דן אבן

צוות חוקרים בינלאומי, שכלל חוקרים ישראלים מהמרכז הרפואי שיבא ומאוניברסיטת תל אביב, דיווח כי הצליח לזהות רצפים גנטיים המעלים משמעותית את הסיכון לסרטן השד בגברים. הגילוי מקדם את פיצוח הקוד הגנטי של סרטן השד בגברים, הנחשב למחלה קשה המאובחנת כיום בעיקר בשלביה המתקדמים, על רקע חוסר המודעות אליה ודימויה הבעייתי.

במחקר, המתפרסם החודש בכתב העת המדעי Nature Genetics, תיארו החוקרים סריקות גנטיות שביצעו בשישה אזורים שונים בגנום, בקרב 823 גברים חולי סרטן השד מבריטניה ומארצות הברית. לצד זאת הם ביצעו סריקות מקבילות של 2,795 נבדקים בריאים מתוך מחקר מעקב המתנהל בבריטניה.

בדיקת 447,760 רצפים גנטיים העלתה את דבר קיומו של סמן בגן המכונה RAD51B שהימצאותו מעלה ב-57% את הסיכון לסרטן השד בגברים. בנוסף זוהה אתר נוסף המכונה TOX3, ששינוי במבנהו מעלה ב-50% את הסיכון לסרטן השד בגברים. בהמשך אומתו הממצאים באמצעות מדגם נוסף, שכלל 438 חולי סרטן השד ו-474 נבדקים בקבוצת ביקורת. שני השינויים שאובחנו ייחודיים לסרטן השד בגברים, ואינם מזוהים עם סרטן השד בקרב נשים - ממצא המצביע על אפשרות לשוני בין המינים בקשר הגנטי להתפתחות גידולים סרטניים בשד.

במחקר השתתפו חוקרים ממרכזים רפואיים בבריטניה, אוסטרליה, ארה"ב דנמרק, פינלנד, איטליה, הולנד, סלובניה, ספרד, שוודיה וישראל. בצוות החוקרים, בראשות הד"ר ניק אור מהמכון הבריטי לחקר הסרטן שבלונדון, נמצא גם הפרופ' אנתוני שוורדלו, שהתפרסם באחרונה בבריטניה לאחר שחיבר דו"ח המפחית בחשיבות הסיכון לקשר בין מכשירי טלפונים ניידים וסרטן. לדברי הפרופ' איתן פרידמן, מנהל היחידה לאונקוגנטיקה במרכז הרפואי שיבא, השותף למחקר, הממצאים מקרבים את גילוי הנטייה התורשתית לפתח סרטן השד.

סרטן השד בגברים נחשב למחלה נדירה ומהווה כ-1% מכלל מקרי סרטן השד, ובישראל מאובחנים כ-40 חולים חדשים מדי שנה. זוהי מחלה הסובלת מדימוי בעייתי משום שהיא מלווה לרוב ברגשי בושה בקרב הגברים החולים. עד העשור האחרון היא אף נתפסה כקטלנית יותר מסרטן השד בנשים, אולם כיום הוכח כי זוהי אותה המחלה. אם כי איתור המחלה בגברים לרוב מאוחר באופן משמעותי יותר מאשר בנשים, ולכן הסיכון למחלה מתקדמת בקרב גברים גבוה יותר. הטיפולים לסרטן השד בנשים וגברים זהים, לרבות טיפול זהה בתרופה טמוקסיפן, הניתן למשך חמש שנים להפחתת הסיכון להישנות המחלה בשד השני.

בשלב הבא בפרויקט מתכננים החוקרים לבחון את הרצפים הגנטיים סביב שני האתרים שזוהו במחקר הנוכחי כקשורים לסרטן השד בגברים, בניסיון לזהות מוטציות גנטיות שניתן יהיה לפתח בדיקות קליניות לאיתורן. לדברי פרידמן, "בשונה מסמן גנטי, המהווה שינוי ברצף הגנטי, כפי שזוהה במחקר, מטרתנו הבאה לזהות מוטציה גנטית, שמשמעותה תוספת או חסר של בסיס בתוך הגן הגורם לכך שהחלבון שמייצר הגן אינו פעיל. בעתיד אנו מקווים כי נוכל לבצע בדיקה קלינית לאיתור מוטציות גנטיות של סרטן השד בגברים, אולם אנחנו עוד לא שם".

הממצאים נוספים לגילוי קודם, ולפיו מוטציה בגן BRCA2, המזוהה עם סרטן השד בנשים, מאובחנת בקרב 10% מהחולים הגברים, ומעלה אף היא את הסיכון למחלה בגברים. בעוד שבקרב נשים נוכחות המוטציה מעלה את הסיכון לסרטן השד מ-12% ל-70%, בקרב גברים היא מעלה את הסיכון משיעור הנמוך מ-0.5% ל-6% לאורך החיים.

בקרב נשים קיימות גם שתי מוטציות נוספות בגן BRCA1 המעלות את הסיכון לסרטן השד, המכונות יחד עם המוטציה בגן BRCA2 בכינוי "המוטציה האשכנזית", מאחר שהן מופיעות בשכיחות גבוהה יותר בקרב נשים אשכנזיות. עוד נמצא בעבר, במסגרת חקר הבסיס הגנטי של סרטן השד בגברים, כי הסיכון של אשה לחלות, אם אחיה לקה בסרטן השד, גבוה ב-30% בהשוואה לסיכון של אשה שאחותה לקתה במחלה.

פרופ' איתן פרידמןצילום: אלון רון

בקרב נשים כבר הצליחה הרפואה, הודות לזיהוי המוטציות בגנים BRCA1 ו-BRCA2, לאפשר הולדת ילדים נטולי הגנים לאמהות נשאיות. זאת באמצעות טכנולוגית אבחון גנטי טרום השרשרתי במסגרת טיפולי הפרייה. זיהוי המוטציות בנשים נשאיות גם מאפשר מעקב רפואי מוגבר נגד סרטן השד, לרבות כריתת שד מונעת במקרה הצורך.

היום (שני) ייפתח חודש המודעות העולמי לסרטן השד, בו יוארו מבנים מפורסמים ברחבי העולם בוורוד, הצבע המסמל את המאבק במחלה. בישראל מאובחנות מדי שנה 4,000 נשים החולות בסרטן השד, וכאלף נשים מתות מהמחלה. לאחת מכל שמונה נשים סיכון ללקות במחלה במהלך החיים, עד גיל 90.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ