חשש עולמי מהתפרצות נגיף קטלני חדש הדומה לסארס

ארגון הבריאות העולמי ומש' הבריאות קראו להגביר עירנות. עד כה זוהה הנגיף ב-2 חולים שביקרו בסעודיה, אליה יעלו לרגל 2 מיליון בני אדם בחודש הבא

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

חשש עולמי מהתפרצות נגיף קטלני הדומה לסארס, שאובחן בסעודיה ומאיים להתפשט ברחבי העולם. ארגון הבריאות העולמי הפיץ השבוע הנחיות להגברת עירנותם של הצוותים הרפואיים בעולם מפני הנגיף החדש, וקרא להקפיד על שימוש באמצעי מיגון בקרב צוותים רפואיים המטפלים בחולים החשודים שנדבקו בנגיף. בנוסף על כך, משרד הבריאות הישראלי הפיץ הבוקר (חמישי) הנחיות לרופאים להגביר את עירנותם.

הנגיף הקטלני החדש, שזוהה בימים האחרונים בסעודיה, משתייך למשפחת הנגיפים מסוג קורונה (CoV, CoronaVirus), לה שייך גם נגיף הסארס הקטלני (SARS) שהתפרץ בסין ב-2002. התפרצותו אז הובילה תוך שנה וחצי להידבקות של 8,096 אנשים ברחבי העולם בדלקת ריאות קשה, ולמותם של 774 חולים - שיעור של 9.6% תמותה.

נגיפי קורונה מועברים בקלות מאדם לאדם במגע עם הפרשות, וחלקם מועברים גם דרך האוויר. נגיפים אלה עלולים לגרום לזיהום קל בדרכי הנשימה העליונות ובמערכת העיכול, ובמקרים מסוימים לדלקת ריאות קשה וקטלנית, בייחוד בקרב חולים עם מערכת חיסונית מוחלשת.

חולה חשודה שנדבקה בסארס בסין, בשנת 2004צילום: רויטרס

הנגיף החדש זוהה עד כה בשני חולים. המקרה ראשון, שדווח ב-20 בספטמבר, הוביל למותו של גבר בן 60 בסעודיה, שפיתח דלקת ריאות קשה ואי-ספיקת כליות. דגימות שנשלחו למעבדה ברוטרדם שבהולנד הצביעו על נגיף חדש שאינו מוכר, הדומה במבנהו לסארס.

כעבור יומיים דווח על חולה נוסף שזוהה כנשא הנגיף: גבר בן 49 מקטאר ללא מחלות רקע, שביקר בסעודיה בספטמבר ופיתח דלקת ריאות קשה. החולה הועבר ליחידה לטיפול נמרץ בבית חולים בלונדון, שם מצבו מוסיף להיות קשה. הנגיף שאובחן בגופו דומה ביותר לזה שזוהה אצל בן ה-60 (99.5% דמיון).

כמו כן קיימים מקרים נוספים של חשד להידבקות בנגיף בקרב חולים בסעודיה ובמדינות האזור שלקו בדלקת ריאות קשה ונמצאים בבדיקה. עד כה טרם אותרה תרופה יעילה לטיפול בנגיף. כאמור, בדיקות המעבדה שנערכו עד כה זיהו כי הנגיף החדש שייך למשפחת הנגיפים לה שייך גם הסארס, אך קרוב יותר במבנהו לנגיפים אחרים מאותה משפחה, שאותרו בעטלפים.

ארגון הבריאות העולמי הפיץ השבוע הנחיות להגברת ערנותם של צוותים רפואיים בעולם מפני הנגיף החדש, ולהקפדה על שימוש באמצעי מיגון בקרב צוותים רפואיים המטפלים בחולים החשודים שנדבקו בנגיף - לרבות בידוד החולים ושימוש בחלוקים וכפפות למניעת התפשטות הנגיף במרכזים רפואיים.

ההנחיות קוראות לתשומת לב מיוחדת בעולם על רקע העלייה לרגל השנתית למכה שבסעודיה, שצפויה להתחיל בחודש הבא. עתידים להשתתף בה מעל ל-2 מיליון מוסלמים.

בישראל הפיץ הבוקר ראש שירותי בריאות הציבור, הפרופ' איתמר גרוטו, חוזר לצוותים רפואיים להגביר עירנותם במקרה שהנגיף החדש יגיע לישראל דרך אנשים ששהו בסעודיה. "לא ניתן בשלב זה לחזות את התנהגות הנגיף ואת הפוטנציאל המגפתי שלו, אם קיים", התריע גרוטו. "זהו תרחיש דינמי ומשרד הבריאות עוקב אחרי הנתונים המתפרסמים בעולם ונמצא בקשר עם כלל הגורמים הרלבנטיים, לרבות ארגון הבריאות העולמי, המרכז האירופי לבקרת מחלות ושירותי בריאות הציבור הבריטיים".

גרוטו הנחה רופאים לחשוד שחולה נושא את הנגיף, בהתאם להגדרה זמנית שקבע השבוע ארגון הבריאות העולמי. ההגדרה כוללת שיעול וחום מעל ל-38 מעלות ודלקת ריאות המצריכה אשפוז, ללא סיבה ידועה, בקרב חולים ששהו בחודש האחרון באזורים שבהם תועדה תחלואה. נכון להיום, האזורים הם סעודיה וקטאר.

בהתאם להנחיות ארגון הבריאות העולמי ומשרד הבריאות, הטיפול הניתן בשלב זה נגד הנגיף הוא תומך בלבד, כיוון שאין בינתיים טיפול תרופתי יעיל. בנוסף על כך, הצוותים הרפואיים נדרשים לטפל בחולים חשודים, בדומה לטיפול שניתן בזמנו לחולים החשודים בסארס: טיפול ראשוני תוך שימוש במסכת פה אף, ובהמשך בידוד בחדר עם מערכת אוורור נפרדת בתנאי לחץ שלילי ומיגון כל הצוות הרפואי הבא במגע עם החולה החשוד.

בתום המגע עם חולה חשוד, נדרשים הצוותים הרפואיים לעבור חיטוי ידיים וחיטוי סביבתי. כמו כן, הצוותים הונחו להעביר דגימות של חולים החשודים להידבקות בנגיף לאבחון במעבדה המרכזית של משרד הבריאות במרכז הרפואי שיבא. "הנחיות יועברו בהתאם להתפתחות האירוע בזירה הבינלאומית או הופעת מקרים בישראל", סיכם גרוטו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ