מת הנער בן ה-16 שהתמוטט בשיעור ספורט

גלעד וטורי, שחקן קבוצת הנוער של הפועל כפר סבא, איבד את הכרתו בריצת 60 מטר בבית הספר. הוריו החליטו לתרום את איבריו

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

גלעד וטורי, נער בן 16 מהוד השרון, ששיחק בקבוצת הנוער של הפועל כפר סבא בכדורגל, מת היום (שבת) מוות מוחי, יומיים לאחר שהתמוטט בשיעור ספורט בבית הספר. הוריו החליטו לתרום את איבריו.

ביום חמישי האחרון, כשהשתתף בשיעור ספורט בבית הספר רמון בהוד השרון – שם היה תלמיד בכיתה י"א – התמוטט הנער ואיבד את הכרתו בריצת 60 מטר. כוחות הצלה פינו אותו במצב קשה לבית החולים מאיר בכפר סבא, אולם בהיעדר מחלקה נוירולוגית הוחלט להעבירו לבית החולים בילינסון בפתח תקווה. גלעד אושפז ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים, ונקבע כי לקה בשטף דם מוחי פתאומי בעקבות קריעת כלי דם במוח. היום קבעה ועדה רפואית כי הוא מת מוות מוחי.

עם קבלת הבשורה, החליטו הוריו של גלעד לתרום את איבריו. דודו, אשר וטורי, סיפר כי "הוריו היו חתומים על כרטיס תורם איברים, והיו בעלי מודעות גבוהה לנושא, ובהיכרותם את גלעד, ידעו כי לו ניתנה לו האפשרות, היה גם הוא עושה את הבחירה". מחר צפויות להתבצע השתלות האיברים המוצאים מגופו. גלעד יובא למנוחות מחר בבית העלמין בהוד השרון.

דודו של גלעד סיפר כי היה ספורטאי ותלמיד מצטיין וקשור מאוד לאביו. "גלעד שיחק כדורגל בקבוצת הפועל כפר סבא, ואביו היה לוקח אותו לאימונים ולמשחקים", אמר. "כל חבריו לנבחרת ומהכיתה באו לבית החולים. חבריו ערכו חוברת מכתבים לכבודו, ובזמן שהיה בטיפול נמרץ, הקימו פורום בפייסבוק כדי להתפלל יחד לשלומו".

גלעד וטורי. יובא מחר למנוחות

הוריו של הנער ששהו באיטליה הוזעקו לארץ ומיום חמישי בלילה שהו לצד בנם בבית החולים. גלעד הותיר אחריו שני אחים: בן 21, המשרת בצבא ובן 23, האמור להתחיל בקרוב לימודים באוניברסיטה.

בחודש יוני האחרון פרסם איגוד מאמני האתלטיקה בארה"ב, בשיתוף הקולג' האמריקאי לרפואת ספורט (ACSM) והקולג' האמריקאי של רופאי חירום (ACEP) הנחיות רפואיות חדשות למניעת מקרי מוות פתאומי בקרב ספורטאים. משנת 2000 נמנו 21 מקרי מוות של שחקני כדורגל אמריקאי (פוטבול) באימונים בקולג'ים אמריקאים. הסיבות המרכזיות לתמותה פתאומית של ספורטאים אלה היו שבץ מוחי כתוצאה מחום, בעיות לבביות ומחלת דם כרונית תורשתית מסוג אנמיה חרמשית – שהיתה ברקע של עשרה מספורטאים שמתו. בין השאר, מומלץ לשלב מאמנים בעלי הכשרה מיוחדת גם באימוני ספורט אינטנסיביים בבתי ספר, להגדיל את המאמץ באופן מדורג, בייחוד ב-7 עד 10 הימים הראשונים לכל סדרת אימונים, ולשאוף להתאמה אישית של תוכנית אימונים לכל ספורטאי בהתאם לנתוני הרקע.

בעבודה שהוצגה במארס 2010 ביום המחקר של הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב נמצא כי בדיקות הסקר הרפואיות התקופתיות שמחויב בארץ לבצע כל ספורטאי משנת 1997 לא הועילו במניעת מוות פתאומי בספורטאים. המחקר אבחן 24 מקרים של מוות פתאומי בספורטאים משנת 1985. מניתוח הממצאים עולה כי שיעור התופעה בארץ עמד בשנים 1985 עד 1997 על 2.7 מקרים למאה אלף, ואילו לאחר ההנחיות על 3 מקרים למאה אלף.

באוגוסט 2010 פורסם ב"הארץ" כי האיגוד הקרדיולוגי המליץ על מערך בדיקות רפואיות וגנטיות לקרוביהם של מתים במוות פתאומי, לאיתור מוקדם של מחלות גנטיות המשפיעות על תפקוד הלב ולמניעת מקרי תמותה פתאומיים אצל קרובי המשפחה. מדי שנה מדווחים בארץ כ-35 מקרי מוות פתאומיים בישראלים צעירים מתחת לגיל 30 ו-1 עד שני מקרים של ספורטאים המתים בפתאומיות. ברוב המקרים מתייחס מוות פתאומי לדום לב שאירע ללא גורמי סיכון מוקדמים ידועים למחלת לב וכלי דם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ