נגדי, אני מתקשה להאמין. כתוב שהנני נאשם בכך שגרמתי "לשני שחקני כדורגל באמצעות סוגסטיות מילוליות לשינויים בתחושות גופם". משפט שכמו נלקח ממשטרת המחשבות מספרו של ג'ורג' אורוול "1984". אבהיר: "סוגסטיה" היא בפשטות הצעה (תרגום למלה suggestion). אי פעם צחקתם או בכיתם בסרט או הצגה? אם כך עברתם סוגסטיה מטעם השחקנים/ במאי/ מחזה, שהובילה לשינויים בתחושות גופכם. על כך זומנתי למשטרה.

לאחרונה נתבשרנו כי חברי הוועדה המייעצת להיפנוזה יוזמים מהלך כלל ארצי שיבהיר לציבור כמה היפנוזה מסוכנת בידיים הלא נכונות. נכנסתי לאתר משרד הבריאות וראיתי שהמהלך כבר החל. זה הרגע שבו החלטתי שהגיעו מים עד נפש.

במהלך השנים ניסתה הוועדה המייעצת לגרור אותי ואת עמיתיי הקוסמים לבתי המשפט ופעם אחר פעם נכשלה. לעתים נראה לנו הקוסמים שעיקר עיסוק חברי הוועדה הוא ציד מכשפות, או ציד מכשפים ליתר דיוק, אך לשמחתנו חוץ מלבזבז את כספי משלם המסים אינכם משיגים דבר. ידוע לי שרבים מהמהפנטים המורשים אינם חשים בנוח עם הנחיות הוועדה האוסרות אפילו על בעלי רישיון להדגים היפנוזה בהרצאות, אך חוששים לומר בגלוי את אשר על לבם.

אני כותב מכתב זה כדי לגרום לאלו שמאסו במרדף אחר שדים דמיוניים להבין שאפשר גם אחרת. ישראל היא המדינה היחידה בעולם כיום שבה נאכף חוק האוסר על היפנוזה ללא רישיון. בארה"ב, המדינה האחרונה שבה עוד היה חוק עתיק האוסר היפנוזה בידורית היא ארקנסו וזה בוטל ב-2004. בעולם כולו ידוע עשרות שנים שהיפנוזה איננה מסוכנת, ולכן כל אדם רשאי לעסוק בה באין מפריע. ורק בישראל בוחרים נציגכם להמשיך להפחיד את הציבור.

ומה עם הסיפור על ההיא שבשנות ה-80 נתקעה כמה שעות במצב של תרדמת לאחר שעברה היפנוזה בידורית, ישאלו המקטרגים. הרי זהו הצ'יזבט האהוב שהובילכם לחקוק לפני 30 שנה את חוק ההיפנוזה הישראלי.

בואו נעשה סדר ב"הפחדות": אף אדם לא יכול להיתקע בצורה מוחלטת בטראנס היפנוטי, כל אדם ניתן לשחרר מטראנס, ואפילו אם המהפנט לא יבצע את הליך השחרור, המהופנט ישתחרר לבסוף מהטראנס בעצמו (בתוך דקות עד שעות במקרים חריגים), כיוון שהיפנוזה היא פעולה שאדם עושה לעצמו מבחירה. יתרה מזאת, אין כל סכנה להישאר בטראנס היפנוטי כפי שאין כל סכנה לישון שעה נוספת בבוקר.

חוק ההיפנוזה עצמו הוא "בעל הניסוח הגרוע ביותר בחוקי מדינת ישראל", התבטא באוזניי אחד מבכירי אגודת ההיפנוזה הישראלית, בעילום שם כמובן. חברי האגודה חוששים לצאת בגלוי נגד החוק.

ואלו הם המהפנטים ללא רישיון החייבים בעונשים הקבועים בחוק: אם המרדימה את בנה במיטה לפני השינה עם שיר ערש; מאמן כדורסל המבקש משחקניו לפני משחק לדמיין שהם "אריות על המגרש"; מורה למתמטיקה המשנן עם תלמידיו לפני מבחן מנטרה ש"אין בעיה שהם לא יוכלו לפתור"; ורב המביא את תלמידיו להתרגשות גדולה בשיעור תורה או תפילה. כל אלו משתמשים בסוגסטיות כדי ליצור תחושות פיזיות או נפשיות אצל שומעיהם. לכן הם מהפנטים אותם לפי חוק ההיפנוזה, ובזאת כל מהפנט יודה.

ידידיי, במו ידיכם אתם כורתים את הענף שעליו אתם יושבים. בכל העולם יודעים היטב שהיפנוזה אינה מסוכנת. אך שוב ושוב אתם בוחרים להציג אותה בתקשורת כהליך לא בטוח, שמי שמתנסה בו כמו ניגש לניתוח מוח שאין ערובה להתעורר ממנו. רק בישראל ההיפנוזה מוצגת כאיזמל חד ומסוכן שיש לשימו ביד מנתח בלבד. זהו מעשה איוולת שרק פוגע בכם, בפרנסתכם, וגרוע מכל - במטופליכם העתידיים המפחדים להיעזר בשירותיכם.

הפסיקו את מסע ההפחדות שאתם עורכים בציבור בכל הקשור להיפנוזה ותוצאותיה וחדלו מהרדיפה וההסתה הפרועה בתקשורת נגד קוסמים ושאר אמני בידור. בידכם הכוח לבטל את חוק ההיפנוזה, לא לתקנו בתפירת טלאי נוסף, אלא לבטלו כליל ולהשיב בחזרה את ההיפנוזה לידיו של כל אזרח בארצנו החפץ להעשיר את עולמו בעזרת כלי מדהים ונפלא זה, כמו בכל מדינה אחרת בעולם. בסופו של דבר אתם אלה שתחליטו על עתידה של ההיפנוזה בישראל.

הכותב הוא אמן חושים ומנחה תוכניות בידור בטלוויזיה ("בלתי נתפס", "העוקץ", "פסיכו")

***משרד הבריאות: היפנוזה בידורית היא עבירה פלילית

יו"ר הוועדה המייעצת לפי חוק ההיפנוזה במשרד הבריאות, ד"ר אלכס אביב, מסר בתגובה לטענותיו של נמרוד הראל: "חוק ההיפנוזה התקבל בכנסת בתום דיונים ממושכים והתייעצויות רבות של ועדת העבודה והרווחה של הכנסת. הגדרת ההיפנוזה, הסכנות הפוטנציאליות בשימוש לא אחראי בכלי טיפולי זה, ואף שאלת נחיצות החוק עצמו אינן שאלות חדשות ונדונו במשך השנים לא אחת הן בוועדה המייעצת והן בפורומים מקצועיים רחבים. בדיונים אלה ניתנו במה והזדמנות להשמעת דעות רבות ומגוונות, והדעה המקובלת על הרוב המוחלט של אנשי המקצוע היא שישנה סכנה פוטנציאלית בשימוש לא מושכל ולא אחראי בהיפנוזה, בעיקר על ידי גורמים לא מוסמכים.

"הגם שלגיטימי למתוח ביקורת על חוק ואף לקרוא לשינויים בו, יש לזכור שאין בעצם הביקורת כדי לתת אישור להפרתו. לפי המצב החוקי הקיים במדינת ישראל, עיסוק בהיפנוזה על ידי מי שאינו מורשה לכך, ובכלל זה היפנוזה בידורית, הוא עבירה פלילית ומשרד הבריאות אף סבור שמצב חוקי זה ראוי ונכון. משרד הבריאות ימשיך לפעול, כפי שחובתו, לשמירה על שלום הציבור וימשיך להתריע בפניו מפני תופעות שיש בהן כדי לפגוע בבריאותו ובכלל זה היפנוזה על ידי מי שאינו מורשה לכך. אנו מבקשים מכל אזרח ואיש מקצוע לדווח לוועדה להיפנוזה על כל מקרה שלדעתם הוא הפרה של חוק השימוש בהיפנוזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ