דן אבן

הפורום למניעת מחלות לב וכלי דם יוזם תוכנית שמטרתה למנוע מחלות לב כבר מהגיל הרך. היוזמה, שבה ישתתפו אחיות טיפת חלב, זכתה לאחרונה לתמיכת משרד הבריאות.

במסגרת התוכנית החלה הכשרת אחיות טיפת חלב באזור נפת אשקלון להדרכת אמהות כיצד לנהוג להפחתת הסיכון למחלות לב כבר מגיל הינקות. לדברי מנהל הפורום פרופ' ראובן ויסקופר, "האחיות מבררות עם ההורים האם יש היסטוריה משפחתית של מחלת לב או אירוע מוחי ומוסרות המלצות להורים כיצד לחשוף את הפעוט לתזונה שתסייע למנוע מחלות לב. אם יש סיפור של אירוע לב אצל קרוב משפחה, ההורים מודרכים להקפיד הקפדה יתרה ומופנים בעצמם למידע מטעם הפורום כדי למנוע התפתחות מחלות לב. הנטייה לחסימת עורקים ולאירועי לב תורשתית ויש להתייחס לסיכון המשפחתי כשלב מכריע בפעילות המונעת".

התוכנית צפויה להתרחב בקרוב גם לרופאי ילדים בקופת חולים לאומית ומאוחדת בדרום הארץ. "לאחר בחינת יעילות המודל במחוז הדרום נרחיב אותו למחוזות נוספים", מעדכן ויסקופר.

סניף טיפת חלב בגבעתייםצילום: דן קינן

ההתמקדות בפעוטות נעשית לטענת ויסופר בשאיפה להקנות הרגלי תזונה בריאים כבר מלידה. "כשהילד מגיע לגיל שש, אחרי הגן, קשה מאוד לשנות את ההרגלים שלו כי אם הוא התרגל למזון לא בריא, הוא כבר יבקש מיוזמתו שוקולד או עוף עם שומן. צריך למנוע זאת מבעוד מועד. כל קילוגרם עודף בגיל הרך הוא נזק לעתיד", אומר ויסקופר.

בפורום מתוכננת גם פעילות למניעת מחלות לב בבתי ספר תיכוניים ברחבי הארץ, אולם יוזמה זו עדיין נמצאת בדיונים על רקע החשש מחשיפת תלמידי תיכון שיש להם סיכון משפחתי למחלות לב וכלי דם למצבי חרדה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ