מחקר: מצבם של חולים בשל חשיפה לאסבסט מחמיר גם שנים רבות אחר כך

חוקרים ישראלים גילו כי יותר מ-10 שנים לאחר שתמה החשיפה לחומר המסרטן, חלה עלייה של פי 2 בשיעור הסובלים ממחלות הקשורות לאסבסט

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חוקרים ישראלים מדווחים כי פגיעה במערכת הנשימה כתוצאה מחשיפה ממושכת לאסבסט עשויה לגרום למצב הרפואי להחמיר – גם עשרות שנים לאחר תום החשיפה.

החוקרים מבית החולים איכילוב ואוניברסיטת תל אביב, כללו במחקרם 59 גברים שהחל משנות ה-60 סבלו מחשיפה תעסוקתית ממושכת לאסבסט (כ-30 שנים בממוצע) ואובחנו בין השנים 1993 ו-1998: הם עברו צילום רנטגן או סי.טי בבית החזה שהעיד על מחלה הקשורה בחשיפה לאסבסט. בשנת 2007 – שנים לאחר שתמה חשיפתם לחומר – התבקשו לעבור בירור נוסף שכלל בדיקה גופנית ושאלון רפואי.

אולם, ב-2007 התברר כי 24 מהם מתו בשנים שחלפו – 53% מהם מגידולים סרטניים ו-35% ממחלות ריאה. מבין 35 הנותרים נכללו בבדיקה הרפואית העדכנית 18 בלבד. תוצאות הבדיקות של אלו היו מדאיגות: חלה עלייה של פי 2 בשיעור הסובלים ממחלות הגורמות לחסימה של דרכי הנשימה (מ-30% ל-60%). אף כי 44% מהם עישנו בעברם, שללו החוקרים קשר בין עישון סיגריות לבין התפתחותן של מחלות אלו בקבוצת הנבדקים הממצאים מתפרסמים בגיליון חודש ספטמבר בכתב העת IMAJ של ההסתדרות הרפואית.

החוקרים בראשות ד"ר אמיר בר-שי – ממכון הריאות ומחלות אלרגיה בבית החולים איכילוב - מסכמים כי חשיפה לאסבסט ממשיכה להוות גורם תחלואה ותמותה משמעותי בקרב עובדים חשופים למשך עשורים רבים ללא חשיפה. "הממצאים מצביעים על מגמה של שכיחות גבוהה של פגיעה חסימתית בנשימה שאיננה קשורה למצב העישון של הנבדק", קובעים החוקרים. "מעבר לתקופה הממושכת בין החשיפה לאסבסט לבין התפרצות המחלה, המחקר הנוכחי מספק ראיות להתפתחות המחלה כעבור שנים של העדר חשיפה לחומר".

החוקרים ממליצים להמשיך במעקבים אחר נבדקים שנחשפו בעברם לאסבסט בניסיון לאתר פגיעה בדרכי הנשימה בתחילה, לרבות איתור מוקדם של גידולים סרטניים לסוגיהם.

פסולת אזבסט בבסיס שפונה ליד קציעותצילום: אלון רון

אסבסט מהווה עדיין את הגורם הראשון במעלה להתפתחות סרטן תעסוקתי. על פי הערכות, מדי שנה מתים ברחבי העולם בין 100,000 ל-140,000 איש ממחלות הקשורות לחשיפה לחומר זה. החוקרים מבהירים כי שיעורי התמותה הגבוהים שאובחנו במחקר מחזקים את הקשר הידוע בין אסבסט לסרטן, לרבות גידולים מוצקים בריאות, המעי, הוושט והלבלב, בנוסף לקשר המוכח בין אזבסט לסרטן מסוג מזותליומה המתפתח בקרום הריאה.

לפי נתוני משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן, בישראל מאובחנים מדי שנה 50 חולים בסרטן מסוג מזותליומה, הנגרם מחשיפה לסיבי אסבסט. נתונים שנאספו בשנת 2008 במשרד הבריאות מצאו כי התחלואה במזותליומה גבוהה יותר בקרב תושבי נהריה והאזור, שהועסקו במפעל אסבסט שפעל בעיר משנות החמישים עד 1997 – עד פי 10 יותר בהשוואה לממוצע הארצי.

מחלות ריאה הנגרמות משאיפת סיב אסבסט, המכונות בשם הכולל "אסבסטוזיס", נמצאו קשורות לירידה בתפקודי הריאות, קוצר נשימה ואי ספיקת לב, ועלולים להישאר קבועים או להחמיר, כשתיאורים על ריפוי חריגים ביותר.

חוקרים מיפאן שדווחו ביולי 2011 בכתב עת Respirology של החברה האסייתית למחלות בדרכי הנשימה על שיעורי תמותה ממחלות הקשורות לאסבסט במדינות אסיה, מצאו כי בין 1994 ל-2008 שיעורי התמותה המתוקננים ממזותליומיה בישראל (3.67 למיליון) היו במקום השני באסיה, אחרי קפריסין (4.79 למיליון).

בשנים האחרונות נעשו ברחבי הארץ פעולות יזומות להחלפת גגות אסבסט, ואף משרד הבריאות עצמו פועל להסרת גגות מסוג זה במבנים ישנים בבתי חולים. עם זאת, טרם הוכח רשמית כי חשיפה לגג אסבסט יציב שאינו מתפורר מגדילה את הסיכון לסרטן, כמו גם מגורים בסמיכות לכאלה.

בדצמבר 2010 תיאר צוות חוקרים בראשות פרופ' אליהו ריכטר מהיחידה לרפואה תעסוקתית וסביבתית באוניברסיטה העברית מקרה של בת 27 שלקתה בשנת 1998 במזותליומה לאחר שנחשפה לאבק אסבסט שמונה וחצי שנים קודם לכן כששירתה בצבא בסמוך לשטח בו בוצע הרס מבני אסבסט.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ