ניו יורק טיימס
ז'אן פרידמן-רודובסקי

סנטה מריה, בוליביה. אין הבדל גדול בין בני שבט צ'ימאנה, ילידי צפון בוליביה, לבין עשרות שבטים אחרים באזור האמזונס. הם עדיין חיים בקהילות קטנות, הולכים כל יום לדוג או לצוד ומתקיימים מחקלאות לצריכה עצמית. יש להם משפחות גדולות והם נפגעים מטפילים, תולעים ומחלות מידבקות. עד לפני כעשר שנים, רק מעטים מהם באו במגע עם רופאים.

אך מאז 2002, כשנוסד "פרויקט תולדותיהם ובריאותם של בני צ'ימאנה", הם הפכו לילידים הנחקרים ביותר בחצי הכדור המערבי ואולי אף בעולם כולו. יותר מ‑50 מדענים, רופאים וסטודנטים אמריקאים ובוליביאנים לוקחים חלק בפרויקט הבריאותי, שבמסגרתו נערכו מגוון מחקרים חלוציים. 13 אלף בני השבט, המתגוררים לאורך נהר מניקווי, הפכו למודל ה"אדם המסורתי" של הקהילה המדעית במאה ה‑21.

המחקר בבני צ'ימאנה הוביל ב‑2009 למסקנה שמחלות לב וכלי דם הן כנראה תופעה של החברה המודרנית. מחקרים על בני השבט סיפקו גם נתונים משכנעים, התומכים ברעיון שפעילות נמרצת מצמצמת את הסיכון ללקות בסוכרת, בהשמנת יתר ולחץ דם גבוה.

בת השבט (משמאל) בבדיקה בבוליביהצילום: אן-ווי-טי

מחקרים שנערכים בימים אלה בבני צ'ימאנה בודקים את הקשרים בין טסטוסטרון לבין זיהומים, בין תזונה לבין הערך התזונתי של חלב אם, ובין דנ"א לבין תוחלת החיים. עד כה פורסמו תוצאות 42 מחקרים, ועוד 33 מחקרים עומדים להתפרסם בקרוב. "זה המקום הטוב ביותר כיום לעריכת מחקרים באנתרופולוגיה", אמר ריי היימס, אנתרופולוג מאוניברסיטת נברסקה-לינקולן.

סמיואל באולס, מהתוכנית למדעי ההתנהגות במוסד סנטה פה, אמר כי "בני צ'ימאנה יהפכו עד מהרה לנקודת סימוכין בסיסית לכל מי שלומד על חברות קטנות". מייקל גורבן, אנתרופולוג מאוניברסיטת קליפורניה בסנטה ברברה, שהוא אחד ממייסדי ומנהלי הפרויקט, אמר כי המחקרים בבני צ'ימאנה מתמקדים בעיקר בהזדקנות. "אנחנו בודקים מה דומה ומה שונה בין הצ'ימאנה לבין המערב".

בני צ'ימאנה נבחרו בשל מספרם. מבין כל השבטים באזור האמזונס שחיים עדיין באורח מסורתי, הם הרבים ביותר. "13 אלף בני אדם הם מאגר נתונים הרבה יותר טוב מ‑800", אמר הד"ר גורבן.

בני צ'ימאנה מספקים גם יתרון נוסף - האוכלוסייה שלהם מגוונת, אמר הילארד קפלן, אנתרופולוג מאוניברסיטת ניו מקסיקו והמייסד והמנהל השני של הפרויקט. מספר קטן מבני השבט חיים מסביב לסן בורחה, העיר היחידה באזור. ואילו השאר מנהלים אורח חיים מסורתי.

מיקום השבט בבוליביה

בפוארטו יקומו, כפר של בקתות בעלות גגות מסכך, נשים יושבות בקבוצות באמצע היום כשרגליהן ישרות. הן מטפלות בתינוקות (בכל משפחה יש בממוצע תשעה ילדים), מבשלות או אורגות. מעטות מהן דוברות ספרדית ועוד פחות מהן סיימו בית ספר יסודי.

"בני עמי קשורים לאדמה ולדרך חייהם", אמר חורגה אנייס, ראש עיריית סן בורחה, התפקיד הרם ביותר שאליו נבחר אחד מבני השבט.

הניגוד בין בני השבט לבין העולם המודרני מהווה בסיס מרתק למחקר, שהוא "בעל חשיבות רבה לבריאות הציבור", אמר ג'ון האגה, בכיר ב"מוסדות הבריאות הלאומיים", התומכים במחקרים האלה זה שנים. המחקרים דורשים זמן וכוח אדם. סטודנטים, העובדים על התזה שלהם, חיים בקהילות האלה עד שנה, ויחידה רפואית נודדת מבקרת כמעט בכל 90 הכפרים פעם בשנה לפחות.

החוקרים היססו לפני תחילת מחקרם. האם הם יכולים לשלוח רופאים לכפרים כדי לבדוק את התושבים בהם ומבלי לספק להם טיפול רפואי בסיסי? הם החליטו שאין ביכולתם לנהוג כך. "עומק המחקר המדעי ועומק הסיוע שלנו הם שני צדדים של אותו מטבע", אמר הד"ר קפלן. צוות השדה שלו עורך בדיקות רפואיות בסיסיות לכל מי שבא אליו. הוא מספק בחינם תרופות לטפילים בקיבה, ועורך בדיקות דם, שתן ודגימות צואה.

"לא יהיה אתי לא לעשות את זה", אמרה ג'יין לנקסטר, עורכת כתב העת Human Nature.

מבקרי הפרוייקט שאלו איך אפשר לחקור תנאים בריאותיים ובמקביל לשנות אותם. הד"ר קפלן והד"ר גורבן עונים כי הסיוע הרפואי שהם מעניקים, שכולל טיפול לא סדיר נגד טפילים, כדורים נגד כאבי ראש ותפירת חתכים ממצ'טות אינו פוגע במהימנות הנתונים על מחלות כרוניות ארוכות שנים.

ואכן, לאורך נהר מניקווי ברור שהטיפול הרפואי הנו מוגבל. "אתמול היו לנו שמונה ילדים ועכשיו רק שבעה", אמרה דמיאנה ויה קארי, בת 33, מהכפר סן חואקין שתינוקה בן שלושת החודשים מת לאחר ששכב בשדה בזמן שהיא עבדה. "יותר מדי שמש", הסבירה.

6%-4% מילדי הצ'ימאנה מתים לפני גיל שנה, על פי הערכות הפרויקט שלא פורסמו. הנתון מהווה ירידה משמעותית מ‑12% שמתו ב‑2002, כשהד"ר קפלן והד"ר גורבן התחילו בעבודתם. הורדת התמותה של נשים וילדים היא תרומתם הניכרת ביותר של חברי הצוות. בין גילאי שנה ל-5 מתים עדיין כ‑15% מהילדים, שסובלים מטפילים וממחלות כגון קדחת דנגי, שחפת ושושנת יריחו.

ראש העירייה אנייס אומר שבני צ'ימאנה מעריכים את הטיפול הרפואי שהם מקבלים. משפחות נוסעות למרפאה בסן בורחה במעבורות של הפרויקט, שנועדו להעברת בוגרים מגיל 40 ומעלה לבדיקות הרפואיות, בהן א-ק-ג, בדיקת תפקודי ריאה, ספירת תאי דם לבנים וסקירת סגנון החיים. גורבן אומר שהחוקרים מסבירים לנחקרים מה הם עושים ובפני כולם מוצגים סרטוני וידאו המראים כיצד הדם שלהם נבדק לאחר מכן.

למרות כל אלו, לא קל להסביר למקומיים את הממצאים הרפואיים שהם מסייעים להשיג. מלאני מרטין, דוקטורנטית מאונ' קליפורניה, זוכרת שחזרה נרגשת לכפר שבו ערכה את מחקרה כדי לדווח על הממצאים שלה, לפיהם חלב האם שמייצרות בנות צ'ימאנה עשיר יותר באומגה 3, החיוני להתפתחות המוח מחלב האם שמייצרות נשים במערב. לדבריה, התגובה שקיבלה הייתה "הרבה מבטים בוהים". החוקרים מאמינים שהם עורכים מרוץ נגד הזמן. "הם לא יישארו כפי שהם לנצח", אמר הד"ר גורבן.

במה שונים הצ'ימאנה מהמערב: חלב אם עשיר, לחץ דם נמוך

זרם המחקרים הרפואיים שיוצא משבט הצ'ימאנה שבצפון בוליביה למדינות המערב אינו פוסק. במחקר שפורסם ביוני השנה בכתב העת Maternal and Child Nutrition זיהו חוקרים אמריקאים מאוניברסיטת קליפורניה בסנטה ברברה, בשיתוף חוקרים נוספים מארה"ב ובוליביה, כי לחלב האם בשבט ריכוזים גבוהים במיוחד של חומצות שומן מסוג אומגה 3 (DHA) החיוניות להתפתחות קוגניטיבית של תינוקות. בנוסף, ריכוז חומצות שומן חיוניות אלו לא ירד בשנתיים הראשונות לאחר הלידה בקרב נשות הצ'ימאנה, בשונה ממגמת הירידה בריכוזן בחלב האם בקרב נשים מערביות.

מחקר ממאי מכתב העת Hypertension של איגוד הקרדיולוגים האמריקאי (AHA), שבוצע בשיתוף חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בסנטה ברברה בארה"ב וחוקרים מבוליביה, בחן את השפעות הגיל ושינויים באורח החיים על לחץ הדם. השוואת הממצאים לאלו שהתקבלו במחקר לאומי אמריקאי (NHANES) העלתה כי העלייה בלחץ הדם עם העלייה בגיל גבוהה במערב בהרבה בהשוואה לממצאים בשבט מבוליביה. מהמחקר עולה כי מבנה גוף רזה, אורח חיים פשוט ומזון מסורתי עשויים להגן מפני עלייה בלחץ הדם עם העלייה בגיל.

במחקר נוסף שהתפרסם במארס בכתב העת הבריטי Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences מצאו חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון כי שיעור הורמון הטסטוסטרון בקרב גברים משבט הצ'ימאנה, כי להורמון חשיבות מכרעת לתפקוד תקין של המערכת החיסונית. המחקר מצא כי לגברים מהשבט ריכוז נמוך יותר מהורמון הטסטוסטרון בהשוואה לגברים אמריקאים, ככל הנראה בגלל התמודדות מופחתת עם אתגרים מלחיצים בהשוואה למערב. אולם בניגוד לגברים האמריקאים, בקרב הגברים מהשבט רמות הטסטוסטרון לא צונחות עם הגיל. החוקרים מעריכים כי הירידה בריכוז הטסטוסטרון בקרב גברים מבוגרים במערב מושפעת מהתחלואה המערבית, לרבות השמנת יתר ומחלות לב. לגברים האמריקאים ולגברים מהשבט הים גם מן המשותף: עלייה זמנית ברמות הטסטוסטרון בעת תחרות. מחקר שנוהל באוניברסיטת מסצ'וסטס בבוסטון מצא בשנת 2011 כי ההרכב ההורמונלי של אנשי שבט הצ'ימאנה מאפשר תובנות חדשות גם על השינויים בריכוז הורמון הקורטיזון בגוף, באופן העשוי להשליך על הטיפול בהורמון במדינות המערב.

חוקרים מארה"ב, הודו, ספרד ובוליביה כתבו השנה בכתב העת Economics and Human Biology על סמך מחקרים בשבט כי במשפחה גדולה יש לתוספת אחים קטנים תרומה לעלייה בלחץ הדם. באותו כתב העת דווח כי בדומה למערב, גם בשבט צ'ימאנה נרשמת עלייה במדד ההשמנה (BMI) עם הגיל: עלייה של 0.37% בממוצע בקרב גברים ו-0.64% בקרב נשים. אולם בניגוד למערב, אורח חיים מסורתי בשבט מוביל לכך שאין לעלייה זו השלכות רפואיות כלשהן.

במחקר משנת 2009 שהתפרסם בכתב העת PLoS ONE מצאו חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה כי התפתחות דלקתית בעורקים אינה מהווה בהכרח גורם סיכון להתפתחות התקף לב, וכי המהלך המוביל למחלת לב תלוי בגורמים כגון קצב חילוף החומרים בגוף (מטבוליזם), אורח חיים, תזונה וריכוז נמוך של שומנים בדם.

(דן אבן)

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ