חמישית מחולות סרטן השד בישראל - מתחת לגיל 50

אין כיום מכשור רפואי שיכול לאתר את המחלה מוקדם בגילאים אלה; שיעור התחלואה בקרב נשים מזנק בשנות ה-30 לחיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נתונים שנאספו בישראל הראו כי חמישית מחולות סרטן השד הן מתחת לגיל 50. עם זאת, מחקרים שנערכו בסוגיה לא מצאו טעם להורדת גיל בדיקות הממוגרפיה לגילוי מוקדם של המחלה לפחות מ-50 שנה, מלבד בקרב נשים עם היסטוריה משפחתית של המחלה או לנשאיות המוטציות הגנטיות, שלהן מומלץ לעבור בדיקות כבר מגיל 40.

סרטן השד מסכן נשים כבר מגיל 20. נתונים שנאספו בקרב נשים בישראל ב-2009 הראו כיצד שיעור התחלואה עולה מגיל זה הן בחברה היהודית והן בחברה הערבית. אם בגילי 24-20 שיעור התחלואה בקרב יהודיות עומד על 1.42 נשים לכל 100 אלף נשים, בגילי 29-25 עולה השיעור ל-9 לכל 100 אלף ובגילי 34-30 מזנק ל-30.5.

כיום אין המלצה לנשים צעירות לעבור בדיקה רפואית כלשהי לאיתור סרטן השד, לא בדיקה ידנית, לא בדיקת כירורג ולא אולטרה סאונד. "מחקרים על בדיקה עצמית שבוצעה במישוש השד לא הראו הבדל בתמותה בין נשים שעברו את הבדיקה לאלה שלא עברו אותה", הסביר פרופ' גדי רנרט, ראש התוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד, "אלה שביצעו את הבדיקה עברו פי שלושה ביופסיות מיותרות וכך נגרם להן יותר נזק מתועלת. אשה צעירה שמבקשים ממנה לבדוק ידנית את השד בכל חודש תחייה בפחד וללא תועלת מוכחת".

פרופ' רנרט הוסיף כי הרופאים אינם מתכחשים לכך שיש נשים המפתחות סרטן שד בגיל צעיר, אולם אין כיום מכשור רפואי זמין שיוכל לבצע איתור מוקדם ויעיל של המחלה. לדבריו, המכשירים הקיימים לממוגרפיה אינם יעילים בגיל צעיר משום שאינם מאפשרים להראות גודש בשד בהדמיה בשל סמיכות השד. "אולי בעתיד תהיה טכנולוגיה לכך", הוסיף. מסיבה זו איגוד הרדיולוגים הישראלי כבר החליט שלא לבצע ממוגרפיה לנשים מתחת לגיל 35.

לפני חצי שנה, בעת שבילתה בטיול בחו"ל, חשה מאיה שני בת ה-25 מגבעתיים שיש לה גוש בשד. "כאב לי מאוד והרגשתי מוזר, לכן בדקתי את עצמי וגיליתי גוש", סיפרה, "בגיל כזה חשבתי כמובן שאלה שטויות. אמרתי לעצמי שכשאחזור לארץ אצור קשר עם רופא המשפחה". שני, שעלתה ארצה מארצות הברית לפני חמש שנים, חשה שהכאב הולך וגובר עם שובה לארץ. "פניתי לכירורג שד והוא עשה לי אולטרה סאונד ואמר שמשהו לא בסדר", הוסיפה, "הוא הפנה אותי לבדיקת ממוגרפיה ולביופסיה".

כעבור זמן קצר אבחנו הרופאים כי שני חולה בסרטן השד. הגידול היה אגרסיבי והרופאים החליטו לשלוח אותה מיד לטיפולי כימותרפיה בבית החולים שיבא. "זה היה מוזר כי לא היה במשפחה אף מקרה של מישהי שחלתה בזה", הוסיפה, "מצאו אצלי נגיעות של הגידול בבלוטות הלימפה וחשד שעדיין מתברר לתאים סרטניים בכבד".

לפני שלושה שבועות עברה שני ניתוח להסרת הגידול. מאז אובחנה היא מבקשת לעורר מודעות לסרטן השד בגיל הצעיר. "פתאום גיליתי כמה זה נפוץ ושאני מכירה גם חולות צעירות שאובחנו", אמרה, "יש נשים רבות ששמות פאה אז לא שמים לב שהן חולות. אני הולכת בלי צעיף או פאה על הראש, אז אנשים ברחוב באים לדבר איתי על מה שאני עוברת".

מאיה שני. פועלת להעלאת מודעות נשים צעירות לסרטן השד

שני גם מצאה דרך מקורית לעורר מודעות בקרב חבריה הצעירים. "לכל החברים הבנים שלי הכנתי חולצות שעליהן כתוב ‘real men wear pink' (גברים אמיתיים לובשים ורוד) והם מדברים על הנושא במסיבות", סיפרה, "חשוב שנשים צעירות יהיו מודעות לכך שהמחלה יכולה להופיע בגיל צעיר, שיהיו מודעות לשינויים בגופן, ואם יש להן סיפור משפחתי של המחלה שידרשו בדיקה גנטית".

האגודה למלחמה בסרטן העלתה אתמול קמפיין טלוויזיוני חדש לשירות בשם "יד להחלמה", שמפעילות נשים שהחלימו מסרטן השד המסייעות לחולות שהמחלה אובחנה בגופן. השנה הוחלט לשלב בקמפיין גם אשה שחלתה בגיל צעיר במטרה לעודד נשים חולות צעירות להיעזר בשירות. בשבוע הבא תקיים האגודה גם את מבצע ההתרמה "הקש בדלת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ