כשהבוס יודע עליכם יותר מרופא המשפחה

מעסיקים ומוסדות אקדמיים בישראל רשאים להתנות קבלה בוויתור על סודיות רפואית. משרד הבריאות פועל כעת לצמצום הפלישה לפרטיות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בעקבות ניתוח אורתופדי שעבר לפני כעשר שנים סבל ס"א מסיבוכים. לאחר שהתייצב מצבו הגיש תביעה על רשלנות רפואית נגד המרכז הרפואי הפרטי שבו נותח. לתביעה, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים, צירף ס"א מכתב ויתור על סודיות רפואית, שתאפשר לו להוציא מידע הנוגע לניתוח שעבר. תשובת המרכז הרפואי, הממוקם בירושלים, הוגשה כעבור כמה שבועות. ס"א הופתע לגלות כי צורפה לה חוות דעת של האורתופד שטיפל בו, ששלל את טענותיו.

התובע הופתע וטען כי ויתר על הסודיות הרפואית כדי לקבל מידע רפואי החיוני לתביעה, ולא כדי לקבל חוות דעת נגדו מהרופא. במרכז הרפואי טענו כי חוות הדעת חוקית, מפני שס"א ויתר ביודעין על הסודיות הרפואית. עורך דינו, אסף פוזנר, הגיש לשופט שדן בתיק, יוסף שפירא (כיום מבקר המדינה), בקשה לביטול חוות הדעת. לטענתו, בחוות הדעת יש "הפרת החובה הרפואית ושימוש ציני במסירת הוויתור על הסודיות הרפואית שהומצא לנתבעים".

בפסק דין שניתן בינואר 2005 הזכיר השופט שפירא את עמדתה של הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית, שלפיה "רופא לא יפעל נגד מי הנמצא בטיפולו". שפירא הבהיר כי אף על פי שס"א חתם על ויתור על הסודיות הרפואית, קיים חשש לעיוות דין בתיק, שכן הרופא שטיפל בו הוא שקבע כי לא חלה התרשלות ושלל את טיעוני התובע. השופט קבע כי על המרכז הרפואי לספק חוות דעת מקצועית חלופית.

בחודשים האחרונים גוברת בישראל המודעות לשימוש לרעה שנעשה בטופסי ויתור סודיות רפואית. לפי הוראות חוק זכויות החולה וחוק הגנת הפרטיות, ויתור על סודיות רפואית מאפשר מסירת מידע רפואי חסוי לגופים חיצוניים. בעקבות המודעות הגוברת לבעייתיות הכרוכה בוויתור על סודיות רפואית עולה לאחרונה התנגדות לדרישות של מעסיקים וגופים אקדמיים, כי מועמדים המבקשים להתקבל לעבודה או ללימודים יחתמו על טופסי ויתור על סודיות רפואית.

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' רוני גמזו, החליט אף הוא לפעול נגד התופעה. במכתב ששלח למנכ"ל משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה ולמנכ"ל משרד המשפטים דרש מהם הפרופ' גמזו למנוע ממעסיקים להחתים עובדים ומועמדים לעבודה על טפסים מסוג זה.

הפעילות לצמצום השימוש בטופסי ויתור על סודיות רפואית החלה באיגוד רופאי המשפחה. כפי שדווח באוגוסט ב"הארץ", האיגוד יצא ביוזמה נגד דרישותיהם של מעסיקים וגופים אקדמיים, כי רופאי משפחה יספקו להם אישורים לכשירות רפואית ונפשית של מועסקים וסטודנטים. התברר גם כי מעסיקים בכל ענפי המשק מחתימים מועמדים לעבודה על טופסי ויתור על סודיות רפואית.

לפי מידע שאסף איגוד רופאי המשפחה, על טפסים אלה מתבקשים לחתום מועמדים לעבודה במטבחים, במאפיות ובמשחטות וכן מאבטחים. בקשות דומות מגיעות גם מצד מעסיקים במגזר הציבורי, לרבות משרדי ממשלה, מגופים אקדמיים ומחברות מסחריות רבות. גם חברות היי-טק ותקשורת דורשות מעובדיהן לחתום על ויתור על סודיות רפואית - כשאין חקיקה שמגבילה או מונעת מהם לעשות זאת.

העברת מידע רפואי לצד שלישי, בכפוף למתן הסכמה למסירת מידע, מעוגנת בסעיף 20 לחוק זכויות החולה. לדברי הפרופ' שלמה וינקר, יו"ר איגוד רופאי המשפחה, "יש טופסי ויתור סודיות שעליהם חותמים מועמדים ללימודים או לעבודה, שמאפשרים פנייה לקופות חולים, לצבא, לבתי חולים ולמוסדות רפואיים למיניהם ללא כל הגבלה. למרות שאינני מאמין שנעשה שימוש בהיתרים הללו באופן נרחב, זה לא ראוי".

וינקר, רופא משפחה בכיר בקופת חולים כללית, מוסיף: "כשמעסיק מבקש לברר פרטים רפואיים על מטופל שלי, שחתם על ויתור סודיות, הוא פונה למשרד ייעודי בהנהלת הקופה. המשרד הזה מדפיס את התיק לאותו מעסיק, בלי שהבקשה מועברת לרופא המטפל. לי לא ידוע אם מישהו ביקש תיק של מטופל שלי, לאיזו תכלית ואיזה מידע קיבל מהקופה. המידע אינו מופיע כלל ברשומה הרפואית הממוחשבת".

במארס הגישו חברי הכנסת דב חנין ויריב לוין הצעה לתיקון חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, האוסרת על מעסיקים לדרוש ממועמדים לעבודה לחתום ויתור על סודיות רפואית. לפי ההצעה, אפשר יהיה לוותר על סודיות רפואית רק בנסיבות מסוימות. בנסיבות אלה יועבר כתב ויתור סודיות לרופא תעסוקתי בלבד - ולא לרופא משפחה.

לאחרונה, בעקבות יוזמת החקיקה שעדיין נידונה במשרד המשפטים, החליטה הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית לתמוך בהצעת החוק וברוחה. יו"ר הלשכה לאתיקה, הפרופ' אבינעם רכס, כתב ביוני לשר המשפטים, הפרופ' יעקב נאמן: "קיים צורך דחוף לשנות את כתבי הוויתור באופן שיהיה ברור שהסכמה מתייחסת רק לנתונים רלוונטיים, למטרה ולזמן מוגבלים בלבד ולגורם ספציפי".

בשיחה עם "הארץ" מוסיף רכס, כי "הנושא עלה לדיון פעמים רבות בלשכה לאתיקה. שאלנו, לדוגמה, אם מעסיק צריך לדעת אם מועמדת לעבודה חוותה בעברה הפלה, או אם מועמד לעבודה נוטל כדורים לטיפול בדיכאון או בחרדה. להערכתנו, לא ראוי לפרט מידע רפואי בפני מעסיק. גם באישורי מחלה, שבהם עדיין מופיע הסעיף ‘סיבה', אנו ממליצים לרופאים לכתוב כי ‘הסיבה מתועדת ברשומה הרפואית'".

למעסיקים המבקשים לוודא את כשירותם של מועמדים לעבודה מציע רכס לפנות לרופא משפחה או לרופא תעסוקתי. "הרופא ישמש איש אמונו של המעסיק. הוא יוכל לעיין בתיק הרפואי של המועמד ולוודא שהוא כשיר לעבודה, אך לא יעביר למעסיק סודות רפואיים, היסטוריה רפואית גורפת של אדם או את רשימת התרופות שהוא נוטל", אומר רכס. "כיום טופסי הסכמה לוויתור על סודיות רפואית מנוסחים באופן גורף. ההסכמה אינה מוגבלת בזמן או בנפח ובניגוד לרופא, המעסיק אינו מחויב לשמור על סודיות רפואית. לכן אי אפשר לדעת לאן מידע שעובר על סמך הטפסים הללו יתגלגל בסוף".

בפגישה של ארגוני חולים עם הנהלת משרד הבריאות, בחודש הקודם, מחו נציגי החולים על ההחתמה הגורפת על טופסי ויתור על סודיות רפואית הנהוגה כיום. מנכ"ל המשרד הבהיר כי יפעל נגד התופעה. ממשרד הבריאות נמסר: "יצא מכתב למנכ"ל משרד התמ"ת ומנכ"ל משרד המשפטים. מתן מידע רפואי לא רלוונטי דרך טופס ויתור סודיות רפואית מהווה פגיעה בחוק זכויות החולה ומנצל חולשה ומצוקה של מועמד לעבודה".

השימוש בטופסי ויתור על סודיות רפואית עוגן בחוק בכמה מדינות. בארצות הברית טופס ויתור על סודיות רפואית נחשב חוקי, רק אם יש בו סעיף המגביל את תוקפו בזמן. בחלק מהמדינות, השימוש בטופס מותר לגופים מסוימים בלבד. עם זאת, בכל המדינות יכולים מעסיקים להחתים עובדים על טפסים מסוג זה, מכיוון שבארה"ב במצבים מסוימים המעסיק הוא המספק ביטוח רפואי לעובדיו.

החוק בבריטניה (חוק נגישות למידע רפואי מ-1998) קובע כי מעסיק יכול להשיג מידע רפואי על עובד שחתם על טופס ויתור סודיות במשך חצי שנה בלבד. נקבעה גם תקופת המתנה של 21 יום, שנפתחת במועד שבו פונה המעסיק למוסד הרפואי, שבה רשאי העובד לבקש מהרופא לשנות פרטים שאינם נכונים הכתובים בתיק הרפואי. במחוז קוויבק בקנדה אסור למעסיק לאסוף מידע על עובד או מועמד לעבודה, אם במידע יש חשש ליצירת אפליה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ